Facebook Google+ Twitter

Prawie 6 mld ludzi żyje bez dostępu do wolnych mediów

Tylko 14 proc. ziemskiej populacji cieszy się wolnymi mediami, a pozostała jej część dostęp do rzetelelnej informacji ma ograniczony lub nie ma go wcale - wynika z corocznego raportu organizacji Freedom House na temat wolności prasy.

Na zdjęciu filipińska dziennikarka, której w 2008 roku podarto przepustkę i nie wpuszczono do sali, w której chwilę potem przemawiała prezydent Filipin Gloria Arroyo. / Fot. Keith Bacongco/FLICKR/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)Tak jak w latach poprzednich, tak i dziś dane na temat dostępu do wolnych mediów nie są zbyt zadowalające. Tylko niewielka cześć ziemskiej populacji cieszy się przywilejem możliwości pozyskania rzetelnej i obiektywnej informacji. Zdecydowana większość żyje w krajach, gdzie wolność słowa i niezależność środków masowego przekazu nie istnieją lub są poważnie zagrożone.

Coroczny raport Freedom House - międzynarodowej organizacji działającej m.in. na rzecz praw człowieka i przemian demokratycznych na świecie - nie pozostawia złudzeń: słowo niepodległe przechodzi poważny kryzys nie tylko w krajach najbiedniejszych, czy tych rządzonych przez totalitarne reżimy, ale i w tych, które powszechnie uchodziły dotąd za stabilne demokracje.

Czytaj też: Kryzys słowa niepodległego. Raport "Wolność prasy 2011"


 / Fot. PAP/EPA/WAHEED KHANOdsetek światowej populacji, która cieszy się wolnością prasy spadł do najniższego poziomu od ponad dekady - czytamy w raporcie. Jak wskazują jego autorzy, stało się tak głównie za sprawą negatywnych przemian w takich państwach jak Chile lub Węgry.

Węgry (78. miejsce w rankingu) znalazły się wśród aż czterech krajów Unii Europejskiej, w których wolność mediów określono w raporcie jako "częściową". Pozostałe to Włochy, Bułgaria i Rumunia, które uplasowały się kolejno na 70., 78., i 86. miejscu.

Polska - zajmując 47. miejsce ex aequo z m.in. Tajwanem oraz Trinidadem i Tobago - wypada w zestawieniu raczej średnio. Choć zajęliśmy lepszą pozycję, niż w roku ubiegłym, uzyskaliśmy taką samą ocenę. Awans wynikał zatem ze spadków zanotowanych przez inne państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Dzięki Panie Tomaszu, takie przedstawienie metodologii przy podawaniu tak ważnych danych musi być bezwzględnie do wglądu. W innym przypadku wiarygodność danych jest taka, jak w tym zwrocie: "Uczeni amerykańscy, radzieccy czy jacykolwiek inni uważają..."
Wiem, że dla wygody na co dzień pomijamy bardzo często źródła, skąd wynikają takie czy inne wnioski. Ale niekiedy fakt ich podania lub nie ma ogromny wpływ na wiarygodność.

Dociekliwość jest często uciążliwa, ale bez niej mielibyśmy bardziej groteskowy świat...
Przez wiele lat dzieciaki całego świata były karmione szpinakiem, który "miał" dziesięć razy więcej żelaza, bo zrobiono pomyłkę podczas przepisywania wyników w laboratorium...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Melchior
  • Melchior
  • 02.05.2012 17:35

Uwolnić media! i Orkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
bolek
  • bolek
  • 02.05.2012 14:52

jedyna w swiecie wolna telewizja trwam ma zerowa ogladalnosc.ludzie maja dosyc takiej wolnosci ktora prezentuja dziennikarze w cudzyslowie, tej tej telewizji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, Freedom House przedstawił metodologię, jaką się posłużono w pracach nad rankingiem. Jest dostępna tutaj: http://www.freedomhouse.org/sites/default/files/2012%20Methodology.pdf (PDF)?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Raki
  • Raki
  • 02.05.2012 14:47

Nie będzie wolnych mediów, bez wolności politycznych i obywatelskich, a te nam sie notorycznie ogranicza!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tuska POlszewia
  • Tuska POlszewia
  • 02.05.2012 14:11

A ilu dopomina sie o miejsce dla TV TRWAM na multipleksie w Polsce ?
Juz prawie 2 200 000 osob!
I stale ich przybywa.
A POlszewiki udaja, ze nie widza, a listow z protestami nie otwieraja.
Niedlugo zamiast litow poleca zgnile pomidory i smierdzace jajka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie uważa pan żę pana ocena jest subiektywna?"

Nie.

"Natura wyposażyła nas w rozum więc można z niego korzystać"

Niektórzy korzystają, niestety, tylko z pilota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ M. Chorążewicz ("Dobrze byłoby, gdybyśmy dostali definicję "niezależności").

Jak pan nie zalega z kredytem i może sobie pan pozwolić w związku z tym na prowadzenie małego portaliku, to jest pan niezależny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie media, zwłaszcza TVN24, Wprostweek i GazWyb powinny być na 1 miejscu!


Oczywiście biorąc pod uwagę wolność od:
- przyzwoitości
- prawdy
- wrażliwości
- poszanowania dla cudzych poglądów
- zdrowego rozsądku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Media są zależne od pieniądza. Nie ma niezależności całkowitej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.