Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10050 miejsce

Prawosławni z Podlasia przygotowują się do Wigilii

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-28 18:58

Minęły katolickie święta, wyznawcy prawosławia, bo o nich mowa, szykują się do swojego Bożego Narodzenia. Prawosławna Wigilia przypada 6 stycznia, dwa tygodnie po katolickiej.

Miejsce narodzenia Jezusa oznaczone jest gwiazdą. Świątynia obecnie należy do ortodoksyjnych Greków podobnie jak i ołtarz nad miejscem narodzenia Jezusa w Grocie Narodzenia. / Fot. Foto. A. NadzikowskiZgodnie z kalendarzem juliańskim, chrześcijanie wyznania prawosławnego i grekokatolicy w Polsce - 6 stycznia obchodzą święta Bożego Narodzenia. Polskę zamieszkuje ok. 600 tys. wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z czego połowa przypada na Podlasie. Na wschodnich terenach Polski zamieszkanych przez prawosławnych chrześcijan, trwa przedświąteczna atmosfera. Prawosławna Wigilia - przypada 6 stycznia, dwa tygodnie po katolickiej, a święta Bożego Narodzenia od 7 do 9 stycznia.

Wigilia Prawosławna na Podlasiu

Boże Narodzenie wschodnich chrześcijan poprzedza 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany przez ostatnich pięć dni przed Wigilią. Od samego rana w Wigilię obowiązuje ścisły post. Właściwie nie powinno się nic jeść, aż do uroczystej kolacji. Na Podlasiu w wielu prawosławnych, wiejskich domach, zazwyczaj w rogu izby wiesza się ikonę i otula ją haftowanym ręcznikiem, a pod nią perepelicę (snopek zboża przechowywany od dożynek) w celu zapewnienia urodzajnego roku. Dopiero po święcie Trzech Króli pojedynczymi słomkami wyciągniętymi ze snopa owija się drzewa w sadzie, by ochronić je przed mrozami i zającami.

Świąteczną ozdobą mieszkania jest też choinka przystrojona kolorowymi bombkami i rozświetlona lampkami. Nakrywanie do stołu zaczyna się od położenia siana pod obrus i na wszystkie miejsca do siedzenia, które potem przykrywa się kapami. O zachodzie słońca cała rodzina zbiera się przy stole zastawionym wigilijnymi potrawami. Stół wigilijny zastawiony jest prawie tak samo jak w domach katolickich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

I ja życzę,
Zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawosławnym chrześcijanom składam najlepsze bożonarodzeniowe życzenia;
dobrego zdrowia, radości, życzliwości ludzkiej i miłości bliskich.
Wesołych Świąt!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem dodać, że bardzo nad takim - według mnie nie normalnym stanem - boleję. Wszyscy jesteśmy - a właściwie - powinniśmy być Braćmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego? Dlaczego? Wszędzie rozłamy - przyczyny wojen, mordów i zniszczenia. Niewiele się pomylę, jeśli powiem, że człowiek to najgłupsze stworzenie na świecie. Żeby - mając tyle dóbr i inteligencję - nie mógł znaleźć sposobu na uniknięcie kwestii spornych i żyć w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu. Widocznie głupota nie jest antonimem inteligencji, ani mądrości. Bo człowiek będąc inteligentnym i niby mądrym - może być jednocześnie głupim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.12.2009 19:48

Ad. opisu zdjęcia. Grota Narodzenia przeszła pod wspólną kontrole prawosławnych, katolików i Ormian, a obecnie pod kontrolę prawosławnej cerkwi greckiej i katolików.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"ortodoksyjnych Greków"? :/
lepiej nie mylmy pojęć "ortodoksyjny" i "prawosławny"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.