Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11200 miejsce

Prawo kosmiczne, czyli co powinieneś wiedzieć, uciekając z Ziemi

Nie ma miejsca na świecie, gdzie by nie obowiązywały jakieś przepisy. Choć może się to wydawać niemożliwe, ale trudno od nich uciec nawet opuszczając ziemską atmosferę. Jakie zatem prawa, obowiązki i zakazy obowiązują uczestników "kosmicznego wyścigu"?

Pamiątkowa plakietka, która znalazła się na lądowniku księżycowym Apollo 11 (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:A11.plaque.jpg) / Fot. NASAW tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości - te słowa, które znalazły się na specjalnej plakietce przykręconej do lądownika Apollo 11 wcale nie były dobrą wolą kierownictwa NASA, ale wręcz obowiązkiem ściśle określonym przez prawo. A dokładniej zapisami międzynarodowych traktatów i regulacji, ustalających nawet takie kwestie jak zarządzanie kosmicznymi śmieciami.

Nie chodzi tu jednak o tworzenie kolejnej, zbędnej biurokracji ale uregulowaniu spornych kwestii eksploracji przestrzeni pozaziemskiej - związanej głównie z wyścigiem kosmicznym pomiędzy USA a ZSRR. Ale nawet do czasów obecnych przetrwał duch tej rywalizacji - o prymat w przestrzeni pozaziemskiej zmagają się nie tylko państwowe agencje (m.in. NASA, ESA czy Roskosmos), ale i coraz śmielej prywatne przedsiębiorstwa. I głównie z tego powodu, prawo wykorzystywania wachlarzu możliwości kosmosu nabiera nowego znaczenia.

Zanim jednak zaczniemy planować podróż na odkrywanie bezmiaru wszechświata, warto poznać podstawy prawne "rządzące" podbojem kosmosu. Głównym podmiotem międzynarodowym regulującym te kwestie Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (z ang. COPUOS), który powstał w 1959 r. głównie z inicjatywy władz ZSRR i USA. Dzięki jego działalności udało się wynegocjować pięć traktatów regulujących prawo kosmiczne:
* Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej, łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi (1967 r.);
* Umowa o ratowaniu kosmonautów, powrocie kosmonautów i zwrocie obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną (1968 r.);
* Konwencja o międzynarodowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez obiekty kosmiczne (1972);
* Konwencja o rejestracji obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną (1975 r.);
* Układ normujący działalność państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich (1979 r.). Choć te powyższe regulacje są najistotniejsze, nie można również zapominać o innych umowach międzynarodowych i prawach krajowych regulujących kwestie eksploracji kosmosu.

Gdzie zaczyna się kosmos?


Testowy wahadłowiec Enterprise, wznoszący się ku wyższym partią atmosfery (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Space_Shuttle_Enterprise.jpg) / Fot. NASATo pytanie od lat pozostaje kwestią sporną, jeśli chodzi o międzynarodowe prawo kosmiczne, a odpowiedz na nie wcale nie jest takie proste. Theodore'a von Kármána, amerykańskiego inżyniera i fizyka węgierskiego pochodzenia w latach 50. ubiegłego stulecia sformułował teorię, że każdy pojazd podróżujący na wysokości 100 km n.p.m. aby się na niej utrzymać musiał by osiągnąć prędkość większą niż ta, z którą porusza się Ziemia.

W ten sposób ustalono granicę pomiędzy naszą atmosferą a przestrzenią kosmiczną, przyjmowaną m.in. przez Międzynarodową Federację Lotniczą i nieoficjalnie rząd Stanów Zjednoczonych (zwyczajowo uznają oni tą granicę na wysokości 80 km n.p.m). Ale Linia Kármána, nawet w ocenie jej autora jest tylko granicą umowną.

Inne pomysły? ZSRR ponad 30 lat temu zaproponował, aby przyszłe traktaty ONZ w sprawie prawa kosmicznego wskazywały, że przestrzeń pozaziemska zaczyna się "na wysokości nieprzekraczającej 110 km nad poziomem morza". Natomiast w 1976 r. przedstawiciele państw leżących na równiku podpisały w stolicy Kolumbii tzw. "Deklarację z Bogoty", która stwierdziła, że satelity geostacjonarne zlokalizowane są w przybliżonej odległości 35,871 km n.p.m.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mnie też się podoba. Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo podoba mi się pomysł na artykuł oraz sam tekst. Super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.