Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9120 miejsce

Prawie trzy czwarte astmatyków jest źle leczonych

Na astmę choruje ok. 4 mln Polaków. Aż 70 proc. z nich jest nieprawidłowo leczonych bądź błędnie zdiagnozowanych - wynika z najnowszego raportu o „Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce".

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Astma-medication.pngLekarze alarmują. Jak wynika z badań, w ciągu ostatnich ośmiu lat liczba astmatyków w Polsce wzrosła aż dwukrotnie. W tej chwili 1/9 Polaków boryka się z dolegliwościami związanymi z przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na astmę oskrzelową chorują głównie dzieci i osoby starsze. Finansowanie ich lekarstw pochłania z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia najwięcej pieniędzy.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego podkreślają, że polscy lekarze bagatelizują astmę i nie zajmują się jej zmieniająca się definicją. A jest to niezbędne, ponieważ astma nie leczona prowadzi do poważnych powikłań, a ryzyko zawału serca w takim przypadku jest pięć razy wyższe. Lekarze poświęcają również zbyt mało czasu by wyjaśnić pacjentom na czym polega astma oraz jak z nią żyć, by nie utrudniała codziennych czynności. To ważne, bo jak wynika z badań przeprowadzonych w Europie, aż 50 proc. małych astmatyków z powodu swojej choroby opuszcza szkołę, 1/3 pracowników bierze wolne w pracy.

 / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiW przypadku przewlekłej choroby dróg oddechowych ważne jest wczesne wykrycie. Jak zaznaczają lekarze, każdy rok nieleczonej astmy to utrata 5 proc. czynności płuc. Ponad 80 proc. przypadków diagnozuje się przed piątym rokiem życia, co daje szanse nie tylko na normalne funkcjonowanie dzieci. Jak odkryto czynność płuc wpływa również na długość życia.

Lekarze ostrzegają, by nie bagatelizować objawów astmy. Kiedy zaobserwujemy u siebie napady kaszlu, głównie w nocy, uczucie ciężaru w klatce piersiowej należy zgłosić się do specjalisty. Nie warto czekać, ponieważ co roku w wyniku astmatycznych powikłań umiera ponad 1,5 tys. pacjentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety, wiem coś o tym... U mojej córki stwierdzono kilka lat temu alergię. Trafiłyśmy pod opiekę "specjalistki", która wmawiała mi, że leki które przepisuje coś pomagają (pomimo, że ja twierdziłam coś innego). Wmawiała, że problemy z oddychaniem biorą się z jej alergii. W końcu dziecko miało poważny atak duszności i wtedy dopiero "odkryto" astmę. I co? W najbliższej okolicy nie ma specjalisty, który zajmuje sie dziećmi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2009 20:52

U nas często łatwiej umrzeć niż doczekać prawidłowej diagnozy. Nie tylko w przypadku astmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dbając o kondycję wątroby należało by brać tylko leki przerywające duszność;) o sterydach zapomnieć.
pozdrówki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.