Facebook Google+ Twitter

Prawosławny patriarcha pierwszy raz modlił się z papieżem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-18 20:13

Po raz pierwszy w historii zwierzchnik światowego prawosławia, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola modlił się razem z papieżem w Kaplicy Sykstyńskiej. Bartłomiej I przewodniczył razem z Benedyktem XVI nieszporom, w których udział wzięli uczestnicy synodu na temat Pisma Świętego.

W swym wystąpieniu zaraz po nabożeństwie, które zakończyło wspólne błogosławieństwo, patriarcha zaapelował o zaangażowanie chrześcijan w walkę z ubóstwem, rasizmem i fundamentalizmem, i o umacnianie tolerancji religijnej. Bartłomiej I sam określił swoją obecność na synodzie - na zaproszenie papieża - jako wydarzenie historyczne i wyraził nadzieję, że któregoś dnia uda sie przezwyciężyć różnice i osiągnąć porozumienie w sprawie prymatu w Kościele.

Benedykt XVI podziękował patriarsze za to, że - jak to ujął - był przewodnikiem po ziemi Słowa Bożego i za ukazanie jego aktualności w dzisiejszym świecie. Na tym, podkreślił, polega chrześcijański realizm. Spotkanie w Kaplicy Sykstyńskiej papież nazwał radosnym przeżyciem jedności, "może nie doskonałej, ale głębokiej i prawdziwej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.