Facebook Google+ Twitter

Prawnicy: Krzyż może pozostać w Sejmie

Prawnicy, którzy sporządzili ekspertyzy zamówione przez marszałek Ewę Kopacz, krytycznie odnoszą się do propozycji Ruchu Palikota, aby salę sejmową pozbawić krzyża.

We wniosku o zdjęcie krzyża napisano, że krzyż w sali obrad Sejmu został umieszczony "sprzecznie z prawem", a obecność symbolu religijnego w tym miejscu jest niezgodna z konstytucją.

Radą służyli eksperci z ośrodków uniwersyteckich Warszawy, Lublina, Torunia i Poznania. Podkreślali, że krzyż jest symbolem kulturowym ważnym dla tożsamości narodowej i jako taki nie stoi w sprzeczności z demokracją, tym bardziej że ta wyraża wolę większości.

Prawnicy z KUL zwrócili uwagę na uchwałę sejmową z 2009 r., która akceptuje krzyż w przestrzeni publicznej.

Prof. Lech Morawski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mówi dla portalu Onet, że "każdy ma prawo być niekatolikiem oraz dawać wyraz swoim przekonaniom i na tym właśnie polega tolerancja i przestrzeganie indywidualnych praw człowieka, ale nikt nie ma prawa żądać, by katolicka większość żyła wedle tych zasad, których ona nie uważa za słuszne, bo to oznaczałoby rażące naruszenie jej prawa do samostanowienia w swoim własnym państwie". Konstytucjonalista ostro wypowiedział się o lewicowych politykach. "Uznać należy, że wniosek grupy posłów nie jest w żadnym punkcie uzasadniony i nie zmierza do rozwiązania żadnego problemu konstytucyjnego, a wyłącznie do wywołania awantury politycznej" - stwierdził.

Przedstawiciele Instytutu Nauk Prawnych PAN przekonują, że ponieważ krzyż nie wpływa na kształt decyzji parlamentarnych, nie narusza zasad bezstronności światopoglądowej.

Krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie nie przeszkadza prawie 90 proc. Polaków - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Krzyże w budynkach publicznych nie przeszkadzają większości badanych we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

f
 • f
 • 20.12.2011 20:15

@ Jan Nowak-ma pan całkowitą rację,to jest problem lemingów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 19.12.2011 19:15

krzyż nie moze być w wszystkich miejscach publicznych jak w francji rewolucja francuska jedno z największych osiągnięć człowieka nie po to przelała krew swoich bohaterów by wracały omamy przeszłosci słowem kazdemu na co zasłużył HISTORIA o tym mówi nie wystarczy słowo przepraszam bo choć chrześcijańswtwo wbiło sie w kulture europy ale miało i dobre i żle strony a tłumaczenia niektórych hierarchów ze no takie były czasy i władza świecka też nie była lepsza jest smieszne całe stulecia to walka o prymat wladze i pieniądze...nie można patrzeć na kościół przez pryzmat jedynie lat powojennych... itd

Komentarz został ukrytyrozwiń
kris
 • kris
 • 19.12.2011 16:58

Mnie krzyże nie są potrzebne do niczego. Mało tego, mimo formalnej przynależności do katolicyzmu, nie kojarzą mi się z POLSKOŚCIĄ, tylko z wyznaniem żydowskim i cały ten poczet bóstw żydowskich - jest dla mnie jako Polaka i Słowianina - nie do przyjęcia. Dla mnie to jakiś absurd i pomyłka, która spowodowała że afrykański kult stworzony przez palestyńskich pastuchów kóz -sięgnął aż tak daleko. Powinien zostać w syfiastej Afryce. Dlatego nie życzę sobie propagandy, ani indoktrynacji wyznaniowej w publicznych miejscach. Epatowanie wierzeniami beduińskich pastuchów kóz jest niesmaczne i obrzydliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@JAN NOWAK
Nie wiem, jak Pan, ale ja nie mam nic do zawdzięczenia żadnemu postsolidarnościowemu rządowi ani partii, nie mam też wiele do stracenia, więc i nie mam się czego bać. No, może tylko tego, że ten czy ów człowiek bez twarzy będzie sobie tu wycierał buzię moim nazwiskiem dla poprawy samopoczucia;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@olek kan
Pyta Pan: <<Co tu ma do rzeczy "polska tradycja katolicka"?>>
Ma, ma, a właściwie powinna mieć, ale jak widać w tym przypadku nie jest przestrzegana.
Niech Pan będzie konsekwentny. Jeśli prawnicy powołują się na fakt, że Polska jest krajem, w którym większość stanowią katolicy, a "krzyż jest symbolem kulturowym ważnym dla tożsamości narodowej", to powinno się to odnosić do każdego krzyża. A do tego cmentarnego w szczególności, bo w przypadku wspomnianego cmentarza parafialnego mamy do czynienia ze świętością miejsca, co nie dotyczy budynków użyteczności publicznej.
Posłużę się cytatem ze stosownej instrukcji Episkopatu Polski:

"Kościół zawsze uważał cmentarze, grobowce, jak i poszczególne mogiły, gdzie spoczywają ciała zmarłych, za miejsce święte. Prawo kanoniczne określa: Miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych (KPK kan 1205)."

"Kościół zalecił wznoszenie tam krzyży lub kaplic. Wiernych zaś wezwał do zatroszczenia się o własny cmentarz lub przynajmniej o osobne kwatery na cmentarzach świeckich (KPK kan 1240)."

"W trosce o świętość cmentarzy i mogił oraz o ich nietykalność Kościół zalecił szczególną dbałość o ich zewnętrzny wygląd oraz otaczanie ich czcią i pamięcią. Zabraniał i zabrania wszystkiego co jest obce świętości miejsca (KPK kan 1210). Nadto zobowiązał do wydania przez prawo partykularne stosownych przepisów mających na celu zachowanie porządku na cmentarzu, utrzymanie i ochronę ich sakralnego charakteru (KPK kan 1234)."

Zdaję sobie sprawę, że w przeszłości z różnych względów (m.in. sanitarnych) przenoszono cmentarze na obrzeża miast. Wiadomo, że w przyszłości również będzie to miało miejsce, bo miasta się rozrastają. Ale czym innym jest przekopywanie starych mogił na czynnym cmentarzu, wrzucanie zapomnianych zmarłych do wspólnego grobu i wyrzucanie krzyży na śmietnik po to, żeby zyskać miejsce dla nowego "klienta". Nie nazwałabym takich praktyk troską o świętość i nietykalność miejsca spoczynku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bambo
 • bambo
 • 19.12.2011 10:59

ja krzyz. powiesic wszedzie.na sufit na korytarz na ustep .poslow przyodziac w bialy habit z czerwony krzyz na piers.obrady sejmu rozpoczac msza swieta i odpuszczenie grzechu.spiewac bogurodzica oraz boze cos polska do bieda doprowadzil

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
 • konio
 • 19.12.2011 07:14

Kazuistyka panów profesorów w kwestii "krzyża w sejmie"jest ewidentnym dowodem na to,że tej sprawy,normalnymi,prawnymi środkami nie sposób jest obronić.Sejm,jako ciało ustawodawcze,stanowiące prawo dla wszystkich obywateli RP nie podlega podziałowi na "większość"czy"mniejszość".Posłowie róznych formacji politycznych wbrew pozorom nie są przedstawicielami jedynie własnego elektoratu,ale są reprezentantami całego polskiego społeczeństwa i jako tacy mają konstytucyjny obowiązek działać na rzecz i dla dobra całego społeczeństwa(a nie dla dobra czy w imię "mniejszości" lub "większości")Zapis w Ustawie Zasadniczej o rozdziale kościoła i państwa oraz zapis o równym traktowaniu obywateli bez względu na wyznanie,płeć,rasę itp.jest wystarczającym argumentem przemawiającym za tym,że Sejm powinien kierować się w tym przypadku nie racją"większości"ale przede wszystkim literą prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JAN NOWAK
 • JAN NOWAK
 • 18.12.2011 22:54

mt Dzisiaj 21:44 "Prokuratorzy, sądy, prawnicy , są na usługach elit rządzących ...."
nie tylko oni.
Większość zalogowanych (ok. 95%) na W24 postępuje identycznie.
Weźmy takich:
Marta Jenner Dzisiaj 20:24
Arkadiusz Gębka Dzisiaj 21:46
Marek Chorążewicz Dzisiaj 22:05
Może i chcieliby pisać obiektywnie, ale to znaczy musieliby od czasu do czasu krytycznie o władzy.
To strach powoduje, że są tacy jacy są.

ezechiel Dzisiaj 22:22 - "Trudno mi zrozumieć ludzi, którzy chcą być pobożni, a którzy na siłę chcą wprowadzać ten symbol i zaznaczać miejsca swojej obecności."
Coś mi się synu widzi, że tobie trudno cokolwiek zrozumieć.
Kombinujesz coś o symbolach o krzyżu, o śmierci.
Gdy dojdziesz do rozdziału w którym Jezus powiedział do apostołów "Idźcie i nauczajcie", to przy odrobinie dobrej woli coś zakumasz.
Póki co zastanów się czym jest wiara zamknięta w kręgu kilkunastu, kilkudziesięciu osób na obszarze np kilku hektarów. Czy słowo "sekta" mówi ci coś?

Dobra rada.
Odstaw NIE Urbana oraz FAKTY i MITY tego no....

Komentarz został ukrytyrozwiń
ezechiel
 • ezechiel
 • 18.12.2011 22:22

Jest już najwyższy czas, aby zastanowić się nad tym, czym jest symbol krzyża. Dawniej symbolizował między innymi boga Słońce. Obecnie jest powszechnie używanym symbolem śmierci. Wystarczy przeczytać Biblię i historię, aby zobaczyć, że nie jest on symbolem miłości, tolerancji itd. Łatwo zauważyć, że stosowali go ludzie, którzy zupełnie nie rozumieli Boga Najwyższego i siłą chcieli narzucić innym swoje wartości. Myślę, że podobnie jest dzisiaj. Gdyby w pierwszym wieku istnienia chrześcijaństwa, gdzie jeszcze ginęli chrześcijanie na krzyżu, ktoś spróbowałby używać tego znaku jako symbolu chrześcijan, to wywołało by to wielkie zgorszenie. Trudno mi zrozumieć ludzi, którzy chcą być pobożni, a którzy na siłę chcą wprowadzać ten symbol i zaznaczać miejsca swojej obecności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
 • Karzeł
 • 18.12.2011 22:08

cytat:"Czy gdyby Rzymianie Jezusa powiesili-mielibyśmy w sejmie szubienicę nad drzwiami?"Koniec cytatu. A widzisz ignorancie , to jest właśnie Wola Boża.A wiesz dlaczego?Bo śmierć na krzyżu była bardziej hańbiąca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.