Facebook Google+ Twitter

"Prawosławna Częstochowa" przyciąga wiernych

Jak co roku, 19 sierpnia wyznawcy religii prawosławnej zbiorą się na Świętej Górze Grabarce, nazywanej "prawosławną Częstochową", by obchodzić Święto Przemienienia Pańskiego. Na kolanach trzy razy obejdą cerkiew i zostawią swoje krzyże.

Tu znajduje się najważniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce. Położona na Podlasiu, w okolicach Siemiatycz, między Bugiem a Narwią cerkiew od lat jest miejscem pielgrzymek. Przynoszone przez pielgrzymów drewniane krzyże świadczą o wyjątkowym znaczeniu tego miejsca.

Dlaczego tak jest? Trzeba przywołać legendę, która głosi, że miejsce to ma moc uzdrawiającą. W 1710r. w czasie epidemii cholery miał zdarzyć się tam cud. Za radą wizionera z Siemiatycz na górze w środku lasu schronili się ludzie i wbili w ziemie przyniesione ze sobą krzyże. W niewytłumaczalny sposób zaczęli nagle powracać do zdrowia. Od tamtych lat co roku przybywają tu tłumy, modląc się o swoje zdrowie i odrodzenie duchowe.  Mówi się, że na górze stoi już ponad 10 tys. krzyży.

Pielgrzymi pokonują wiele kilometrów, aby potem z ufnością i nadzieją modlić się w cerkwi, którą wcześniej trzykrotnie obchodzą na kolanach. Wewnątrz świątyni do dzisiaj nie można robić zdjęć. Podobno żadne z nich, z tajemniczych powodów, nie wychodzi. W strumieniu obok cerkwi, pielgrzymi  „obmywają‘’ swoje grzechy, a znakiem tego są pozostawione białe chusty. Wierzą, że w ten sposób pozbywają się też swoich cielesnych chorób. Tradycja i duchowość na samym szczycie góry wydaje się nienaruszona. Pielgrzymi są w swoim własnym świecie.

Jednak komercja stara się przeniknąć wszędzie, jest więc coraz bardziej obecna i tu. Droga ku górze nie jest już tak niezwykła jak przed laty. Stragany pełne kolorowych, tandetnych pamiątek przypominają o nowej rzeczywistości. Ulatnia się gdzieś niepowtarzalna aura tego miejsca. Ale już niedługo, jak co roku, tysiące ludzi drogami Podlasia kroczyć będzie ku Świętej Górze Grabarce.

 

Zdjęcia: "Głos Siemiatycz" (www.siemiatycze.com )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja tez ,BRAWO,ale nie podoba mi sie to zjawisko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący materiał, przyznam że nie wiedziałem o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.