Facebook Google+ Twitter

Prawo doczesne o rzeczach wiecznych

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-11-01 16:12

Czas odwiedzin cmentarzy oznacza nie tylko zadumę nad marnością życia. Trzeba dopilnować niezbędnych opłat i formalności.

Na początek warto zorientować się, czy groby naszych bliskich są opłacone, to znaczy czy mają prolongaty. W tym celu powinniśmy udać się do administracji cmentarza. Tam dowiemy się, przez jaki czas obowiązuje jeszcze prolongata utrzymania grobu.

Według ustawy wynosi ona do 20 lat. Po tym czasie powinniśmy wpłacić kolejne pieniądze. Na cmentarzach parafialnych zasadniczo ta opłata nie obowiązuje, na cmentarzach komunalnych jest różna i ustalana indywidualnie w każdym mieście. Przeważnie jest to od kilkuset do tysiąca złotych - w zależności od wielkości grobu. Za pojedyncze wynosi ona mniej, za rodzinne jest odpowiednio wyższa. Nie uiszczając prolongaty, musimy liczyć się z możliwością, że grób bliskiej osoby zostanie zlikwidowany.
W wyjątkowych przypadkach prolongata ta może być rozłożona w ratach.
Administratorzy cmentarzy w pierwszej kolejności likwidują groby bardzo zaniedbane, którymi nikt nie opiekuje się przez wiele lat. Ale przed zlikwidowaniem zazwyczaj zostawiana jest na nagrobku kartka informująca o konieczności dokonania opłaty prolongacyjnej. Czasem nagrobki wyjątkowo stare i wyjątkowo piękne uznane są za zabytki, będące w darmowej opiece administracji cmentarza.

Zmiany trzeba zgłosić

Nie wszyscy wiedzą też, że na każdym cmentarzu obowiązują nieco inne zasady. Na niektórych nie można na przykład ustawiać przy grobach ławek, bo jest to nielegalne, natomiast na innych nekropoliach musimy za to zapłacić.

Dlatego, zanim przystąpimy do jakichkolwiek zmian w wyglądzie grobowca czy jego otoczenia warto uprzedzić o tym administrację cmentarza. Podobnie jest, gdy chcemy postawić pomnik. Wtedy wizyta kamieniarza powinna być również uzgodniona z zarządem cmentarza, który wydaje mu na to specjalne zezwolenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.