Facebook Google+ Twitter

Prawie dwumiliardowe braki w budżecie MON

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 18:12

Miliard osiemset tysięcy złotych wynosiły na koniec roku braki w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej. Powodem niedoboru finansów są zbyt małe wpływy z podatków do budżetu państwa. Bogdan Klich zapewnia, że zaległości są systematycznie usuwane.

Zenon Kosiniak-Kamysz, wiceminister obrony, podkreśla, że te blisko dwa miliardy braków w budżecie MON to wydatki na uzbrojenie i sprzęt wojenny. Dodał, że część z tych niedoborów Ministerstwo Finansów zdołało uzupełnić w styczniu z bieżących wpływów. Mówi jednak, że wciąż w kasie brakuje kilkuset milionów złotych.

Minister Obrony Narodowej przyznał, iż w tej chwili jego resort ma zobowiązania na kwotę nieco ponad 1 miliard 800 milionów złotych. Powiedział, że nie ma żadnej dziury w budżecie ministerstwa, a jedynie opóźnienia w realizowaniu tych zobowiązań. Wyjaśnił, że MON planuje uregulować je do końca pierwszej dekady lutego, jeśli realizacja "zastrzyków finansowych" z Ministerstwa Finansów będzie przebiegała tak, jak do tej pory.

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska odpowiada, że większość resortów otrzymała w grudniu mniej środków. Dodała, że nie ma specjalnych środków na pokrycie niedoborów poszczególnych ministerstw.

Bogdan Klich spotyka się wieczorem z prezydentem Lechem Kaczyńskim i szefem BBN Aleksandrem Szczygłą. Minister obrony narodowej zapowiedział, że podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim poinformuje głowę państwa, iż wszystkie zaległości w resorcie, które pojawiły się wraz z końcem ubiegłego roku, są systematycznie nadrabiane. Jednak Szczygło podkreśla, że sprawa dotyczy bezpieczeństwa narodowego i dziura budżetowa może być poważnym problemem.

Minister zapewnił, że w grudniu i w styczniu nie było żadnych poślizgów w wypłatach wynagrodzeń, uposażeń oraz emerytur i rent. Oświadczył także, że na 2009 rok ma trzy priorytety finansowe: profesjonalizację armii, bezpieczeństwo polskich żołnierzy w kontyngentach oraz terminowe przekazywanie wszystkich uposażeń, wynagrodzeń, rent i emerytur.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.