Facebook Google+ Twitter

Prawda o człowieku zapisana w gwiazdach? Kilka słów o astrologii

Astrologia to jeden z najstarszych spotykanych dziś zabobonów. Być może dzieje się tak dlatego, że ludzie urodzeni w zbliżonych okresach roku faktycznie są do siebie podobni.

Nie od dziś zdumiewa mnie, że większość racjonalistów wszelkiego typu zabobony próbuje obalać empirycznie. Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn przyjęło się, że nawet najmniej trzymające się kupy, sprzeczne wewnętrznie i niespójne z jakimikolwiek przejawami ogólnie przyjętego obrazu świata mity należy obalać empirycznie. I tak, omówioną w poprzednim artykule homeopatię) testuje się w niezliczonych badaniach, zamiast pokazywać, jak nonsensowny teoretycznie zabobon ona stanowi.

W przypadku astrologii problem z empiryczną falsyfikacją zabobonu jest jeszcze pilniejszy, ponieważ, będąc fałszywą, prowadzi ona do pewnych prawdziwych wniosków – o czym w drugiej części artykułu. Na szczęście jednak astrologię nie inaczej niż inne dziedziny szarlatanerii (Numerologia Jana Pawła II) skutecznie pogrąża sama jej nonsensowność teoretyczna.

Błędy astrologii

Według astrologii charakter i losy człowieka wyznacza ułożenie ciał niebieskich w momencie jego narodzin. Już na wstępie można zauważyć, że sami astrolodzy nie zawracają sobie głowy wyjaśnieniem, dlaczego określony układ ciał niebieskich miałyby skutkować takim a nie innym fatum. Osoby posiadające dany znak zodiaku miałyby po prostu być takie a nie inne, nie miałoby to jednak wynikać z żadnych prostszych praw, tłumaczących, w jaki sposób miałyby się takimi stawać. Owszem, astrolodzy przypisują poszczególnym ciałom niebieskim jakieś specyficzne własności (np. Mars jest męski), jednak nie przybliża ich to ani na jotę do wyjaśnienia, w jaki sposób te właściwości i ich kombinacje miałyby powodować konkretne efekty.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No słucham, co to za relacje miałyby być...? Bo że miałyby to być, jak Pan pisze, "pewne relacje", to oczywiste. Powiedzenie, że przyczyny wpływu ciał niebieskich na człowieka miałyby stanowić "pewne relacje" ich z nim nie mówi jednak nic więcej niż powiedzenie, że miałoby te przyczyny stanowić "jakieś coś".

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Według astrologii charakter i losy człowieka wyznacza ułożenie ciał niebieskich w momencie jego narodzin. Już na wstępie można zauważyć, że sami astrolodzy nie zawracają sobie głowy wyjaśnieniem, dlaczego określony układ ciał niebieskich miałyby skutkować takim a nie innym fatum. Osoby posiadające dany znak zodiaku miałyby po prostu być takie a nie inne, nie miałoby to jednak wynikać z żadnych prostszych praw, tłumaczących, w jaki sposób miałyby się takimi stawać.

Odp. Najprościej wysuwać pewne fałszywe tezy, a następnie dowodzić ich fałszu... Układ planet i wpływ na organizmy żywe jest (wg astrologii) m.in. wynikiem tego że wszechświat jest pewnym systemem wzajemnych relacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.