Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5578 miejsce

Prawie tak skomplikowany jak kobieta, ale się nie spóźnia

Rodzaj i sposób prowadzenia kampanii reklamowej jest wyzwaniem dla działów promocji. W przypadku branży zegarkowej, ze względu na szczególny prestiż wyrobów, ma ona specyficzny charakter. Krótka historia reklamowania zegarków.

Reklama zegarków IWC linii Big Pilot / Fot. w.mellerPrestiżowe, eleganckie i ponadczasowe - to najczęściej powtarzane określenia, jakie znajdujemy w tekstach promujących czasomierze. Jeśli do tego dodamy całą grupę, sloganów reklamowych - skorelowanych z konkretnymi markami zegarków, takich jak: „Prawdziwa wartość” (Roamer), „Więcej niż zegarek” (IWC – zegarki Pilot*), „Zaufanie, które zbudował czas” (Atlantic), „Elegancja jest atrybutem” (Longines), „Żyj swoją pasją” (Frederique Constant) czy „Więcej niż widzi oko” (Maurice Lacroix) to możemy przewidzieć, że znalezienie czegoś nowego, zaskakującego czytelnika magazynu czy osobę spoglądającej na plakat reklamowy praktycznie graniczy z cudem. Okazuje się także, że na tych, którzy układają hasła i akcje promocyjne, czyhają niespodziewane pułapki.

Dotyczy to nawet tych firm, które w swoich działaniach nie chcą wynajdywać prochu. Slogany podane powyżej promując zegarki odwołują się do ponadczasowych wartości, a ze względu na globalny zasięg reklamy powinny egzystować we wszystkich językach, którymi posługują się klienci danej marki. Tu bardzo często może pojawić się problem wiernego tłumaczenia treści, szczególnie jeśli chcemy wyrazić emocje. Dla lokalnego reklamodawcy bardzo istotnym, choć wydawałoby się przyziemnym problemem może być również uzgodnienie tekstu z „zawsze nieomylnymi” pracownikami z agencji promocyjnych centrali.

Reklama zegarków Maurice Lacroix i Longines / Fot. w.mellerTakie sytuacje potrafią zaowocować angielskojęzycznymi tekstami reklamowymi nawet wtedy, gdy specyfika klienta, wielkość rynku i pozycja marki wymaga zwracania się w języku lokalnym. Przykłady obcych sloganów znajdujemy niestety także w naszym kraju, gdzie używanie narodowego języka wydaje się koniecznością i jak się okazuje połowa z powyżej cytowanych stwierdzeń egzystuje tylko w języku angielskim. Analizując slogany reklamowe należy pamiętać, że zawsze możliwy jest także przypadkowy i nieszczęśliwy dla danego rynku zbieg okoliczności eliminujący samą reklamę, lub jej tłumaczenie.

Reklama zegarków Atlantic i Frederique Constant / Fot. w.mellerWszystkie te wyżej wymienione aspekty i potencjalne konflikty można zauważyć najlepiej analizując historię reklam emitowanych przez firmę IWC Schaffhausen, która należąc do prestiżowej grupy producentów jest obecna na naszym rynku od wielu lat.

Po pierwsze warto zauważyć, że mimo obecności praktycznie na wszystkich rynkach zegarkowych, marka ta wszędzie i zdecydowanie preferuje reklamy w lokalnych językach. Od kilkunastu już lat teksty te, których każdego roku jest kilka - do wyboru przez reklamodawcę, są wieloznaczne, podchwytliwe i zawsze intrygujące. Zwykle są to dłuższe slogany, ale bywają także krótkie równoważniki zdań.
Angielskojęzyczna wersja reklamy firmy IWC w Polsce / Fot. w.meller "Męskie" reklamy firmy IWC / Fot. w.meller Obecne reklamy firmy IWC / Fot. w.meller Nic dodać, nic ująć - Veni, Vidi Da Vinci / Fot. w.meller

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A mnie w pamięci utkwiła reklama którą kiedyś oglądalem na seansie Nocy Reklamożerców:
Reklama pokazywała super zegarek który turlał się po ziemi obijając o kamienie, wpadając do wody, grzebiąc się w śniegu i wygrzewając na pustyni, zegarek za każdym razem pokazywany w zbliżeniu działał nienagannie i słychać było równomierne tykanie. Przejeżdzał po nim samochód, zegarek z dużej wysokości spadał na betonowa podłogę i cały czas działał jak by nic sie nie stało. W końcówce tej reklamy własnie spadając na betonową podłogę zatoczył kilka kręgów niczym moneta i kiedy zastygł, kamera w zbliżeniu pokazała poruszającą się wskazówkę sekundnika a z głośników dobiegał intensywny i czysty dźwięk tykania. Po chwili niespodziewanie wręcz błyskawicznie w zegarek uderzal młotek, który rozbijał go na drobne części a napis na ekranie informował widza: NAJLEPSZE MŁOTKI FIRMY HAMMER.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł i przykłady reklam, pozdrowienia dla miłośników czasomierzy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.