Facebook Google+ Twitter

Prawdziwa wolność możliwa tylko w nieważkości

Co to jest wolność? To pytanie towarzyszy nam od zarania dziejów. Marzeniem każdego "homo sapiens" było znalezienie się w sytuacji, w której żaden czynnik zewnętrzny nie ogranicza podejmowania decyzji.

Co to jest wolność? To pytanie towarzyszy nam od zarania dziejów. Marzeniem każdego "homo sapiens" było znalezienie się w sytuacji, w której żaden czynnik zewnętrzny nie ogranicza podejmowania decyzji. Abstrahując od uwarunkowań psychologicznych drzemiących w nas samych, które mogą na taką lub inną decyzję wpływać, ogranicza nas świat zewnętrzny, gąszcz przepisów, nakazów, zakazów, jak również zupełnie trywialne ograniczenia biologiczne i topograficzne. Nie jesteśmy stworzeni do fruwania, pokonywania bez wysiłku ograniczonych odległości, nad wszystkim czuwa przyciąganie ziemskie.

Administracyjnie i moralnie nałożony płaszcz ograniczeń i zachowań leży w gestii ludzkiej woli do przezwyciężania ograniczeń narzuconych przez nas samych. Tak naprawdę jedynym ogranicznikiem, który powoduje nieustanną pogoń za niespełnionym marzeniem jest brak nieważkości. Od zarania ludzkich dziejów największym marzeniem człowieka było uczucie nieważkości. Ludzie chcieli czuć się jaki ptak, móc przemierzać niedostępne zakątki świata z lekkością primabaleriny, wznieść się ponad chmury. O tym zawsze marzyli ludzie.

Protoplastą tych marzeń był Ikar, który wracając z ojcem do swojej ojczyzny na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach, nie mógł ustrzec się pokusie zbliżenia do słońca. Roztopiło ono wosk, którym sklejone były skrzydła i Ikar został pierwszą ofiarą marzeń ludzkich o nieważkości.

Następnym geniuszem lotów okazał się Leonardo da Vinci. W roku 1496 pod Florencją przeprowadził próbny lot na maszynie skonstruowanej na wzór ptaka. Niestety zakończył się on niepowodzeniem i uczeń Leonarda zginął tragicznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prawdziwa wolność to rzecz względna ,a jeżeli była by uwarunkowana stanem nieważkości byli byś my świadkami masowej depresji bo nawet w złotej klatce kiedyś się znudzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.