Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7407 miejsce

Prawo w Polsce działa wstecz

W Rzeczpospolitej znalazłem bardzo interesującą informację. Otóż Sąd Najwyższy zadecydował, że w jednym określonym przypadku prawo będzie działało wstecz.

Gdzie jest prawo? Fot. R. Grzeszczyk / Fot. R. GrzeszczykWszystkim wiadomo, że jedną z fundamentalnych zasad prawa jest niemożność działania wstecz. Jednak Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie Izby Karnej przedstawił przeciwną wykładnię.

Ma być stosowana jako obowiązujące prawo w jednym jak na razie przypadku. W przypadku prób pozbawienia immunitetu sędziów, którzy orzekali w pierwszych dniach stanu wojennego na podstawie nie istniejących jeszcze dekretów. Jak pamiętamy, stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia. Dekrety natomiast zostały opublikowane kilka dni później. I właśnie przez te kilka dni wszelkie wyroki i orzeczenia, które dotyczyły np. strajkujących i występujących przeciwko reżimowi, nie miały podstaw prawnych. Były orzekane bezprawnie. Stosowały prawo wstecz działające. Jednak Sąd Najwyższy uznał, że dobro kilkudziesięciu sędziów wówczas orzekających w tych sprawach jest istotniejsze niż fundamentalna zasada o niedziałaniu prawa wstecz. Uznał, że zasada ta jest nic nie warta w stosunku do pokrzywdzonych przez bezprawne wyroki.

PO RAZ KOLEJNY KASTA SĘDZIÓW POSTAWIŁA SIĘ PONAD PRAWEM.

Przypomnijmy zestaw sędziów Sądu Najwyższego, który podjął Uchwałę z dnia 20 grudnia 2007 r. (I KZP 37/07): Przewodniczący: Pierwszy Prezes SN L. Gardocki (sprawozdawca).
Sędziowie SN: T. Artymiuk, W. Błuś, H. Gradzik, J. Grubba, W. Płóciennik, A. Tomczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ale nie dla wszystkich :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie prawo jest ... elastyczne??? :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.07.2010 18:05

Wiesz Robercie, coraz bardziej odnoszę wrażenie, że gumka od majtusi jest bardziej przydatna, jak nasz system prawny....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, czy Ty czasem nie obrażasz gumki .... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2010 18:43

Polskie prawo, a cóż to takiego? Mnie kojarzy się z gumką od majtek, każdy ją dopasowuje do siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Druga sprawa, Panie Henryku, każda ustawa i prawo tworzone przez władze może być obarczona błędem, świadomym lub nieświadomym. O zgodności prawa mówią uchwały Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zwolennikiem prawa rozumianego w sposób klasyczny, które nie może działać wstecz, niezależnie jakiej dziedziny to dotyka. Od tego jest niezalezny wymiar sprawiedliwości by rozstrzygał zgodnie z prawem, a nie naginał to prawo zależnie od okoliczności. Panie Henryku, podejrzewam, ze podany przez Pana przykład jest trafny i dobrze obaj wiemy, że ta ustawa to działanie pod publikę, typowo polityczna, która nie powinna mieć miejsca, gdyż wciąż obowiązują zasady ubezpieczeń państwowych preferujących służby mundurowe, i inne również grupy zawodowe. Panie Zdzisławie, prawo nie może mieć nic wspólnego z zemstą. Nawet prawdopodobnie kodeks Hamurabiego nie dopuszczał działania wstecz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, to wcale nie jedyny przypadek! Ustawa ograniczająca emerytury byłym esbekom, także działa wstecz odbierając prawa już nabyte. Pisałem o tym tu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.