Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1760 miejsce

Prawa człowieka w Polsce to fikcja?

Przytaczając przykłady miejsc na świecie, w których łamane są prawa człowieka, wielu komentatorów zwraca uwagę na to, czy podobnie też nie jest i w naszym kraju. Warto dokładnie się przyjrzeć temu tematowi.

Przez wiele lat historii, Polacy walczyli o swoje prawa (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Filmmaking_of_%27Black_Thursday%27_on_crossway_of_ulica_10_Lutego_and_ulica_%C5%9Awi%C4%99toja%C5%84ska_in_Gdynia_-_37.jpg) / Fot. Starscream, CC 3.0Tytułem wstępu, warto przyjrzeć się jak wypada Polska w rankingach na temat przestrzegania praw człowieka. Według Światowego Wskaźnika Wolności Prasy, przygotowywanego przez organizację "Reporterzy Bez Granic", nasz kraj plasuje się na 32. miejscu (na 178 państw); natomiast eksperci tygodnika "The Economist" w swoim dorocznym Wskaźniku Demokracji umieścili Polskę na 48. miejscu (na 167 krajów). W rankingach gospodarczych nasz kraj wypada troszeczkę gorzej: Transparency International umieścił nas w swoim dorocznym Indeksie Percepcji Korupcji na 41. miejscu (na 178 państw), natomiast w przygotowywanym we współpracy z "The Wall Street Journal" Indeksie Wolności Gospodarczej znajdujemy się dopiero na 68. miejscu (na 179 krajów). Podsumowując powyższe dane, można dojść do wniosku, że na ogół w Polsce prawa człowieka są przestrzegane. Słowo "na ogół" jest tutaj decydujące, ponieważ pozycja naszego kraju w międzynarodowych zestawieniach mniej więcej powyżej pięćdziesiątego miejsca oznacza, że nie jest pod tym względem nad Wisłą bez zarzutu. To bardzo ważne, ponieważ Polska jest stawiana jako wzór transformacji ustrojowej oraz rośnie jej pozycja w międzynarodowych strukturach (m.in. prezydencja naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej).

Czytaj także: Teorie spiskowe pod lupą. Śmierć księżnej Diany

 / Fot. w24Czy zatem Polska jest krajem, w którym przestrzegane są prawa człowieka? Aby to dokładnie sprawdzić, warto wykorzystać rewolucyjne zastosowanie Karela Vasaka, prawnika czeskiego pochodzenia, który podzielił wszelkie prawa człowieka na trzy generacje (I fundamentalne; II ekonomiczne, socjalne i kulturalne; III solidarnościowe). Na podstawie tego podziału można w najbardziej obrazowy i przejrzysty sposób przedstawić kondycję przestrzegania praw człowieka na Wisłą (poruszane będą tylko te prawa, w których odnotowano przypadki ich łamania w Polsce).

I Generacja obejmuje podstawowe prawa, bez których nikt z nas nie potrafiłby normalnie funkcjonować. Ich łamanie jest zdecydowanie największą zbrodnią przeciwko własnemu narodowi. Od zarania dziejów prawo do życia czy wolności sumienia są uznawane jako podstawowy fundament odpowiedniego funkcjonowania społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że prawa zawarte w tej generacji znajdują się w prawie każdej konstytucji, nawet takich krajów jak Białoruś czy Korea Północna.

Aborcja wciąż budzi w Polsce spore kontrowersje (http://www.sxc.hu/photo/322395) / Fot. lumix2004, Royalty freePrawo do życia - ta kwestia pozostaje przedmiotem wielu sporów nie tylko w rodzimej opinii publicznej. Bynajmniej nie chodzi tutaj o odbieranie prawa do egzystencji obywatelom, ale o aborcję i klaryfikację płodu w łonie matki. W ciągu ostatnich lat było podejmowanych kilka prób zmiany polskiej ustawy zasadniczej, by chroniła prawnie życie "od poczęcia". Oznaczałoby to w praktyce całkowity zakaz aborcji (podobny zakaz w socjalistycznej Rumunii doprowadził do katastrofalnych warunków w sierocińcach oraz dramatyczny wzrost nielegalnych zabiegów usunięcia ciąży). Zdaniem zwolenników zakazu, zabijanie płodów zarówno w sposób farmakologiczny, jak i chirurgiczny, jest permanentnym łamaniem podstawowego prawa do życia, ponieważ płód w żaden sposób nie jest chroniony przed organy państwowe.

Amnesty International w swoim dorocznym raporcie zwraca uwagę, że ustawa dotycząca planowania rodziny, która unieważniła ekonomiczne i socjalne powody, jako podstawy do prawnego przerwania ciąży, spowodowała wzrost niebezpiecznych i podziemnych aborcji, powołując się na specjalnego sprawozdawcę ONZ ds. prawa do zdrowia. Niestety, w tej kwestii trudno oczekiwać szybkiego kompromisu, ponieważ nie można przecenić zdrowia każdej matki nad życie płodu oraz vice versa.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

W Polsce łamany jest art. 70 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie bezpłatności nauki:
Art. 70.
1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.
2. Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.
3. Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne. Obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych. Warunki zakładania i działalności szkół niepublicznych oraz udziału władz publicznych w ich finansowaniu, a także zasady nadzoru pedagogicznego nad szkołami i zakładami wychowawczymi, określa ustawa.
4. Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Warunki udzielania pomocy określa ustawa.
5. Zapewnia się autonomię szkół wyższych na zasadach określonych w ustawie.

Jedynym obowiązkiem rodziców, wynikającym z Konstytucji i Ustaw, jest posłanie dzieci do szkoły, to znaczy dopilnowanie, aby ich dziecko przekroczyło próg szkoły w określonym czasie i miejscu.
Cała reszta należy do instytucji zwanej umownie szkołą.
Według Konstytucji i Ustaw nauka jest obowiązkowa dla dzieci do 18 roku życia i powinna być realizowana w szkole oraz przez szkołę.
Nigdzie nie ma przepisu, że rodzice mają kupować podręczniki, zeszyty czy przybory do pisania.
Nigdzie także nie ma przepisu nakładającego na rodziców obowiązek uczestniczenia w procesie kształcenia poprzez odrabianie z dziećmi zadań domowych lub choćby pilnowania lub sprawdzania czy zostały one odrobione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@antek patelmitrz - to pewnie pluje też na swoją matkę i ojca

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 03.08.2011 13:33

Polska to jeden z najbardziej prymitywnych i zacofanych krajów świata.Polską rządzi Święta Inkwizycja ,dlaczego Unia przyjęła to Dziadostwo do swojego grona?,pluję na polską flagę,POlakiem być to nie jest zaszczyt,całe szczęście mam drugie obywatelstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...Panie Krzysztofie Bien...wiza nie jest prawem...przyznanie wizy jest przywilejem...mysle, ze nie musze uzasadniac dlaczego?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Panie Piotrze ! Tak w Polsce systematycznie łamie się art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Czlowieka. Systematycznie też lamie się Konstytucyjne i Obywatelskie Prawa Polaka właśnie w Polsce. Przyklad krakowskie sądy, prokuratura itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie Bień - warto zapoznać się z rzeczywistymi dowodami na temat zmian klimatycznych, nim zacznie się odsądzać od czci i wiary kogokolwiek. Dowodów nie ma. Ale pokłady ogromnej wiary są. Czy na tym należy budować prawo i organizację światowego handlu, przedsiębiorczości i rozwoju? (link )
Oskarżenia o antysemityzm ze strony Ku Klux Klan (USA) - chyba nie powinniśmy tego brać poważnie, podczas antypolskich wystąpień w USA czy Izraelu (polskie obozy śmierci, antypolskie nauki w izraelskich szkołach, etc) czy też wizy.
Bardzo interesujący tekst. Z pewnością każdy mieszkaniec kraju mógłby z łatwością rozszerzyć listę. I wielu to czyni przed sadami międzynarodowymi. Niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem sprawa wiz Polska-USA. To też podstawowe prawa człowieka łamane przez USA. Zresztą akurat na temat łamania praw człowieka to na pewno USA nie powinny się wypowiadać bo moim zdaniem to u nich prawa te były, są i będą nagminnie łamane. Bo czy nie podpisanie konwencji z Kioto to nie jest pośrednio łamanie praw człowieka i to na skalę globalną. Ale kogo ci aroganci z USA zechcą słuchać. W sprawie Iraku kłamali w imię partykularnych interesów, zresztą jak zawsze im wszystko wolno. A i w Pana artykule na ten temat nie wiem czemu brak choć by wzmianki. Dlaczego i czy musimy się tylko samobiczować, wszystkich i za wszystko przepraszać. Nie twierdzę, jednocześnie, że w Polsce przestrzega się prawa w ogóle w sposób należyty, ale nie można też potępić w czambuł panującego u nas prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mysle ze prawo do wolnosci decyduje otym czy ktos zyje czy nie zyje .Problem zewszad coraz bardziej narasta ,dokad dojdzie, potrzebna jest policja ,straz, dzielnicowy ,jakkolwiek niesposob uniknac problemu z zabijaniem dzieci przez dzieci ,tak i niemowlad przez dorosle osoby . Na ziemi nieba niebylo i tej niebedzie. Choc by wolnosc byla scisle ograniczona, to i tak ktos by zrobil predzej czy puzniej zle .To stara historja rodem z edenu jest dobro i zlo ,zla trzeba unikac a dobry jest tylko sam Bog, Sprawiedliwy ,czlowiek naduzywal wolnosci i tak juz bedzie do konca jego dni.Tajemnica poznania dobra i zla doskonalosc ale jak dlugo czlowiek wytrzymie byc doskonalym .To jest warte sprawdzenia kazdy na sobie.? WYNIK NIKOGO NIEUSATYSFAKCJONUJE ,znow smutna prawda.Uczmy sie kochac ludzi tak szybko odchodza ,a pozatym kochac to zyc ,ale dajmy innym zyc abysmy mogli sie cieszyc zyciem wpelni .Czy to jest mozliwe na szersza skale ,niech kazdy da sobie sam odpowiedz .TO MOJ WSTEP .chetnie poslucham innych madrzejszych itp.itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.