Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Ile cię trzeba cenić, wie ten, kto cię stracił /1/

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
- Od 18 maja ub.r. do 19 czerwca br. na terenie woj. lubelskiego policjanci zatrzymali 2487 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym - informuje naczelnik lubelskiej drogówki nadkom. Robert Koźlak.

Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt.1a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem.

Dokument ten Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu siedmiu dni, staroście ( art. 136 ust.1).

Policjant przed nałożeniem mandatu ma obowiązek poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu i skierowaniu sprawy do Sądu.

Odmowa przyjęcia mandatu karnego przez kierowcę i żądanie skierowania sprawy do Sądu nie wstrzymuje biegu postępowania administracyjnego prowadzonego przez starostę.

Zgodnie z art. 102. ust.1 pkt. 4 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Jeżeli osoba, której zatrzymano prawo jazdy za kierowanie pojazdem z taką prędkością lub z powyższego powodu wydano decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, ponownie kierowała pojazdem, wówczas starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy.

Jeżeli decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące nie została jeszcze wydana, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu na okres 6 miesięcy ( art. 102. ust.1 pkt. 1d).

- Pamiętajmy, że starosta nie ma uprawnień do zwrotu prawa jazdy przed ustawowym terminem – stwierdza naczelnik Wydziału Komunikacji, Dróg i Transportu Starostwa Powiatowego w Łukowie Janusz Strus. - Nie ma też żadnych uprawnień do badania zasadności zatrzymania prawa jazdy przez policjanta. Takie uprawnienie ma wyłącznie Sąd.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania. Jeżeli sprawa o naruszenie przekroczenia prędkości dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym została skierowana do rozpoznania przez Sąd i nie zakończyła się prawomocnym rozstrzygnięciem w okresie 3 (lub odpowiednio 6) miesięcy od dnia zatrzymania dokumentu, wówczas podlega on zwrotowi (art. 102 ust.2 i 3).

Jeśli Sąd uzna kierowcę za niewinnego, przysługuje mu prawo do odszkodowania, w tym również zwrot poniesionych kosztów, utrata zarobków, itp.

W przypadku kierowania pojazdem w okresie przedłużonym ponad sześć miesięcy, starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami (art. 103 ust. 1 pkt. 5).

Osoba wobec której została wydana taka decyzja może uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami ( art. 104).

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto