Facebook Google+ Twitter

Prawa do piosenki The Beatles kosztowały rząd 319 tys. złotych. Zdrojewski: to niezły wynik

Bogdan Zdrojewski zapewnia, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nabyło na atrakcyjnych warunkach prawa do piosenki "Hey Jude".

 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiSpot przygotowany z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej kosztował 922 tys. złotych. Prawa autorskie do utworu "Hey Jude" The Beatles wyniosły 319 tys. złotych. "Prawa do pozyskania utworów Beatlesów czy Paula McCartneya są naprawdę najczęściej bardzo wysokie, więc to, że udało się uzyskać je po takiej cenie, jest niezłym rezultatem" - powiedział w Trójce szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Minister uważa, że spot był bolesny dla opozycji, pokazuje osiągnięcia Polski w UE, a te są ogromne. Zdaniem PiS jest to spot wyborczy, ale Zdrojewski uważa, że Państwowa Komisja Wyborcza będzie innego zdania.

Rozmowa w Trójce dotyczyła również ewentualnych następców ministra. Zdrojewski powiedział, że woli poczekać na wyniki wyborów do PE, w których startuje. Na giełdzie nazwisk pojawia się jego następczyni, Małgorzata Omilanowska. Szef resortu kultury odciął się od spekulacji dotyczących ewentualnej kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Może się nawdychał ale przynajmniej pracował a są tacy , którzy na państwowym od urodzenia .
Czyli od 1949 r .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A po co dzielić na 10 lat? Podzielmy od razu na 1000, będzie mniej. Donaldowi na tych kominach zapomnieli powiedzieć żeby nie wdychał dymu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spot kosztował 922 tys , cena [ podzielić na 10 lat ] nieoszałamiająca .
Porównując wydatki na ochronę osobistą tylko jednego posła ,milion osiemset tys zł w 2013 roku robi wrażenie .
Pieniądze publiczne z dotacji na partię polityczną .

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Polska pionierem podboju kosmosu" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomiar czasu w jakim światło przebywa dany dystans może być odniesiony do jakiejkolwiek jednostki. W ciągu roku kalendarzowego (czas) światło pokonuje ok. 9,5 biliona km (odległość), czyli przed wjazdem na przykładowy meksykański most można oszukiwać, ale nie warto. Jednak to już jest rok świetlny. Być może, że bardziej europejską miarą byłaby jednostka astronomiczna (AU - Astronomical Unit), której jedna długość to odległość pomiędzy Ziemią, a Słońcem (ok. 150 mln km ), zaś światło dociera do nas po upływie 8 minut z hakiem, w zależności od miejsca jakie akurat gwiazda dzienna zajmuje. Nawet wydaje się to być w harmonii z "Odą do radości", ale rok świetlny brzmi milej dla ucha i jest bardziej na miejscu niż jednostka astronomiczna (eufonia!).

Prawa autorskie są w tym przypadku pokaźnym wydatkiem. Europejczycy nie gęsi, za darmo nie gęgają nawet dla siebie. Ot, ktoś kiedyś wspomniał o Europie wspólnotowej, a unijnej. Piosenka na pewno reprezentuje jedną z nich. Być może, że song narodowy stanie się miłą tradycją i już za rok ktoś pobije rekord. Trzech tenorów, albo zsumować członków Pink Floyd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszałem, że tych pieniędzy inaczej nie można było ugryźć. Zresztą, nie od dziś wiadomo, że na dotacjach wszelkiego rodzaju muszą/mogą zarobić tylko swoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

10 lat świetlnych to miara przestrzeni, a nie czasu. Ze spotu wynika, że chodzi o 10 lat bytności w Unii. Zatem sam tytuł spotu to już spora wpadka. Po drugie, nijak nie mogę zrozumieć, jak się ma piosenka napisana przez Paula McCartneya w celu pocieszenia syna Lennonów - Juliana po ich rozwodzie, do bytności Polski w Unii. Zapewne symbolika zastosowana tutaj jest bardzo głęboka, ale ja jej nie mogę pojąć. Liczę na Państwa pomoc w celu wyjaśnienia, o co tu chodzi. Jak zwykle, wydanie sporych pieniędzy z kieszeni podatnika, rząd poczytuje sobie za duży sukces. No, ale do tego to już żeśmy się już przyzwyczaili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.