Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16971 miejsce

Prawnicy pomagają autorom Wiadomości24.pl

Co może zrobić autor, którego zdjęcia bądź tekst zostały wykorzystane bez podania źródła, bez pytania o zgodę i bez wynagrodzenia? Odpowiadają: adwokat Małgorzata Nowotnik i aplikant adwokacki Joanna Woźniak z kancelarii Nörr Stiefenhofer Lutz.

Proces lidera Samoobrony Andrzeja Leppera w Sądzie Apelacyjnym, 13 bm. w Warszawie. / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiCo może zrobić autor, którego zdjęcia bądź tekst zostały wykorzystane bez podania źródła, bez pytania o zgodę i bez wynagrodzenia?
- Co do zasady, zarówno autorowi tekstu jak i zdjęć przysługują prawa autorskie do utworów, które wykonali, mają zatem prawo żądania, by nikt nieupoważniony nie dysponował tymi utworami bez ich zgody. W przypadku, gdy takie nielegalne działanie ma jednak miejsce, autorzy mogą powoływać się na naruszenie ich autorskich praw osobistych (np. poprzez nieoznaczenie utworu ich imieniem i nazwiskiem) i majątkowych (np. poprzez publikację tych materiałów bez ich zgody i bez wynagrodzenia).

Jakie konkretnie możliwości obrony mają autorzy?
- Naruszenie autorskich praw osobistych upoważnia autora do żądania zaniechania tego działania lub dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.

Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może też przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

Podobne żądania przysługują, gdy naruszono autorskie prawa majątkowe twórcy. Może on zwrócić się do sądu, by nakazał osobie naruszającej prawa autorskie zaniechanie tych naruszeń, usunięcie ich skutków, a także naprawienie wyrządzonej szkody, np. poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku, gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili dochodzenia byłoby należne autorowi, gdyby udzielił zgody na korzystanie ze swojego utworu. Autor może też zażądać wydania korzyści uzyskanych przez wydawcę z tytułu opublikowania jego artykułu lub zdjęcia.

 / Fot. Dawid SobolewskiCzy to wszystko, czego może się domagać?
- Nie. Niezależnie od powyższych roszczeń, autor artykułu lub zdjęć ma prawo żądać jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu, w sposób i w zakresie określonym przez sąd. Ma też możliwość domagania się zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej, nie niższej niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia, na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Ważne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod załączonym linkiem i w tym materiale, galerie dotyczące: "Bomby ekologicznej w Wójcinie", napisałem jak takie sporne sprawy załatwia się skutecznie. W Polsce społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy, że jest to oparte o Konstytucję Rzeczypospolitej i adresatem powiadomienia powinna być prokuratura a nie KPP i t.p. KPP jest organem wykonawczym a prokuratura zleca odpowiednim służbom wykonanie w zależności od kwalifikacji przestępstwa.

Zapraszam:<a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre i pomocne informacje, właśnie złożyłem zawiadomienie w KPP w Sieradzu na gazetę " Kulisy Powiatu" z Wielunia, za kradzież moich fotek i zamieszczenie ich w gazecie po wcześniejszym usunięciu kto jest autorem fotek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkam w Bełchatowie. Z moich okien wspaniale widać dymy Elektrowni Bełchatów. Czasami przy sprzyjających warunkach pogodowych i wschodzącym lub zachodzącym słońcu kształty są bajeczne. Od kliku lat staram się uwieczniać je na zdjęciach. Część umieszczam na portalu onet w dziale foto. I... któregoś dnia przy wiadomościach na gł. stronie onetu znalazłem,że autor informacji ( a dotyczyła ona opłat emisyjnych od CO2) wykorzystał moje zdjęcie. Zgłosiłem się do administracji onetu i .... po kilku dniach dostałem przeprosiny. No tak, ale cały dzień zdjęcie widniało przy informacji i ilustrowało jej treść. Onet powoływał się, że to jakiś "młody" niedoświadczony redaktor był sprawcą naruszenia własności. I .... wszystko na co stać było Onet. Tak więc nie tylko "małym" zdarzają się kradzieże, ale i wielkim firmom. No, od kogo jak od kogo, ale po Onecie trudno byłoby się tego spodziewać ... a jednak.
Teraz staram się na fotografii umieszczać swoje dane. Psuje to po częśći jej wartość, ale mam pewność,że nikt jej nie wykorzysta jako swojej, chyba, że wytnie tą część fotografii

Inną sprawą są opłaty licencyjne w sprawie wykorzystywania utworów muzycznych w działalności biznesowej wielu firm ( restauracje, puby, imprezy na otwartej przestrzeni, sklepy, z-dy usługowe itp). Są co najmniej 4 stowarzyszenia do których należy uiszczać opłaty i to niestety w dość dużej kwocie. Lokal gastronomiczny ( np. pub) z ok 50 miejscami musi opłacić z tytułu; 1) ZAiKS-u - ok 150 zł, + 2) STOART-u - 150 zł + 3) ZPAV, - brak danych 4) SWAP - brak danych
Powyższe kwoty należy uiszczać miesięcznie - ok (+/-) 500-600 zł. Nic dziwnego,że wielu woli ryzykować i nie opłacać niz taki haracz płacić.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za pokazanie palcem wszelkim niedowiarkom chętnie biorącym czyjąś pracę jak swoją, że ma to krótkie nogi
Jest jeszcze kilka takich tematów i chyba warto założyć dział wiadomosci24/temida
gdzie były by wszelkie tego typu artykuły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 17:31

Każdy niech dba o swoje np wstawianie znaku wodnego skutecznie odstrasza a jeśli nie to zdecydowanie ułatwia udowodnienie autorstwa :) a w24 mógłby wstawiać małe logo również "wodne"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się, że powstają takie materiały, zabrakło mi jednak pytania w jaki sposób zabezpieczyć &#8222;dowody&#8221;.
Z mojego doświadczenia wynika że notariusz nie podejmie się poświadczenia prawdziwości zrzutu ekranu ze skradzionym zdjęciem wiec, z czym udać się do sądu? Jak skutecznie zabezpieczyć stronę www ze skradzionym zdjęciem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 16:19

Oczywiście że własność niematerialną trzeba chronić lecz warto by się było zastanowić nad tym przez jaki czas taka ochrona jest celowa i czy potem wykorzystanie niekomercyjne nie powinno być z opłat zwolnione z jednoczesnym pozostawieniem konieczności zapłaty przy wykorzystaniu dla celów komercyjnych na czas np 5 razy dłuższy

Moja propozycja czasowa:
utwór fotograficzny 2 lata
utwór muzyczny 3 lat
utwór audiowizualny 5 lat

to tylko propozycja a zróżnicowanie jest efektem nakładu pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo przydatne - proszę o więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.