Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12695 miejsce

Prawda o człowieku zapisana w gwiazdach? Kilka słów o astrologii

Astrologia to jeden z najstarszych spotykanych dziś zabobonów. Być może dzieje się tak dlatego, że ludzie urodzeni w zbliżonych okresach roku faktycznie są do siebie podobni.

Nie od dziś zdumiewa mnie, że większość racjonalistów wszelkiego typu zabobony próbuje obalać empirycznie. Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn przyjęło się, że nawet najmniej trzymające się kupy, sprzeczne wewnętrznie i niespójne z jakimikolwiek przejawami ogólnie przyjętego obrazu świata mity należy obalać empirycznie. I tak, omówioną w poprzednim artykule homeopatię) testuje się w niezliczonych badaniach, zamiast pokazywać, jak nonsensowny teoretycznie zabobon ona stanowi.

W przypadku astrologii problem z empiryczną falsyfikacją zabobonu jest jeszcze pilniejszy, ponieważ, będąc fałszywą, prowadzi ona do pewnych prawdziwych wniosków – o czym w drugiej części artykułu. Na szczęście jednak astrologię nie inaczej niż inne dziedziny szarlatanerii (Numerologia Jana Pawła II) skutecznie pogrąża sama jej nonsensowność teoretyczna.

Błędy astrologii

Według astrologii charakter i losy człowieka wyznacza ułożenie ciał niebieskich w momencie jego narodzin. Już na wstępie można zauważyć, że sami astrolodzy nie zawracają sobie głowy wyjaśnieniem, dlaczego określony układ ciał niebieskich miałyby skutkować takim a nie innym fatum. Osoby posiadające dany znak zodiaku miałyby po prostu być takie a nie inne, nie miałoby to jednak wynikać z żadnych prostszych praw, tłumaczących, w jaki sposób miałyby się takimi stawać. Owszem, astrolodzy przypisują poszczególnym ciałom niebieskim jakieś specyficzne własności (np. Mars jest męski), jednak nie przybliża ich to ani na jotę do wyjaśnienia, w jaki sposób te właściwości i ich kombinacje miałyby powodować konkretne efekty.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No słucham, co to za relacje miałyby być...? Bo że miałyby to być, jak Pan pisze, "pewne relacje", to oczywiste. Powiedzenie, że przyczyny wpływu ciał niebieskich na człowieka miałyby stanowić "pewne relacje" ich z nim nie mówi jednak nic więcej niż powiedzenie, że miałoby te przyczyny stanowić "jakieś coś".

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Według astrologii charakter i losy człowieka wyznacza ułożenie ciał niebieskich w momencie jego narodzin. Już na wstępie można zauważyć, że sami astrolodzy nie zawracają sobie głowy wyjaśnieniem, dlaczego określony układ ciał niebieskich miałyby skutkować takim a nie innym fatum. Osoby posiadające dany znak zodiaku miałyby po prostu być takie a nie inne, nie miałoby to jednak wynikać z żadnych prostszych praw, tłumaczących, w jaki sposób miałyby się takimi stawać.

Odp. Najprościej wysuwać pewne fałszywe tezy, a następnie dowodzić ich fałszu... Układ planet i wpływ na organizmy żywe jest (wg astrologii) m.in. wynikiem tego że wszechświat jest pewnym systemem wzajemnych relacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.