Facebook Google+ Twitter

"Prawa Człowieka w Filmie" – edycja gdańska

Blisko 58 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję znaną jako Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Od tego czasu podobna problematyka nie straciła na aktualności. Przypomni o tym czwarty Festiwal "Prawa Człowieka w Filmie"

fot. Nick DanzigerJutro w Gdańsku rozpoczyna się 4. objazdowy festiwal Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "Prawa Człowieka w Fiilmie". Współorganizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.


W auli wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego zobaczymy między innymi dokumenty "Chemia po Białorusku" – o łamaniu wolności słowa w Białorusi, "Następstwa" – o skutkach wojen w Afganistanie i Czeczeni, "Coca" – z udziałem zamordowanej dziennikarki Anny Politkowskiej, o codzienności gwałtu na człowieku w Czeczeni, czy "Tędy do wyjścia" – opisujący trójkę ludzi, którym Stany Zjednoczone udzieliły azylu ze względu na ich orientację seksualną.

Imprezy towarzyszące to między innymi wystawa fotografii laureata World Press Photo Nicka Danzigera, obrazująca piekło kobiet w czasie wojny. Dla Wiadomości24.pl wypowiadają się gdańscy koordynatorzy festiwalu, Ewelina Żuchowska oraz Tomasz Kowalski.

Jak państwo oceniacie wiedzę i świadomość zagadnień dotyczących praw człowieka w naszym kraju? Czy zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilku lat?

— Ta świadomość jest na poziomie "powyżej średniości"... Polacy wiedzą o przypadkach łamania praw człowieka w Polsce, za naszą wschodnią granicą oraz ewentualnie w "najbliższej okolicy" krajów zachodnich. Oczywiście świadomość z roku na rok wzrasta. Związane jest to często z tym, iż obserwujemy klęski humanitarne "on-line" za pomocą telewizji czy internetu... boję się jednak, czy w pewnym momencie nie będzie to po prostu nasza codzienność, czy nie znieczulimy się na to.

Dlaczego na tegorocznym festiwalu zabrakło polskich filmów?

fot. Nick Danziger

— Spośród kilkudziesięciu produkcji postanowiliśmy wybrać te, które dotyczą spraw w miarę aktualnych. Zrezygnowaliśmy z wyświetlenia materiałów ze ścieżki tematycznej "Retrospektywa filmów Macieja Drygasa", zaś "Oskarżonych" – historii Przemka i Leszka, którzy trafili do więzienia w wyniku pomyłki sądowej – nie wyświetlimy ze względu na proces, który toczy się jeszcze przed gdańskim sądem.

Poza tym chcieliśmy, by przedstawiane materiały dotyczyły różnych zjawisk i problemów z zakresu praw człowieka, które pojawiają sie na całym świecie. O tym, co dzieje sie w Polsce, Europie media donoszą w miarę regularnie, często jednak zapominają o sytuacji choćby w Afryce – dlatego w środę pokażemy filmy dotyczące Liberii i Konga.

Ostatnio coraz więcej postaci życia publicznego wypowiada się krytycznie w stosunku do polskich władz. Mówią o homofobii, rasizmie, dyskryminacji kobiet, wolności wypowiedzi artystycznej itp. Czy państwa zdaniem można mówić o jakimś kryzysie w przestrzeganiu praw człowieka w naszym kraju?

— Patrząc na działania, czy też wypowiedzi niektórych przedstawicieli naszych władz, można zastanowić się czy rzeczywiście możemy mówić o Polsce jako w pełni tolerancyjnym kraju, gdzie przestrzega się podstawowych praw i wolności człowieka i obywatela. Na uwagę zasługują zwłaszcza kwestie prawa do uczestniczenia i organizowania pokojowych manifestacji, ochrony prawnej życia prywatnego, czci i dobrego imienia, wolności słowa oraz orientacji seksualnej. To co ostatnio dzieje się w Polsce jest moim zdaniem poniżej krytyki i mam nadzieję, że Unia Europejska weźmie sprawy w swoje ręce i nałoży szereg kar za nie przestrzeganie praw człowieka, oraz w niektórych przypadkach za jawne nawoływanie do łamania ich.

Powszechna jest także krytyczna ocena rządu Rosji, czy części krajów byłego bloku wschodniego. Czy stowarzyszenie podejmuje w poszczególnych krajach dialog z przedstawicielami władz, czy raczej skupia się na inicjatywach, mających poszerzać świadomości zwykłych obywateli w tym zakresie?

fot. Nick Danziger

— Nasze stowarzyszenie jest organizacją międzynarodową, dlatego staramy się podejmować jak najczęściej dialog międzykulturowy. Jesteśmy organizacją niepolityczną i staramy się w miarę możliwości nie wtrącać bezpośrednio w działania polityczne. Naszym zamiarem jest przedstawianie faktów – tj. łamania praw człowieka, bez względu na orientacje polityczne czy społeczne danego państwa. Ostatnim wspólnym przedsięwzięciem, w którym ja osobiście brałem udział (T.K.) były szkolenia "Baltic Trainings - Chain reaction" organizowane na Litwie przez grupę narodową ELSA Lithuania, w której oprócz Polski uczestniczyły osoby z Ukrainy, Szwecji, Finlandii, Rosji oraz Litwy. Takie spotkania są niezwykle ważne, ponieważ często owocują współpracą międzynarodową w kwestii praw człowieka.

— Szczerze mówiąc, chciałbym uniknąć odpowiadania na Pani pytanie w sprawie Rosji i bloku wschodniego. Nie jest to związane z moją chęcią zachowania apolityczności lub obawy przed czymś ze strony tych państw. Chciałbym jednak abyśmy zwrócili uwagę również na inne kraje świata, które są na dobrą sprawę zapomniane. Kto pamięta o Tybecie, Rwandzie, Nepalu, Ameryce Południowej oraz wielu wielu innych miejscach, w których łamanie praw człowieka jest na porządku dziennym? Najgorsze jest właśnie to, że zdanie wielu osób ukształtowane jest tym co zobaczą w telewizji lub wyczytają w prasie... a niestety jest to o wiele za mało.

Czy festiwal przynosi wymierne korzyści w zakresie np. przestrzegania praw mniejszości lub świadomości sytuacji osób dyskryminowanych, prześladowanych?

— Takie projekty jak Objazdowy Festiwal Filmowy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pozwalają uczulić, uwrażliwić ludzi na problemy innych. Nietolerancja i związana z tym dyskryminacja jest często wynikiem niewiedzy. Wyświetlane filmy pozwalają zrozumieć pewne zjawiska, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia świadomości społeczeństwa. Mamy nadzieję, że zarówno spotkania z gośćmi jak i wyświetlane dokumenty oraz reportaże będą dla niektórych uczestników festiwalu podstawą do wielu przemyśleń, dyskusji oraz działań.

— ELSA Gdańsk w tym roku po raz pierwszy organizuje Objazdowy Festiwal Filmowy, mamy jednak nadzieję, że nie ostatni. W naszej historii organizowaliśmy już wielokrotnie seminaria i konferencje związane z prawami człowieka i mającymi na celu poszerzanie świadomości społecznej. Co roku, w grudniu, organizujemy "Dni Praw Człowieka", w czasie których również poruszanych jest wiele problemów z tego zakresu. W tym roku konferencja "Dni Praw Człowieka" odbędzie się w dniach 7-8 grudnia na Wydziale Prawa i Administracji UG i w całości poświęcona będzie dzieciom – ajbardziej poszkodowanym w "grze praw człowieka".

Co zwykły obywatel może zrobić na rzecz przestrzegania praw człowieka?

fot. Nick Danziger— W Polsce funkcjonuje wiele organizacji, które działają w tym zakresie. Jako przykład można podać choćby Helsińską Fundację Praw Człowieka, Polską Akcję Humanitarną, Amnesty International, Polską Ligę Obrony Praw Człowieka, La Strada - Fundację Przeciwko Handlowi Kobietami. Proponuję wszystkim osobom, zainteresowanym pomocą potrzebującym skontaktowanie się z którąś z tych organizacji. Każdy z nas ma też możliwość wyrażania swoich opinii, stąd jeśli naruszane są prawa człowieka, należy o tym głośno mówić. Opinia publiczna, jeśli mówi jednym głosem, potrafi dużo zdziałać. Dlatego nie bójmy się występować z różnymi inicjatywami. Za przykład może posłużyć George Clooney, który mocno zaangażował się w akcję wysłania misji pokojowej ONZ do Darfuru, do kolejnego afrykańskiego kraju, w którym na oczach świata dokonuje sie ludobójstwo.


 

"Prawa Człowieka w Filmie", 24-26 października 2006, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Audytorium C, ul. Bażyńskiego 6, Gdańsk
http://www.elsa.gda.pl/prawaczlowieka/index.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

Ponieważ nie bylem pewny pisowni nazwy festiwalu, przeto zapytałem prof. M.Bugajskiego o frapującą nazwę. Odpisał, że nazwy imprez należy pisać wielkimi literami, czyli p. Thu... ma rację. Tym niemniej, forum dyskusyjne jest po to, aby dyskutować, a nie twierdzić, że jest nudno, wszak jeśli ktoś idzie do teatru na sztukę, to nie kwęka, że nudna. A przynajmniej nie podczas gry, przy widzach, a już na pewno nie przy aktorach...

Ponadto zapytałem o pisownię *Elektrownia "Bełcharów", Stocznia "Gdynia"*. Odp. -*** Przepisy ortograficzne nie są w tej materii jednoznaczne. Możemy pisać: elektrownia Bełchatów albo elektrownia „Bełchatów” jeśli wyraz nie wchodzi w skład nazwy własnej, lecz jest tylko nazwą gatunkową, jeśli natomiast jest częścią składową nazwy własnej – to Elektrownia Bełchatów. Uważam, że możliwa jest też pisownia Elektrownia „Bełchatów”. A w ogóle obserwuję tendencję do nadużywania wielkich liter.***

Ponieważ obie podane przeze mnie nazwy sa własne, to proponuję ostatni zapis, czyli Elektrownia "Bełchatów" (to ja).

Ponieważ Profesor napisał w poradzie, że skrot od "łacina/łaciński" to "łać." (parokrotnie), to na zwróconą uwagę odpisał -
*** Oczywiście powinno być „łac.” – przepraszam, dziękuję za uwagę. Pozdrawiam serdecznie. Marian Bugajski***

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otóż to - wyciąć niemal wszystko wg popozycji Asena. Bo dyskusja zamieniła się w pyskówkę... Jeśli jest bardzo dobry artykuł p. Thu... i jedyna dyskusja to nt. ortografii, to o czym to świadczy? Że jesteśmy dobrzy w pyskówkach, a nie we wnikliwie prowadzonych dyskusjach. A swoją drogą - kto napisał/przepuścił *Czeczeni* z jednym i? Zgoda - nasz język jest b. trudny. O podatkach można dyskutować z jedną osobą? To ilu nas jest? Może zlikwidować możliwości komentowania - przynajmniej nie obnażymy naszej małości? Krytyka niemile widziana, cukierkowe pochwały też mało wiarygodne... to po cholerę komentować?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

masz rację Oliwio...napisałem to już z reszta w komentarzu pod innym artykulem...no niestety wiem o co Ci chodzi i zgadzam sie ze to nie jest do konca w porzadku...postaram sie (chociaz z mojej strony) cos z tym zrobic...przeciez nie chce (chcemy) byc znienawidzeni przez spolecznosc W24...a mielibyscie duzo racji...coz moge powiedziec...ponownie: rozumiem doskonale i postaram sie to zmienic...

Komentarz został ukrytyrozwiń

* zaś jedna złośliwa uwaga do Mirnala skutkuje zwycięstwem w cotygodniowym konkursie na ilość komentarzy :D* (Thu...) - to dlaczego kierujecie złośliwe uwagi do Mirnala? Nie możecie trochę ciepła w swe wypowiedzi wkładać? Zwłaszcza teraz, kiedy jesienne chłody idą? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

krzysztof -> link juz się wypowiedziałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mirnal oczywiscie ze mozesz interesowac sie czym chcesz...i ja nie mam prawa tego krytykowac i tego nie robie...zadalem tylko wczesniej pytanie czy istotnie tak jest, jesli tak to ok, nie ma sprawy...juz sie zamykam, ale nie kieruj bezpodstawnych zarzutów w moja strone, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

a moze podzielisz sie z nami jakie masz zdanie w tej kwestii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oliwio przykro mi ze akurat taka dyskusja sie zrodziła...wybacz, ale trochę mnie ponosi jak czytam pewne rzeczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

to naprawdę cudowne uczucie, gdy __tekst__ cieszy się popularnością i wzbudza zainteresowanie na cztery strony komentarzy, normalnie sama sobie gratuluję, ściskając prawicę lewicą

Komentarz został ukrytyrozwiń

powiedz mi łaskawie czy w ktorymkolwiek artykule przepisuje jakies wyniki czy cos? właśnie staram sie przedstawiac swoj punkt widzenia, analizy...i uwierz ze choc pewnie jest to nieporownywalne z praca i osiagnieciami innych (w tym Oliwii) to nie jest to napisanie informacji przeczytanej na innym portalu czy cos w tym stylu. radze przeczytac najpierw a potem komentowac i oceniac. wskaz mi choc jeden moj artykul, w ktorym robie tak jak mi to zarzuciles!!! mozna poprawic ortografie, ale Ty to robisz 1000 razy dziennie i to nie tylko ortografie ale również rzeczy mało istotne...:/ czlowieku nie daje krotkich tekstow zerżnietych z kogos...wiem ile niektorzy pracuja nad tekstami (nie mowie bynajmniej o sobie) i szanuje ich za to...szkoda ze Ty nie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.