Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24848 miejsce

Prawie wszyscy nauczyciele w Polsce mają wyższe wykształcenie

W 24 krajach (17 krajach członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD oraz 7 krajach partnerskich) przeprowadzono badanie TALIS (Teaching and Learning International Survey). Uczestniczyło w nim 70 tys. nauczycieli pierwszego poziomu szkoły średniej (w Polsce gimnazjum).

 / Fot. Lech Muszyński PAPPrawie wszyscy nauczyciele w Polsce mają wyższe wykształcenie i większość z nich ma wykształcenie magisterskie, podczas gdy np. w Belgii tylko kilkanaście procent nauczycieli ma wykształcenie wyższe magisterskie.

Wśród wielu wniosków uwagę zwraca też fakt, że polscy nauczyciele chętnie się doskonalą, mimo że należymy do grupy krajów, w których odsetek nauczycieli zwolnionych z kosztów doskonalenia jest jednym z najniższych.

Ponad 50 procent polskich nauczycieli gimnazjów ma mniej niż 40 lat. Tymczasem we Włoszech, Austrii i Norwegii ponad 40 proc. nauczycieli ma co najmniej 50 lat, a w Estonii, Litwie i Norwegii około 60 procent przekroczyło 60. rok życia.

Źródło: http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/artykul/talis;polscy;nauczyciele;z;gimnazjow;chetnie;sie;doksztalcaja,56,0,546872.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jolu! Trudno nie zauważyć, że poziom wykształcenia naszych nauczycieli jest pochodną decyzji ustawodawcy i pracodawcy o zasadach przyjęcia do pracy; średnia wieku - bariery wieku emerytalnego; doskonalenie - konieczności zdobywania szczebli awansu zawodowego.
W tym ostatnim przypadku ujawnia się cała perfidia tzw. systemu oświatowego. Streszczę ją krótko: w interesie ucznia i w ramach przyjętych obowiązków nauczyciel powinien bezustannie (permanentnie) samodoskonalić się, podnosić poziom swojej wiedzy i umiejętności. My na to nie damy ani grosza, bo musimy zabezpieczyć jak najlepsze warunki... zdobywania wiedzy przez uczniów. I dzięki temu uczniowie mogą czerpać wiedzę... z ławek, krzesełek, tablic, przeźroczy, filmów i programów komputerowych a nauczyciel pilnować będzie porządku i strzec, by żaden uczeń o monitor sobie głowy nie rozbił! Tak naprawdę, nauczyciel i jego wiedza w myśleniu ustawodawcy i resortu są na szarym końcu łańcuszka nauczania. Dlatego chwała tym, którzy - mając świadomość tego - jeszcze CHCĄ!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż - do szkół wkracza niż demograficzny, nauczyciele, by nie stracić pracy, przekwalifikowują się...
http://www.rmf.fm/fakty/?id=156517

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce ogólnie kładzie się nacisk na wyższe wykształcenie. Zaczyna się to już przy maturze, którą u nas zdaje ogromna większość absolwentów szkół średnich, podczas gdy w Niemczech najpierw się kalkuluje, czy jest sens podchodzenia do egzaminu. Niektóre kierunki szkół wyższych nie wymagają matury.

Wśród nauczycieli niemieckich magistrów mamy niewielu- większość raczej dyplomuje się tytułem licencjata, co nie przeszkadza im w dobrej, rzetelnej pracy.

Nie rozumiem tego "pędu za dyplomem" w Polsce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.