Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9573 miejsce

Prawo finansowe w praktyce

Studencie, jeśli narzekasz na brak czasu to wiedz, że członkowie Koła Prawa Finansowego z Wrocławia pracują, studiują, zmagają się z sesją i obroną prac magisterskich i na dodatek znajdują czas na swoją działalność naukową. Jak udaje się im to wszystko pogodzić?

dr Edyta Rutkowska - Tomaszewska / Fot. Sebastian OttenbreitWszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy to grupa studentów z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego postanowiła utworzyć koło, które rozwinęłoby ich zainteresowania obszarem prawa finansowego. Po uzyskaniu zgody władz katedry nadszedł czas na wybór opiekuna, z czym studenci nie mieli problemu, bo od początku wiedzieli, że najlepszym wyborem będzie dr Edyta Rutkowska - Tomaszewska. Opiekę naukową wnikliwie sprawuje prof. dr hab. Eugenia Fojcik-Mastalska. Jednak zasadniczym kołem napędowym Koła są jego członkowie, grupa młodych ludzi, którzy oprócz teoretycznej nauki chcą zdobyć wiedzę organizując spotkania z praktykami z całej Polski.

- W dużej mierze aktywność zależy od osób, które koło gromadzi, a skład co jakiś czas ulega wymianie. Mieliśmy kiedyś trudną sytuację, że wszyscy z zarządu odeszli ponieważ byli na 5 roku. Od tej pory wybieramy do władz osoby z różnych roczników - potwierdza dr Edyta Rutkowska-Tomaszewska.

Działania Koła Prawa Finansowego cieszą się dużą popularnością i uznaniem. Studenci wiedzą, że mogą oczekiwać od Koła konkretnych cyklicznych inicjatyw. Organizowane są seminaria, konferencje, spotkania. Zaletą tego typu wydarzeń jest to, że każdy zainteresowany niezależnie, czy jest studentem, może wziąć udział w naukowej dyskusji.

Konferencja z 20 maja 2010 roku zaowocowała ożywioną dyskusją nad prawem finansowym / Fot. Materiały Koła Naukowego Prawa Finansowego- Sformalizowaliśmy sposób funkcjonowania w tym sensie, że redagujemy pisemne zaproszenia, które następnie w miarę możliwości studenci wręczają osobiście. Często dzieje się to proforma, jednak dbamy o formę, by na zewnątrz było wiadomo, że funkcjonujemy w strukturach katedry, a członkowie koła nie są przypadkowymi ludźmi - opowiada opiekun koła. Na spotkaniach Koła Prawa Finansowego prowadzone są listy obecności, władze dbają o faktyczne zaangażowanie się osób i o to, aby każdy z chętnych musiał zasłużyć sobie na miano członka Koła Naukowego Prawa Finansowego. - Na drugim roku, chodziłam na spotkania wszystkich kół, finansowe było najbardziej zorganizowane, a zaangażowanie opiekuna od razu było widoczne. Uczestnictwo w kole zawsze wzbogaca wiedzę i doświadczenie - można robić coś innego niż tylko siedzieć i się uczyć. Po 5 latach poza papierkiem nie byłoby nic więcej, a tak to przynajmniej coś się robi ponad. Zorganizowanie konferencji to wielki wysiłek – sformułować problem, znaleźć sponsorów, wiedzieć do kogo się zgłosić i jak przekonać kogoś do swojego pomysłu, to też uczy - mówi Agnieszka Maślanka, członkini KNPF.

- Ludzie są na tyle zaangażowani i zdyscyplinowani, że można na nich polegać. To ich rękoma jest to wszystko organizowane, a oni też są zapracowani i mają mało czasu - chwali swoich podopiecznych dr Edyta Rutkowska - Tomaszewska.

Tegoroczna konferencja odbyła się 28 maja i dotyczyła bezpieczeństwa rynku finansowego, do Wrocławia na zaproszenie Koła Naukowego Prawa Finansowego przybyli naukowcy z Uniwersytetów Poznańskiego i Opolskiego, przedstawiciele Departamentu Prawnego Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego czy Instytutu Allerhanda. Grono jest imponujące i świadczy o wysokim poziomie spotkań organizowanych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii we Wrocławiu.

Na konferencji nie zabrakło również wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Bezpieczeństwo rynku finansowego to problem ciągle aktualny w obliczu kryzysu. Ciągle przypomina mi się przepis z nowej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, która jako cel nadzoru określa zapewnienie bezpieczeństwa. Nie chodziło nam jedynie o nadzór, chcieliśmy raczej pokazać jakie instytucje na to bezpieczeństwo mają wpływ. Trzeba chronić bezpieczeństwo i zaufanie do rynku - są to dwa największe dobra, dzięki którym rynek będzie dobrze funkcjonował –uzasadnia wybór tematu opiekun koła. - Wszystkim się bardzo podobało, a szczególnie uczestnicy byli zadowoleni z obecności Komisji Nadzoru Finansowego - mówił po konferencji członek koła, Michał Staniszewski. Każdy z uczestników otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w spotkaniu naukowym, co potwierdza przyszłym pracodawcom zaangażowanie i stanowi dowód na ożywioną działalność.

Dzięki dużemu zainteresowaniu członkowie koła mają motywacje do kolejnych działań, w planach mają już następne spotkania, powstała strona internetowa, a o swoich inicjatywach informują użytkowników Facebooka, co okazało się przy ostatniej konferencji strzałem w dziesiątkę. - Marzy mi się konferencja mieszana, czyli przedstawicieli nauki i praktyki przeplatana wystąpieniami studentów. Barierą są zawsze środki finansowe - tłumaczy dr Edyta Rutkowska-Tomaszewska.

Koło Naukowe Prawa Finansowego wyróżnia się na tle innych kół naukowych na uczelni, stanowi dobra wizytówką Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii i z pewnością członkowie koła niebawem zaproponują wszystkim kolejną otwarta konferencję. Z takich ofert korzystają ludzie w różnym wieku i z różnych powodów, ważne jest jednak to, że z wykładowych sal wychodzą usatysfakcjonowani.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.