Facebook Google+ Twitter

Prawa Człowieka w obiektywie

W 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Amnesty International organizuje fotograficzny konkurs poświęcony tej tematyce.

Konkurs skierowany jest zarówno do zawodowych fotografów jak i amatorów. Trwa od 20 października do 12 grudnia 2008 roku. Podzielony jest on na poszczególne etapy. Więcej informacji na temat etapów znajduje się http://plfoto.com/amnesty.html.

W konkursie może wziąć udział każda osoba pełnoletnia jak i niepełnoletnia (za zgodą opiekunów), zarejestrowana w portalu Internetowe Forum Fotograficzne. Szczegółowe informacje na temat zasad udziału w konkursie można znaleźć http://plfoto.com/amnesty.html.

Istotą konkursu jest ukazanie czym dla zwyczajnych ludzi są prawa człowieka, jak ich łamanie czy przestrzeganie wpływa i zmienia nasze życie. Jury oglądające nadesłane prace, kierować się będzie w ich ocenie przede wszystkim: sposobem ujęcia tematu, oryginalnością oraz jakością fotografii. Na zwycięzców czekają nagrody. Drukarka oraz możliwość zaprezentowania swoich prac w specjalnie utworzonym, unikatowym kalendarzu. Powstanie on z 12 najlepszych zdaniem jury prac, a zaprezentowany zostanie 13 i 14 grudnia podczas Maratonu Pisania Listów, kolejnej inicjatywy przygotowywanej również przez Amnesty International.

Fotografie, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w warszawskiej Galerii Kordegarda. Wystawa zdjęć finalistów konkursu "Prawa Człowieka w obiektywie" odbędzie się w dniach od 25 lutego do 8 marca w warszawskiej Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu 15/17. Więcej informacji można znaleźć na stronie: tutaj.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została podpisana 60 lat temu - 10 grudnia 1948 roku.

Dokument porusza tematykę praw osobistych, politycznych, ekonomicznych, społecznych i obywatelskich. Deklaracja została uchwalona w formie rezolucji, co oznacza, że nie ma charakteru wiążącego pod względem prawnym. Obecnie większość znawców prawa międzynarodowego uważa ją za powszechnie obowiązujące prawo zwyczajowe. W 1966 roku na podstawie deklaracji uchwalono Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka, które będąc umowami międzynarodowymi obowiązują wszystkie państwa-strony. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest do dnia dzisiejszego podstawą systemu ochrony praw człowieka stworzonego przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. Jako ciekawostkę można podać, iż Deklaracja ta jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie i z tego powodu została umieszczona w Księdze Rekordów Guinnessa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.