Facebook Google+ Twitter

Prawie co drugi Polak to alergik!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-28 12:42

Nie wszyscy Polacy uwielbiają wiosnę. Do grupy entuzjastów na pewno nie zalicza się ponad 40 proc. naszych rodaków, którzy cierpią na różne postacie alergii, w tym 9 milionów osób z alergicznym katarem i 5,5 miliona – z objawami astmy.

Już w 2009 roku badacze alarmowali o niebezpiecznym tempie wzrostu chorób alergicznych w Polsce w stosunku do innych krajów europejskich. Prowadzone wówczas, jak i dzisiaj, akcje uświadamiające, miały pokazać ogrom niebezpiecznych konsekwencji, do jakich można doprowadzić, lekceważąc tę dolegliwość. Jedną z najczęściej występujących jest oczywiście astma. – Należy mieć świadomość, że astma nie bierze się znikąd. To wynik bagatelizowania objawów alergii przejawiających się w problemach związanych m.in. z nieżytem górnych dróg oddechowych czy świszczącym oddechem. W grupie największego zagrożenia znajdują się przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze – im bliżej granicy 60. roku życia, tym większe zagrożenie dla naszych płuc – tłumaczy Natalia Henczke, konsultant medyczny z jednego z polskich sklepów medycznych.

Niepokojące dane!

67 proc. alergików stanowią kobiety, aż 38 proc. to osoby młode w wieku od 15 do 29 lat. Alergia dotyka przede wszystkim mieszkańców dużych miast – choruje tam przeszło 3/4 osób. W samej Warszawie prawie co 3 dziecko wykazuje objawy alergii (dane wg opracowania dr A. Lipiec i dr P Rapiejko).

Skontaktuj się z lekarzem

Pierwsze dolegliwości alergicy odczuwają szczególnie w marcu. To właśnie wtedy do życia budzą się olsza i leszczyna, których pylenie zaliczane jest do grupy najsilniejszych alergenów. Później jest jeszcze gorzej. Kolejne miesiące witają alergików wirującymi w powietrzu, wszędobylskimi pyłkami brzozy oraz rozrastającymi się zarodkami pleśni. Maj? To nowe menu, zatem pyłki sosny, szczawiu i pokrzywy. Pylenie traw i babki również nie należy do ulubionych zjawisk alergików.

- Ważne, by mieć świadomość, że alergia swoimi objawami przypomina wiele dolegliwości. Katar, podwyższona temperatura, kaszel – to niekoniecznie może świadczyć o „zwykłym” przeziębieniu – mówi Natalia Henczke. Nawet, gdy bez wizyty u lekarza uzbroimy się w potężną dawkę leków, należy pamiętać, że będziemy leczyć jedynie objawy, a nie przyczynę. Aby ją poznać, konieczne jest przeprowadzenie testów alergologicznych i dopasowanie trybu życia, diety i leków, które pozwolą skutecznie zapobiegać rozwojowi choroby. Sposobem na złagodzenie objawów jest także stosowanie profesjonalnych inhalatorów. Dlaczego?
(Zuzanna Szymańska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.