Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17865 miejsce

Prawdopodobnie najlepsze muzeum browaru na świecie - Carlsberg

Muzeum Browaru Carlsberg w Kopenhadze od kilku lat jest ciekawą atrakcją turystyczną miasta, która każdego roku przyciąga ponad 150 tys. turystów. Warta zobaczenia jest kolekcja 16 tys. butelek po "złotym trunku" z całego świata.

Muzeum Browaru Carlsberg- XIX wieczna zabudowa / Fot. Pawel KiliańskiZaledwie kilkanaście minut jazdy autobusem od centrum Kopenhagi znajduje się muzeum. Nie znajdziemy w nim starych rzeźb, obrazów najlepszych mistrzów malarstwa ani żadnych innych dzieł sztuki. Właśnie dlatego jest ono tak wyjątkowe i tak chętnie odwiedzane przez turystów, bo nie jest kolejnym nudnym muzeum, w którym chodzi się korytarzami i ogląda "wielka sztukę". Co w takim razie jest w nim tak interesującego? Tysiące
butelek z całego świata i... dwa kufle piwa do degustacji - Muzeum Browaru Carlsberg w Kopenhadze.

Jak to się zaczęło?

...i polski akcent / Fot. Paweł KiliańskiJeszcze 200 lat temu, w całej Danii było tysiące małych browarów, które znajdowały się przy rodzinnych gospodarstwach. Każda rodzina, w którym warzono piwo, miała sekretną recepturę, której nie zmieniano od pokoleń i była ona oczywiście ściśle strzeżona. Jednak pewna rodzina postanowiła trochę poeksperymentować. Po pewnym czasie jej piwo tak zasmakowało Duńczykom, że powoli zaprzestawali oni warzenia piwa w swoich gospodarstwach i zaczęli kupować złoty trunek od tej rodziny.

Gdy browar był już bardzo znany, właściciel Jakub Christian Jacobsen, postanowił nazwać swój browar od imienia swojego najstarszego syna, Carla, który miał w przyszłości przejąć piwny interes. Tak powstał Carlsberg (Wzgórze Carla), obecnie najbardziej znana marka piwa na świecie.

Trasa wyłącznie dla smakosza...

Ponad 16 tysięcy butelek po piwie w jednym miejscu... / Fot. Paweł KiliańskiZaraz po wejściu na plac browaru, zostaniemy przywitani przez XIX-wieczną zabudowę browaru, z dwoma wysokimi kominami na czele. Po prawej stronie znajdują się zabytkowe samochody ciężarowe, na moje oko sprzed I wojny światowej.

Wejściówka do świata piwa kosztuje 6 euro, za tę cenę możemy zobaczyć 24 wystawy oraz skosztować złotego trunku. Wielu turystów ogląda tylko pierwszą wystawę (kasa) oraz ostatnią (sala biesiadna gdzie degustuje się dwa kufle dowolnie wybranego przez siebie piwa) i na tym kończą swoją przygodę z muzeum Browaru Carlsberg. Kompania piwowarska pomyślała także o dzieciach - dla nich przygotowano napoje bezalkoholowe firmy Carlsberg i Tuborg.

 / Fot. Paweł KiliańskiDla bardziej wytrwałych, polecam kolekcję ponad 16 tysięcy butelek po piwie z całego świata (w tym również z Polski), wyróżnioną rekordem Guinnessa! Wśród zbiorów, znajdują okazy z tak egzotycznych krajów jak: Indonezja, Chiny, Kostaryka, Brazylia, RPA i wiele innych. W wycieczce po świecie piwa poznamy także historię powstania browaru Carlsberg, tradycję warzenia piwa (m.in. dowiemy się jak warzono piwo 200 lat temu i obecnie) oraz zobaczymy maszyny wykorzystywane w produkcji piwa z XIX wieku.

Muzeum browaru Carlsberg w Kopenhadze jest bardzo dobrą alternatywa dla tych, którzy chcą zobaczyć coś innego, niż tylko popularne zabytki z przewodnika. Smakosze piwa, którzy nie mają okazji wybrać się do stolicy Danii, mogą zawsze zwiedzić podobne muzea piwa w Polsce m.in Tyskie Browary w Tychach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jarek
  • Jarek
  • 12.09.2010 20:19

Ciekawa kolekcja zdjęć z wyprawy do największego brytyjskiego browaru Fuller's Brewery : http://capu.pl/node/195

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki wszystkim za ocenki i komentarze ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

wow!! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że takie zakurzone te butelki. No i błąd jeden w opisie zdjęcia. Butelki z tego co widzę, nie są po piwie. Nie zostały jeszcze otwarte.
Pozdrawiam,
Ciekawe ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna wycieczka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.08.2009 05:30

Ciekawe, krótko i na temat, foty dobre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie..i, że Ty masz gdzie je trzymać ;);)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, puszki dla Ciebie też się znajdą ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam..spróbuj się zaprzyjaźnić ze zbieraczami złomu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A puszki tam są? Bo ja np. zbieram puszki po piwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.