Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14561 miejsce

Prawdziwa historia Szkocji według Seana Connery’ego

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-11 15:12

Kiedyś powiedział, że nie zamieszka w swej ojczystej Szkocji, dopóki nie stanie się ona znowu niezależnym państwem. Od Anglii, rzecz jasna. I dlatego od dawna ma dom na hiszpańskiej wyspie Marbella.

Teraz pisze książkę o kraju spódnic w kratę noszonych przez mężczyzn, przysmaku haggis i potworze z Loch Ness, gęsto przeplataną anegdotami autobiograficznymi ze swego życia. Mowa o kultowym aktorze Seanie Connerym, według wielu najlepszym odtwórcy roli agenta Jamesa Bonda w filmowym cyklu o przygodach agenta 007.

Kariera mleczarza

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dzieło ukaże się drukiem, ale oficyna Canongate Books z Edynburga obwieściła niedawno, że ma pełne prawa do wydania książki w krajach anglojęzycznego świata. – Naszym celem jest napisanie łatwej w czytaniu, wizualnie stymulującej i mam nadzieję intrygującej historii Szkocji, uzupełnionej osobistymi spostrzeżeniami – ogłosił w specjalnym oświadczeniu oficjalnie i elegancko Sean Connery.

Poważna praca historyczna aktora prawdopodobnie trafi na półki księgarskie we wrześniu przyszłego roku, tuż przed 300. rocznicą zawarcia unii politycznej pomiędzy Anglią i Szkocją w 1707 roku. Wiadomo, że aktorowi pomaga w pisaniu pisarz i twórca filmowy Murray Grigor, który wcześniej współpracował z gwiazdą kina przy dokumentalnym filmie „Sean Connery’s Edinburgh”.

Sean Connery, który obecnie nosi już przed nazwiskiem przyznany mu przez brytyjską królową tytuł „sir”, urodził się 75 lat temu właśnie w Edynburgu, jako Thomas Connery, syn kierowcy ciężarówki. W wieku 13 lat porzucił szkołę i był roznosicielem mleka. Trzy lata później zamustrował się do królewskiej marynarki, ale z powodu wrzodów na żołądku został zwolniony ze służby w wieku 18 lat. Ponieważ jego duma ucierpiała, zaczął ćwiczyć na siłowni, żeby nabyć muskulatury. Po raz pierwszy pokazał się na ekranie w telewizyjnej produkcji „Requiem for a Heavyweight”. Ale wielką karierę rozpoczął za sprawą głównej roli w filmie „Dr No”, który rozpoczął serię obrazów o przygodach agenta 007. Stało się to w 1962 roku.

Idioci z Hollywood

W 2005 roku Sean Connery oświadczył niespodziewanie, że rezygnuje z aktorstwa i przechodzi na emeryturę. Potwierdził tę decyzję w tym roku w wywiadzie udzielonym podczas szkockiego Tartan Week w Nowym Jorku. Nie chce już występować, bo ma dość kontaktów z „idiotami” pracującymi obecnie w Hollywood. Dodał, że jest różnica pomiędzy ludźmi, którzy wiedzą, jak się robi filmy, a tymi, którym tylko pozwolono je robić. Connery stwierdził, że musiałby chyba zostać nakłoniony „ofertą w stylu mafii, czyli nie do odrzucenia”, żeby przyjąć rolę w jeszcze jednej produkcji.

Ostatni raz widzieliśmy Seana Connery’ego w przygodowym obrazie „Liga niezwykłych dżentelmenów” z 2003 roku. Była to niezbyt udana mieszanka komiksu, przygody i fantastyki, choć oparta na całkiem oryginalnym pomyśle. Connery zagrał tam legendarnego myśliwego Alana Quatermaina, znanego z klasycznej powieści „Kopalnie króla Salomona” Haggarda. Obok niego pojawiły się na ekranie inne kultowe postaci literatury przygodowej: Tomek Sawyer, kapitan Nemo czy dr Jekyll. Co prawda reżyser Stephen Norrington sprytnie pozostawił sobie w ostatnich scenach filmu furtkę do nakręcenia drugiej części obrazu, ale ta pewnie nigdy nie powstanie. Bo to właśnie „Liga” przelała czarę goryczy Connery’ego. – Nie mówię, że oni wszyscy są idiotami. Tylko stwierdzam, że wielu z nich doskonale do tego określenia pasuje – ironizował Connery.

W ubiegłym miesiącu aktor odebrał w Los Angeles nagrodę za całokształt twórczości, przyznaną mu przez Amerykański Instytut Filmowy. Uroczystość odbyła się w Kodak Theater, czyli na scenie, która jest miejscem dorocznych oscarowych gali. Wyróżnienie wręczali Connery’emu reżyser George Lucas i aktor Mike Myers.
Connery jest 34. laureatem tej prestiżowej nagrody. Wcześniej otrzymali ją także: Bette Davis, Alfred Hitchcock, Sidney Poitier, Elizabeth Taylor i Clint Eastwood.

Kij golfowy i pióro

Oświadczenie Connery’ego dotyczące nowej książki jest o tyle zaskakujące, że dwa lata temu gwiazdor zdecydowanie odrzucił lukratywną propozycję napisania autobiografii. Szkot nie dał się przekonać mimo zawrotnego honorarium opiewającego na 5,5 mln dolarów!

Sean Connery uznał, że wydawca żąda od niego obnażenia zbyt wielu szczegółów z prywatnego życia. Czego aktor się obawiał, nie wiadomo. Może oficjalnego potwierdzenia faktu, że zaczął palić jako dziewięcioletni chłopczyk? Albo że ma ma dwa małe tatuaże na prawym ramieniu z napisami: „Szkocja na zawsze!” oraz „Mama i Tata”. A może tego że we wszystkich rolach Bonda na planie nosił gustowny tupecik, bo zaczął łysieć jako 20-latek?

Connery jest zapalonym kibicem klubu piłkarskiego Żurawskiego i Boruca, czyli Celtic Glasgow. Jego pasierbicą jest aktorka Mia Sara. Najlepszymi przyjaciółmi byli aktorzy Michael Caine i Richard Harris (już nie żyje).

Za ojczystą Szkocję Connery dałby się pokroić. Długo nie chciał zaakceptować przyznanego mu przez angielską królową szlachectwa. I stale przekazuje okrągłe sumki, wspierające działalność szkockiej partii nacjonalistycznej, która chciałaby odłączyć górzystą krainę od nielubianej Anglii. Przy każdej dogodnej okazji na publicznych uroczystościach Connery pokazuje się w szkockiej spódnicy w kratę. Jest też przeciwnikiem posiadania broni przez Szkotów. Siedem lat temu wystąpił nawet z przemową namawiającą do uchwalenia odpowiednich ustaw w szkockim parlamencie.

Do tej pory, jeśli nie był zajęty przy kręceniu kolejnych filmów, Sean Connery codziennie grywał w golfa na Marbelli, wyspie gdzie mieszka wraz z żoną Michelle. Teraz, gdy już definitywnie zakończył przygodę z kinem, pewnie nic nie odciągnie go od jego ulubionego hobby. W końcu za rolę w „Lidze niezwykłych dżentelmenów” wypłacono mu honorarium w wysokości 17 mln dolarów. Na nowe kije i piłki wystarczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.