Facebook Google+ Twitter

„Prawosławie” na Zamku Lubelskim

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-29 20:32

Na Zamku Lubelskim odbył się dziś wernisaż fotografii Tadeusza Żaczka. Na wystawie możemy zobaczyć zdjęcia związane z obrzędami liturgii prawosławnej.

Zamek Lubelski / Fot. Marek SzymaniakKlasyczne czarno-białe zdjęcia, które cieszyły się dziś ogromnym zainteresowaniem, powstały w latach 1986-1987 i 2005-2007 w wielu miejscowościach. Przedstawiają najważniejsze wydarzenia sakralne
prawosławia. Zobaczymy więc Święto Jordanu, Boże Narodzenie czy Wielkanoc oraz wiele innych, równie ciekawych, obrazów. Całość tworzy fotograficzną wycieczkę po związanych z obrzędami liturgii prawosławnej zdjęciami uchwyconymi przez niewidocznego obserwatora. Bo Tadeusz Żaczek jest fotografem „nieobecnym”, jego prace są bardzo rzeczywiste głównie dlatego, że robi zdjęcia tak, by jak najmniej ingerować w otaczający go świat.

wystawa na Zamku Lubelskim / Fot. Marek SzymaniakWystawa „Prawosławie” Tadeusza Żaczka to obraz różnorodnej mieszaniny kultur, dziedzictwa narodowego kształtowanego przez dwie religie i tradycje. Miejsca gdzie powstały zdjęcia to swoiste pogranicze między Wschodem i Zachodem, w którym nie doszło do konfliktów. Łączył je dialog, który zawsze tworzy i wzbogaca. Te fotografie to także obraz dla tych, którzy pragną poznać świat prawosławia. Oblicze różnorodności wyznań i kultur jest doskonale widoczne w twórczości fotografa.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i Muzeum Lubelskiego.

***
Autor Fotografii - Tadeusz Żaczek / Fot. Marek SzymaniakFotograf Tadeusz Żaczek urodził się w 23 maja 1958 roku w Białej Podlaskiej. Na początku lat 90. ukończył studium Fotografii, którą zajmuje się już ponad ćwierć wieku. Jego prace były wystawiane na wielu pokazach w całej Polsce oraz za granicą np. we Francji. Żaczek jest czynnym uczestnikiem ogólnopolskich plenerów fotograficznych.

Zdjęcia z wystawy można obejrzeć w: Wystawa galerii "Prawosławie"Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 20:37

link już jest ! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za dobrze napisaną informację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.