Facebook Google+ Twitter

Prawie jak Święto Niepodległości czyli patriotyzm jest cool

"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie" - śpiewano kiedyś w kościołach, do których chodzić nie wypadało. Chodzili tam jednak prawie wszyscy, choć spora część społeczeństwa należała do partii, której nienawidziła.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Stanczyk_Matejko.JPG&filetimestamp=20051209084950#filelinks / Fot. Topory, www.pinakoteka.zascianek.pl,Wikipedia CommonsKażdy Polak jest patriotą. Każdy, kto mieszka w tym kraju, mówi w tym języku, tu się urodził i wychował, o wszystkim wie najlepiej, głosował na tego albo tamtego i koniec, kropka. Inni patriotami nie są. Bo tylko taki polski patriotyzm jest cool.

O swojej historii wiemy wszystko. Kojarzymy datę 11 listopada; wiemy też, że chociaż niepodległość w Polsce ogłoszono w 1918 roku miesiąc wcześniej, to jednak ten a nie inny dzień jest naszym Świętem Narodowym.

Czy potrafimy z zadumą i godnością ten dzień uczcić? Niestety nie. Kraje na całym świecie traktują rocznicę niepodległości jako święto wyjątkowe. My Polacy prawie... Też czcimy to święto, ale "prawie" robi różnicę.

Mariusz Szczygieł kiedyś trafnie zauważył: „Nasz naród do życia potrzebuje nieszczęścia. Dopiero, kiedy pojawia się to nieszczęście, nieudane powstanie warszawskie czy inna klęska, jesteśmy kimś. Krzywda nas wywyższa ponad inne narody. Polska kultura jest kulturą nekrofilską”. Bo polski patriotyzm jest cool.

Gdy w Polsce w 2012 roku mieliśmy rozgrywki w piłce kopanej to ulice były biało-czerwone. Wszędzie widać było nasze narodowe barwy. Samochody ustrojone, flagi, biało i czerwono. Patriotyzm w narodzie widać było aż do samego końca, naszych pękniętych serc lub występów reprezentacji. Bo polski patriotyzm przecież jest cool.

Jako patrioci bronimy też swojej religii, jej korzeni. Wiemy, że Jezus był Żydem, że obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Licheńskiej nadal przedstawia tę samą matkę Jezusa Chrystusa. Nie potrafimy jednak cenić innych, którzy są patriotami, ale mają odmienne przekonania i wiarę. Bo w Polsce patriotyzm bez religii nie jest cool.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wiem, że to beznadziejne, ale co się z nami polakami dzieje, że tak swój język i to w poważnych kwestiach zaśmiecamy, braki w słownictwie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska mogła by spokojnie być ojczyzną Kalego z "W pustyni i w puszczy"
Kalego obrażać źle !
Kali kłamać dobrze.
Kalego okraść źle !
Kali oszukać dobrze.
I tak dalej ciekawe ilu z nas potrafiło by się przyznać do stosowania w praktyce tych określeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten tekst przeczytałam z prawdziwą przyjemnością .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam tylko jedno małe ale . a właściwie zapytanie... do Pana Marka Bachorskiego-Rudnickiego
Reklamuje Pan swoim profilem i artykułem czynność chyba nielegalną, Tak mi się wydaje. Czy to jest w porządku?
ta reklama : Pisanie prac-> magisterskie, dyplomowe zaliczeniowe.... Hmmm jakoś mi to nieetycznie wygląda i raczej mało patriotycznie. No ale może się mylę? może idealistka jestem taka. Proszę, zatem mi wybaczyć, wolałabym by reklamował Pan stringi ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się podoba takie ujęcie tematu. Szkoda , że redakcja nie dostrzegła i choć nie wyróżniła takich dobrych jak ten tekstów , choćby tylko polecając je czytelnikom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dodatku, gdy rozmawiam czasem z ludźmi na temat wyborów, to okazuje się, że niewielu wybierało obecną ekipę rządzących. Widocznie sami się wybrali... Jak to możliwe?

Dawno nie czytałem tak krótkiego i dobrego tekstu, wyłuskującego oraz podsumowującego te nasze narodowe cechy, z których tak bardzo jesteśmy dumni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję tekstu, jest świetny !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.