Facebook Google+ Twitter

Prawda o Pradze. Obejrzyj i przeczytaj

Nie mogę powiedzieć, że Pragę zwiedziłem, byłem tam tylko kilka godzin. Raczej przeleciałem przez nią jak wiatr, głównie w otaczającym mnie gęstym tłumie turystów.

1 z 24 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Być może więc nie powinienem wypowiadać na jej temat żadnych opinii, ale, oczywiście, wypowiem :) Fot. Artur Sobiecki
Być może więc nie powinienem wypowiadać na jej temat żadnych opinii, ale, oczywiście, wypowiem :)
Fot. Artur Sobiecki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.08.2012 11:19

W opisach zdjęć wyczuwam żal i pretensję.
Wydaje mi się, że niepotrzebnie, gdyż szczęściem Pragi było dobre usytuowanie gwarantujące bliski kontakt z wysoko już rozwiniętymi ośrodkami średniowiecznej Europy. To od nich główna siedziba czeskich władców przyswajała wszystko, co przyczyniało się do wzrostu i rozkwitu. Władcy Czech też nie przenosili swojej siedziby, jak to miało miejsce u nas i od momentu założenia pierwszego grodu na Wyszehradzie i Zamku Praskim (800 r.) stolica mogła rozwijać się i kwitnąć aż do dzisiaj.
Kraków stał się siedzibą książęcą dopiero po zniszczeniu Gniezna (1038 r.), a potem był niszczony przez najeźdźców (przypomnę choćby tylko tatarskich Mongołów w 1240 r.) i jako stolica mógł rozwijać się do 1596 roku, kiedy to Zygmunt III Waza przeniósł rezydencję królewską do Warszawy.

Tak ja widzę przyczyny różnic pomiędzy Pragą a Krakowem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę krytycznych uwag nie zaszkodzi. Dodam "trzy grosze do koszyczka" - mnie wnerwiało, że wszędzie trzeba płacić - jeszcze kilka lat temu tak nie było! Żeby zwiedzić Złotą Uliczkę - trzeba płacić, za możliwość fotografowania - dodatkowa opłata! Katedra - to samo. Niedługo w ogóle trzeba będzie płacić nawet za wejście na most Karola!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.