Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

42 miejsce

Prawica i lewica. Podział znany, a nierozumiany

Żyjąc we współczesnym społeczeństwie, można szybko się zorientować, że Polacy mają problem ze zdefiniowaniem prawicy i lewicy. Jakie są różnice i główna założenia? Tak naprawdę mało kto umie odpowiedzieć na to pytanie i stąd ten artykuł.

Piotr VaGla Waglowski / Fot.  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:20070111_obrady_sala_plenarna2.jpg&filetimestamp=20070114232545Prawica i lewica to dzisiaj już bardzo uogólniony podział poglądów politycznych. Mimo tego nadal aktualny, dlatego podstawowa wiedza na temat prawicy i lewicy jest ważna do poznania bardziej szczegółowych podziałów takich jak skrajna prawica-lewica, centroprawica-lewica, centrum i jeszcze inne, bardziej szczegółowe podziały.

Sam podział urodził się dosyć dawno, bo w okresie rewolucji francuskiej. Na Zgromadzeniu Narodowym w 1789 zebrali się przedstawiciele wszystkich klas społecznych. Tak się złożyło, że po prawej stronie sali usiedli przedstawiciele szlachty, arystokracji i duchowieństwa, a po lewej politycy żądający przemian społecznych i politycznych. Na tej podstawie powstał podział na prawicę i lewicę używany do dzisiaj.


Państwo prawicowe


Mieszkam w kraju konserwatywnym i wartości takie jak tradycja, rodzina, religia, naród, własność prywatna są na pierwszym miejscu. Wszelkie próby zmiany tego spotykają się z dużą niechęcią, bo ludzie są przyzwyczajeni do swego i tak im dobrze. Nie tak, że wszyscy są równi. Jeden jest mądrzejszy, a drugi głupszy i tego nie da się ukryć. Panuje hierarchizacja, szacunkiem darzy się autorytety. Ważna jest religia. Własność prywatna to rzecz święta i nikt nie ma prawa wyciągać po nią rękę, państwowa władza jest ograniczona do minimum, bo ludzie sami wiedzą, czego chcą. Polityka socjalna rozwinięta jest na niskim poziomie. Nikt nie płaci przymusowego podatku na edukację, służbę zdrowia, emerytury itd. Ludzie sami decydują na co przeznaczają swoje pieniądze.

Jeżeli nie zadbają odpowiednio o finanse i nie będą mieli w pewnym momencie na lekarze to ich problem. Biurokracja praktycznie żadna, bo ludzie nie potrzebują zakazów, nakazów, stosu papierów i przepisów. Wszystko jest proste i zrozumiałe. Młodzi chłopcy nie boją się wojska poborowego, bo takowego nie ma. Ci którzy chcą wstępują do zawodowej armii. Nikt nie uznaje "owijania w bawełnę", bo poprawność polityczna nie uchodzi. Ludzie w większości o poglądach konserwatywnych nie są zbytnio za Unią Europejską. Nie potrafią także zaakceptować ruchów homoseksualnych, czy feministycznych. Komunizm to najgorsze zło, które trzeba zwalczać na każdym kroku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Przeglądając W24, trafiłem na ten artykuł. Gdy go czytałem, poprawiłem sobie humor. Zabrakło mi tylko wyjaśnienia: jaka jest różnica, gdy "rąbie" człowieka kapitalista w porównaniu do socjalisty bądź komunisty? A przecież zostały jeszcze "pijawki" religijne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybory z 25 X 2015 r. udowodniły że mialem racje w poniższym komentarzu, kto tylko d początku "udaje" lewicę nie wchodzi do polskiego parlamentu bo wyborcy maja dobra pamięć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemal wszystkie ugrupowania do wyborow przystepowały pod hasłami lewicowymi lub im bliskimi i wygrywali a wladze oddawali już będąć na pozycjach prawicowych ku niezadowoleniu wyborców bo to były zawiedzione nadziej. czyli na początku populizm na końcu liberalizm. Może teraz będzie wreszcie metoda środka wbrew obawom że dochodzifanatyczna prawica do wladzy? Po pierwsze nie doszła bo głowne wybory które pewnie wylonia premiera przed z gł siły politycznej przed nami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może to dziwne, lecz nie interesuje mnie czy rządzi lewica, czy też prawica, byle tylko nie dorwali się do władzy fanatycy.
Ostatnio byłem pacjentem w dwóch klinikach na takich samych oddziałach specjalistycznych, o jednym nawet trudno wspominać lecz za to w tym drugim marzyłem aby taka organizacja była wzorem nie tylko dla naszej Służby Zdrowia, lecz i dla naszego państwa. Moje badanie trwa długo więc spokojnie mogę poznać poglądy poszczególnych osób i widzę że tam jest pewna tolerancja, poszanowanie innych i jeszcze długo mógłbym tutaj wymieniać.
Na tym wzorcowym oddziale rządzi tylko jedna osoba z tej grupy "trzymającej tam władzę", lecz dotyczy to i innych oddziałów tej kliniki.
Obydwie kliniki tak jak te porównywane przez pana to niby taka sama partia lecz to ludzie a nie nazwa decyduje o jej marce.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz Brzęczyszczykiewic
  • Grzegorz Brzęczyszczykiewic
  • 11.11.2011 21:51

Dopiero przy okazji dzisiejszych wydarzen zainteresowalem sie definicja "lewicy" i "prawicy" i jestem zaskoczony. Przeciez te podzialy sa zupelnie nieuzyteczne! Spodziewalem sie podzialu a la amerykanscy demokraci i republikanie - a z artykulu wynika ze mamy taki miks tych wartości ze wątpię by ktokolwiek miał poglądy czysto prawicowe bądź lewicowe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Lesławie!
Dr Jerzy Wesołowski był sławny w mojej rodzinie i moich kołach inteligenckich w Polsce w latach sześćdziesiątych. Jako wysłannik Ministerstwa Finansów jeździł na Kubę, żeby zorientować się czy jest tam cokolwiek co Polska mogła by dostać za setki tysięcy ton żywności, które im dostarczaliśmy na rozkaz Sowietów. Nie mieli nic!
Wolność, Równość i Braterstwo to są slogany konspiratorów, chcących dorwać się do koryta. Od Cromwella, poprzez Rewolucję tzw. Francuską do Bolszewickiej i Kambodżańskiej, mieli oni w repertuarze: bunt chłopski, zamordowanie króla, rzeź dużej części narodu i zmianę klasy rządzącej na nowobogackich i okrutnych.
Te slogany są niemożliwe do realizacji, bo jesteśmy inni i nie chcemy się ze wszystkimi bratać.
Pan też uważa mnie pewnie za kogoś gorszego od siebie, nieprawdaż?

P.S. Co do pisania dr z kropką, wyjaśniam, że mieszkam od 43 lat w Kanadzie i przeważnie piszę po angielsku, a tu właśnie pisze się dr z kropką. Adresowanie listu Marku Lechu Jaworski, jest niewłaściwe według polskich zwyczajów korespondencyjnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Denerwują mnie te głupie podziały. Lewica, prawica. To nic nie znaczy a działa źle na wizerunek takich osób jak ja. Bo np. ktoś zobaczy, że jestem patriotą to od razu mu się myśli, że na pewno gorliwy katolik, homofob i ogólnie tyle fajnych pól do wspólnego działania. No a później rozczarowanie. Ojeju, ojeju. No przecież kościół mówi tak a tak. Nie ma takiego podziału. Można się zgadzać w konkretnych sprawach ale 'lewicowiec' czy 'prawicowiec' to przeżytek ludzi, którym się wydaje, że można człowieka zamknąć w takim słowie jak prawicowiec czy lewicowiec. Czasem jestem tzw. lewicowcem czasem tzw. prawicowcem a tak naprawdę to te plakietki są do wyrzucenia... Dla mnie to jest normalne i naturalne jaki jestem. Nie rozumiem oburzeń niektórych ludzi, że powinienem to a to bo to a to a bzdura... Tam nie ma logicznej łączności drodzy narzekacze.

Jednak co do samego tekstu to niestety bardzo chaotycznie i niezrozumiale napisany. Awkward napisałaby moja nauczycielka na IA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świadomość ułomności jest pierwszym krokiem do jej pokonania a w traktowaniu autora per "cip, cip kurka" jest coś nad wyraz obelżywego. To tak jakby powiedzieć : " Jesteś głupi jak but ale my ci to wspaniałomyślnie wybaczamy bośmy tacy wspaniali". Co do roli moderacji jestem w kłopocie, idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby to właśnie moderatorzy pisali wszystkie teksty a później przedkładali je autorom żeby poprawili błędy ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że Autor podejmuje trudne tematy. Czasami warto sobie uzyslowic, gdzi eprzebiega podstawowa granica podzialu miedzy dwoma orientacjami. Tak jest teorii. W praktyce, doskonale wiemy, a i Autor tez to zauważa, nie jest tak prosto. Na poglady nakladają sie jeszcze osobowości politykow. Akceptowanych albo nie. Nie widze w tekście niczego opluwajćego ani nikogo opluwanego. Po prostu przedstawiono tezy każdej ze stron, tak jak sie one mają. Nie opowiada sie ani za jedna, a ni za drugą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyskusja rozgorzała na całego, a co najgorsze większość cierpkich uwag dostaje się autorowi. Byłem pierwszy! Tylko za co go winić? Jest młody, niedoświadczony, nie miał okazji poznać "jedynie słusznej ideologii". Na jego obronę przemawia fakt, że swego czasu był w obiegu taki oto dowcip: "Czym jest kapitalizm? - kapitalizm, to wyzysk człowieka przez człowieka (odpowiada kandydat na członka PZPR). Czym w takim razie jest komunizm? - komunizm to odwrotność kapitalizmu..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.