Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1933 miejsce

Prawny absurd: policjanci nie muszą mieć prawa jazdy

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-09-28 09:16

Na Dolnym Śląsku są komisariaty, w których aż jedna czwarta funkcjonariuszy nie ma prawa jazdy i uprawnień do kierowania radiowozem. – Sytuacja jest bardzo poważna – przyznają mundurowi.

– Każdy policjant powinien mieć uprawnienia do kierowania radiowozem, a tym bardziej prawo jazdy. Te umiejętności są niezbędne. Dlatego dziwię się, że ktoś się przed tym wzbrania – mówi młodszy aspirant Sebastian Zielony z Wałbrzycha.

Ruszą w pościg pieszo


– Każdy policjant powinien mieć uprawnienia do kierowania radiowozem, a tym bardziej prawo jazdy. Te umiejętności są niezbędne. Dlatego dziwię się, że ktoś się przed tym wzbrania – mówi młodszy aspirant Sebastian Zielony z Wałbrzycha. / Fot. Słowo Polskie Gazeta WrocławskaPolicjant, który potrzebuje kierowcy, aby pojechać na jakieś nagłe zdarzenie w mieście albo ruszyć w pościg za groźnym bandytą, nie jest w pełni dyspozycyjny. Jest to bardzo kłopotliwe, zwłaszcza teraz, gdy w komendach są wakaty i brakuje wielu rąk do pracy – informuje inspektor Andrzej Kląskała, komendant powiatowy policji w Świdnicy.
W komisariacie w Świebodzicach jest dwóch policjantów bez prawa jazdy i dodatkowo trzech bez uprawnień do kierowania radiowozem. To jedna czwarta całej obsady jednostki.
– Mam problem zwłaszcza z nocnymi zmianami. Nie mogę przecież do jednego patrolu dać dwóch policjantów niekierowców, bo nie będą mieli jak dojechać na interwencję – przyznaje komendant Izabella Basztura. W jej komisariacie jest obecnie aż siedem wakatów. Mówi, że już zastrzegła szefom, że przyjmie do swojej jednostki każdego, byleby tylko miał uprawnienia.
– Niestety, zmusić policjantów do tego, by zdobyli uprawnienia, nie jestem w stanie – dodaje pani komendant. – To dla nich dodatkowe koszty i odpowiedzialność. Mogę więc tylko prosić – informuje.
A to skutkuje coraz rzadziej. Kurs prawa jazdy jest bardzo drogi, a policjant musi te pieniądze wyciągnąć z własnej kieszeni. Jeśli nie ma prywatnego samochodu, to najczęściej w ogóle nie jest tym zainteresowany.
Na Dolnym Śląsku są komisariaty, w których aż jedna czwarta policjantów nie ma prawa jazdy i uprawnień do kierowania radiowozem. – Sytuacja jest bardzo poważna – przyznają funkcjonariusze

Zdobycie prawa jazdy nie oznacza jeszcze, że funkcjonariusz będzie mógł kierować radiowozem. Do tego potrzebne są dodatkowe uprawnienia. By je zdobyć, trzeba przejść specjalne testy i badania lekarskie.
– Kiedy mój przełożony zasugerował mi pójście na kurs prawa jazdy, zapytałem, czy policja pokryje mi choć część kosztów z tym związanych – mówi nam jeden z policjantów z Dolnego Śląska. – Zarabiam 1300 złotych na rękę i dla mnie tysiąc złotych za taki kurs to ogromny wydatek. I na razie mnie na niego nie stać. Wielu moich kolegów, którzy mają prawo jazdy, broni się przed uzyskaniem uprawnień do kierowania radiowozem, bo to tylko kłopot. Większa dyspozycyjność i odpowiedzialność, a jak przydarzy się jakaś kolizja i będzie to nasza wina, to komendant może nam zabrać na pokrycie kosztów naprawy nawet równowartość trzech pensji. Dlatego wszyscy prywatnie wykupują sobie ubezpieczenie – tłumaczy policjant.

Grali na emocjach


W większości komend na Dolnym Śląsku wśród niedawno przyjętych do policji funkcjonariuszy są osoby bez prawa jazdy.
Jerzy Rzymek z komendy policji w Wałbrzychu przyznaje, że jeszcze trzy lata temu też borykali się z problemem braku policjantów kierowców.
– Dochodziło do tego, że funkcjonariusze, którzy mieli uprawnienia, twierdzili, że to dla nich kara, bo ciągle musieli być dyspozycyjni – mówi Rzymek. – Zaczęliśmy więc prosić kolegów, by takie uprawnienia zdobyli. I przyznam, że argumenty o koleżeństwie zadziałały – dodaje.

Twierdzą, że nie wiedzą


W Komendzie Głównej Policji nikt o problemie nie słyszał.
– Żadna jednostka terenowa nie zgłaszała nam do tej pory takich sytuacji – zapewnia Krzysztof Hajdas z KGP.
Podobnie w ministerstwie spraw wewnętrznych.
– Nikt nam wcześniej nie sygnalizował tego problemu, a szkoda, bo jeśli jest, to być może podczas prac nad nowymi zasadami rekrutacji wzięlibyśmy to pod uwagę – twierdzi Władysław Stasiak, minister spraw wewnętrznych i administracji.
Jego rzeczniczka Patrycja Hryniewicz dodaje, że ministerstwo wraz z komendą główną sprawą się zajmie, przeanalizuje i, jeśli będzie taka potrzeba, znajdzie rozwiązanie.

Zabrakło pieniędzy


Kilkanaście lat temu wszyscy, którzy trafiali do szkół policyjnych, uczestniczyli w darmowych kursach na prawo jazdy. – To się skończyło z otwarciem prywatnych szkół jazdy, w których kursy są drogie – mówi Marcin Piotrowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. – Zabrakło pieniędzy.
Dziś zdobycie prawa jazdy jest prywatną i nieobowiązkową sprawą każdego przyszłego policjanta.

Nowe zasady


Aby usprawnić rekrutację, MSWiA wprowadziło nowe zasady naboru do policji. Obowiązują one od kilku dni. Rekrutacja ma być teraz prowadzona w sposób ciągły, a nie – jak do tej pory – przez ogłaszany kilka razy w roku nabór. Chętni mogą się zgłaszać w każdej chwili. Zmienią się też testy sprawności fizycznej. Po uzyskaniu wyniku negatywnego, chętny będzie mógł przystąpić do niego ponownie po 30 dniach. Kandydat na policjanta nie będzie też musiał przedstawiać zaświadczenia o niekaralności, co było dodatkowym kosztem i kłopotem dla wielu młodych ludzi. Sprawdzać go będzie komenda. Poza testem z wiedzy ogólnej i tym sprawdzającym kondycję fizyczną, każdy będzie musiał przejść jeszcze przez test psychologiczny i wywiad środowiskowy oraz stanąć przed komisją lekarską.

Wakatów będzie coraz więcej


Szacuje się, że w tym roku policyjny mundur może zdjąć ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy w całym kraju. Komendant główny zapowiedział, że chce przyjąć do pracy pięć tysięcy osób i jeśli to się uda, to będzie to już sukces. A to oznacza, że w przyszłym roku na ulicach będzie jeszcze mniej policjantów niż obecnie.
M.K.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.