Facebook Google+ Twitter

Prawo? Nawet Centralne Biuro Antykorupcyjne je łamie...

  • Jan Test
  • Data dodania: 2007-06-28 19:11

Prawo Zamówień Publicznych nakazuje prowadzącym postępowania zachowanie uczciwej konkurencji oraz umieszczenie słów "lub równoważne" w przypadku opisu wskazującego znak towarowy. Najnowszy przetarg na komputery w CBA ignoruje te zapisy!

CBA łamie prawo? / Fot. www.cba.gov.plCentralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) miało być "kryształowo uczciwe". Jednak znów łamie prawo dotyczące prowadzenia przetargów publicznych. 13 czerwca, na stronach z informacją o zamówieniach publicznych, wewnątrz BIP-u CBA, (http://www.cba.gov.pl/bip/bip.php?action=zamowienia) pojawiło się ogłoszenie o postępowaniu, którego przedmiotem jest zakup ponad 360 komputerów http://www.cba.gov.pl/bip/files/zamowienia/28_ZP_CBA_2007/28_ZP_CBA_2007_zalNr_1.pdf.

W opisie przedmiotu zamówienia (http://www.cba.gov.pl/bip/files/zamowienia/28_ZP_CBA_2007/28_ZP_CBA_2007_zalNr_1.pdf) wskazano wyraźnie znaki Windows XP i Windows Vista, F-Secure, Norton Ghost oraz CorelDraw a także podano wymóg zgodności z TCPA i posiadanie certyfikatu RSA SecureID - wszystko bez dopuszczenia składania ofert na produkty równoważne. Podobne zaniedbania miały już miejsce w przypadku poprzedniego przetargu ogłoszonego na początku 2007 roku, kiedy to użyto znaków towarowych firmy Microsoft, takich jak: Microsoft Windows XP Professional PL OEM oraz Office XP Professional PL OEM.

W Art.7 ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP) z dnia 29 stycznia 2004 r. (po zmianach) (http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20040190177&type=3&name=D20040177Lj.pdf) można przeczytać m.in., że zamawiający powinien przygotowywać i przeprowadzać postępowanie o udzielenie zamówienia "w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców".

Ponadto w Art.29, tejże ustawy, prawodawca informuje, że "przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając
wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty"
. Co jest również istotne w tym przypadku, "przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać
uczciwą konkurencję"
. Wreszcie ust. 3 Art.29 mówi, że "Przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy „lub równoważny”.

Jak mówi Krzysztof Kowalczyk z KROS (Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów): – Administracja publiczna często łamie ustawę Prawo o Zamówieniach Publicznych. Przypadek CBA nie jest odosobniony, jednakże razi bardziej niż inne, ze względu na charakter instytucji, której dotyczy.

Ciekawe, że ci, którzy powinni strzec prawa, łamią je w tak oczywisty sposób. W przypadku CBA wygląda to tak jakby nikt nie zadał sobie trudu sięgnięcia po przepisy dotyczące przetargów. W dodatku, poprzez tego typu działania CBA, bądź co bądź instytucja publiczna, łamie zasadę neutralności technologicznej państwa, do której przestrzegania zobowiązała się polska administracja.

Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

A dla mnie, jest to robienie z igiel widel.
Sam zajmowalem sie przygotowywaniem SWIZ od strony informatycznej.
Wszystkich "fachowcow" prosze o wyjasnienie, jak nalezy opisac przedmiot zamowienia jezeli:
- zakup jest dokupieniem sprzetu do istniejacej infrastruktury informatycznej zawierajace np. komputery jednej firmy (zakupione we wczesniejszym przetargiem)? - juz od dawna jest wiadome ze heterogenicznosc sprzetu powoduje wyzsze koszty serwisu i utrzymania sprzetu, szkolenia pracownikow dzialu IT ... Jezeli nie napiszemy jednoznacznie marki, to dostaniemy komputery z roznej parafii. W ogolnym rozliczeniu, wyjdzie na to, ze przetarg stanie oscia w gardle i da nam ostro po kieszeni.
- zakup systemu operacyjnego do istniejacej infrastruktury IT (pod wzgledem programowym) - firma ma wdrozone Active Directory i nie ma prawa napisac systemu operacyjnego. W zestawie komputerowym otrzymuje XP home, ktory ie dziala w Active Directory lub linuxa, ktory jest niekompatybilny z cala reszta - znowy wzrost kosztow rozruchu i pozniejszego utrzymania. Nie powiem juz o koniecznosci rozszerzenia dzialu IT o fachowcoe w danych systemow (mowie o linuxie lub MacOS). Skrajnym przypadkiem, jaki spotkalem, jest oprotestowanie przetargu, gdzie przedmiotem zamowienia byly Maki z MacOS - zaprotestowala firma, bo nie mogle sprzedac PC.
- zakup oprogramowania biurowego - mamy juz dzialajace Office, porobione makra do excela ... dostajemy w przetargu OpenOffice i co? mozemy zatrudnic czlowieka, zeby przepisal WSZYSTKIE makra i wiekszosc skomplikowanych formul na nowy standard - wzrastaja koszty obslugi ....
- mamy juz wdrozony system obslugi klienta, handlowy, ksiegowy ... i musimy dokupic do niego licencji w przetargu - jak mamy to zrobic kiedy nie mozemy podac znakow towarowych? paranoja
- systemy antywirusowe - czy Szmonie, zadales sbie trud i sprawdziles, czy cba nie ma juz dzialajacej infrastruktury antywirusowej opartej na wymienionym oprogramowaniu? Ja pracuje na NOD32 - mam zainstaowany centralny punkt dystrybucji sygnatur, mam konsole zarzadzajaca, powiadamianie na telefon o wirusach - co mi z nowego programu antywirusowego? antywirus to nie program, to czesc systemu ochrony antywirusowej.
Wiec zanim napiszecie cos o glupocie, to prosze przeanalizowac pewne uwarunkowanie. mloskot wlasnie napisal cos o ignorancji - przeciez wszyscy Polacy najlepiej znaja sie na komputerach i prawie i na leczeniu.
Zeby bylo jasne:
- nie jestem przeciw wolnemu oprogramowaniu, jezeli jest to FAKTYCZNIE tansze w ZAKUPIE i UTRZYMANIU (nie wstawie windows2003 serwer do firmy z 3 komputerami, zamiast linuxa i samby).
- nie jestem za CBA, ale nie mozna kopac ze wzgledu na to ze jest to CBA
- prawo jest zle skonstruowane i wlasnie jest zmieniane
- restrykcyjne prawo bylo i jest czesto stosowane do blokowanie przetargow na zasadzie: jezeli nie ja wygralem, to nie bedzie wogole zakupow. I tak wlsanie przepadala kasa unijna.
Zycze wszytskim DOKLADNEGO przeanalizowania Prawa Zamowien Publicznych i uwarunkowan zewnetrznych. Przeciez nikt nie nakazuje sprzedawcom sprzedawania tez Windowsow i Macow i procesorow INTEL.
I jeszcze jeden przyklad z innego podworka:
byl przetarg na samochod, kierowca mial klopoty z plecami i poprosil o wpisanie do SWIZu podporki pod plecy w fotelu kierowcy. Na tydzien przed koncem skladania ofert, zadzwowil przedstawiciel jednego z salono i powiedizal, ze oni nie sprzedaja z takimi podporkami i w zwiazaku z tym on oprotestuje ten przetarg i nie dopusci do jego rozstrzygniecia przed koncem roku (a wtedy kasa przepada w instytucji) - bylo to zgodne z ustawa zmowien publicznych. Przetarg sie nie odbyl, pieniadze unijne przepdly, a instytucja kulturalna jezdzi starym polonezem i wydaje na naprawy - i to wszytsko wina glupich urzednikow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Niezły obciach

Komentarz został ukrytyrozwiń

rzeczony

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) A mnie ciekawi po co CBA CorelDraw... może zamówią sobie jeszcze grę.... strzelankę albo... ekonomiczną :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Heh IV MSpolita ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.06.2007 20:08

Pomijając kwestię otwartości standardów IT w administracji publicznej, czy brak owej otwartości, moim zdaniem problem zapewne da się wytłumaczyć banalnie: niewiedza, niekompetencja oraz ignorancja.
Urzędnicy, którzy opracowują tego typu ogłoszenia nie mają pojęcia o czym piszą, a zgodnie z "Polak potrafi"
nie zadają sobie trudu aby zatrudnić/zlecić to kogoś/komuś kto się zna na rzeczy. I tak administracja w PL trwa (bo działaniem tego nie można nazwać).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.06.2007 20:07

(+) Bo juz jestes duza... :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+. Czemu nie jestem zdziwiona?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.