Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16364 miejsce

Prawdziwa gratka dla miłośników kolei. Zobacz parowóz Ty42-24

W najbliższy czwartek (03-10) lokomotywa parowa wyjedzie ze skansenu w Pyskowicach do Wrocławia, po drodze zatrzymując się w Racławicach Śląskich oraz Grodkowie.

Parowóz Ty42-24 jedzie kominem do przodu, na zdjęcia filmowe do Wrocławia i Sobótki, a przejedzie trasę Pyskowice-Kędzierzyn Koźle-Racławice Śląskie-Prudnik-Nysa-Grodków-Brzeg (numer pociągu: 462003). Pociąg specjalny zatrzyma się na nabranie wody w Racławicach Śląskich około godz. 8:20 oraz w Grodkowie około godz. 12:00. Prezentacja parowozu Ty 42-24 podczas III Gali Parowozów w Jaworzynie Śląskiej. / Fot. Damian Kapinos

Na linii nr 288 Nysa – Brzeg jest to prawdziwa atrakcja dla miłośników starego kolejnictwa, bowiem ostatni parowóz był widziany na tej trasie ponad 17 lat temu.

- Jest to niezwykłe wydarzenie. Ostatni czynny parowóz przejechał trasę Nysa – Brzeg w 1996 roku, więc gonienie tego pociągu autem czy rowerem jest jak najbardziej wskazane, a nawet konieczne – mówi Robert Wyszyński, dziennikarz Rynku Kolejowego.

Parowóz towarowy Ty42-24 mogliśmy wcześniej zobaczyć podczas pikniku kolejowego w Racławicach Śląskich. Jest to pojazd niemieckiej konstrukcji, który został wyprodukowany w 1945 roku przez fabrykę lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie. Jego kompleksowa naprawa potrwała aż cztery lata, a kosztowała około 400 tysięcy złotych. Do zabytkowej lokomotywy parowej dołączony jest unikatowy wagon pasażerski wyprodukowany w 1976 roku przez Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego w Opolu (obecnie „Tabor Szynowy” Opole S.A. ). Cały skład jest własnością Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: ty42-24


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.