Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo w Polsce działa wstecz

Robert Grzeszczyk
Gdzie jest prawo? Fot. R. Grzeszczyk
Gdzie jest prawo? Fot. R. Grzeszczyk R. Grzeszczyk
W Rzeczpospolitej znalazłem bardzo interesującą informację. Otóż Sąd Najwyższy zadecydował, że w jednym określonym przypadku prawo będzie działało wstecz.

Wszystkim wiadomo, że jedną z fundamentalnych zasad prawa jest niemożność działania wstecz. Jednak Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie Izby Karnej przedstawił przeciwną wykładnię.

Ma być stosowana jako obowiązujące prawo w jednym jak na razie przypadku. W przypadku prób pozbawienia immunitetu sędziów, którzy orzekali w pierwszych dniach stanu wojennego na podstawie nie istniejących jeszcze dekretów. Jak pamiętamy, stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia. Dekrety natomiast zostały opublikowane kilka dni później. I właśnie przez te kilka dni wszelkie wyroki i orzeczenia, które dotyczyły np. strajkujących i występujących przeciwko reżimowi, nie miały podstaw prawnych. Były orzekane bezprawnie. Stosowały prawo wstecz działające. Jednak Sąd Najwyższy uznał, że dobro kilkudziesięciu sędziów wówczas orzekających w tych sprawach jest istotniejsze niż fundamentalna zasada o niedziałaniu prawa wstecz. Uznał, że zasada ta jest nic nie warta w stosunku do pokrzywdzonych przez bezprawne wyroki.

PO RAZ KOLEJNY KASTA SĘDZIÓW POSTAWIŁA SIĘ PONAD PRAWEM.

Przypomnijmy zestaw sędziów Sądu Najwyższego, który podjął Uchwałę z dnia 20 grudnia 2007 r. (I KZP 37/07): Przewodniczący: Pierwszy Prezes SN L. Gardocki (sprawozdawca).
Sędziowie SN: T. Artymiuk, W. Błuś, H. Gradzik, J. Grubba, W. Płóciennik, A. Tomczyk

Jest to symptomatyczny obraz do czego doprowadziły rządy tzw. demokratycznej Polski
w przeciągu swej dwudziestoletniej działalności. Państwo, prawo i społeczeństwo jest tu w pogardzie. Liczy się jedynie interes własnej grupy. Jest on ważniejszy niż podstawowe dogmaty naszej cywilizacji.

Trybunał Konstytucyjny, który teraz rozpatrywał skargę na powyższą uchwałę, odroczył rozprawę bez terminu.

Jakie ma znaczenie, że Uchwała ta zostanie prawdopodobnie zniesiona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka? Jeśli oczywiście wpłynie odpowiednia skarga do Strasburga? Dla mnie jest to objawem kompletnego rozpadu Państwa oraz bezprawia, uskutecznianego przez najwyższy organ mający stać na jego straży. Jest przykładem obowiązujących standardów.
Teraz wyglądać tylko Sejmu niemego i targowicy.

Źródło:
" Czy trybunał zdyscyplinuje sędziów " Marek Domagalski, Rzeczpospolita 01-07-2010
www.rp.pl
www.pub.sn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto