Facebook Google+ Twitter

Prawy do lewego - wernisaż wystawy "Foto Portret praski 1910"

2 lipca, o godz. 17 w siedzibie redakcji Res Publica Nowa, przy ul. Gałczyńskiego 5, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii ze Starej Pragi.

Kiedy dwa lata temu rzeźbiarz Mikołaj Starowieyski, zajrzał na poddasze wynajmowanej przez niego oficyny przy ulicy Targowej, nie przypuszczał, że znajdzie prawdziwy skarb! Wśród drewnianych statywów, osłon obiektywów i innych pozostałości działającego dawniej w tym miejscu zakładu fotograficznego znalazło się również wyjątkowe archiwum zdjęć. Szklane negatywy i odbitki fotograficzne to niezwykła dokumentacja życia codziennego warszawskich prażan. Najstarsze zdjęcia pochodzą sprzed wieku, najnowsze, wykonane zostały 40 lat temu. Dziś możemy je zobaczyć na lewym brzegu Wisły. Otwarcie wystawy odbędzie się 2 lipca, o godz. 17, w siedzibie Redakcji Res Publica Nowa, mieszczącej się przy ulicy Gałczyńskiego. W klimat praskich historii wprowadzą nas varsavianiści: Cezary Polak z „Dziennika” i Janusz Owsiany, założyciel Fundacji na Starej Pradze.

Fotografie znalezione na strychu


Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z archiwum zakładu fotograficznego, działającego przez kilkadziesiąt lat przy ul. Targowej 78. W listopadzie 2006 r. artysta rzeźbiarz Mikołaj Starowieyski, wynajmujący pracownię w oficynie przy ul. Targowej 78, znalazł na jej poddaszu setki szklanych negatywów i odbitek fotograficznych z różnych epok. Znajdowały się tam również resztki wyposażenia zakładu fotograficznego: drewniane statywy, osłony obiektywów, części aparatów, a nawet butelki z odczynnikami. Mikołaj Starowieyski szybko docenił wartość niezwykłego znaleziska. Za pośrednictwem Michała Sokolnickiego - założyciela Stowarzyszenia Nowa Praga, zawiadomił Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, któremu przekazał „bezpańskie” archiwum fotograficzne. Stało się ono zalążkiem zbiorów ikonograficznych organizowanego właśnie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wstępne badania pozwoliły ustalić, że w 1910 r. przy ul. Targowej 80 istniał zakład fotograficzny należący do Tekli Ostrowskiej. Jeszcze przed 1914 r. zakład stał się własnością Stanisława Zarzyckiego. Przed pierwszą wojną światową, wśród właścicieli zakładu pojawia się także nazwisko: S. Zaborowski. Najprawdopodobniej był on założycielem zakładu fotograficznego przy Targowej 80, choć nie można wykluczyć innej możliwości: zakład krótko pozostawał w jego rękach po roku 1910, zanim firmę nabył Zarzycki.

W latach 20., Stanisław Zarzycki przeniósł zakład na teren posesji przy ul. Targowej 78, a następnie, w połowie lat 30. XX w. sprzedał firmę Edmundowi Łukomskiemu. Po II wojnie światowej zakład fotograficzny prowadziła rodzina Stolarczyków. Władysława Stolarczyk odkupiła firmę od Łukomskiego w 1947 r. Zakład Stolarczyków dopiero kilka lat temu przeniesiony został do Otwocka, gdzie nadal funkcjonuje. Obecny właściciel, Jan Stolarczyk, przyznał, że archiwum pozostawił na strychu przy ul. Targowej 78, gdyż „nie bardzo wiedział, co z nim zrobić”.

Dorobek kilkudziesięcioletniej działalności zakładu Stolarczyków to setki negatywów i odbitek. Okres międzywojenny reprezentuje łącznie około stu szklanych negatywów. Na wystawie pokazujemy jedynie część znalezionych fotografii (ok. 90). Portrety, zdjęcia ślubne, chrzty, zakończenia roku szkolnego i fotografie komunijne. Ważne chwile życia osobistego, rodzinnego i społecznego prażan. Najstarsze z prezentowanych zdjęć pochodzi z około 1910 r. (to jedyny – spośród zachowanych - szklany negatyw sprzed I wojny światowej, prezentujący praską rodzinę w malowniczych strojach), najwięcej z okresu zamkniętego latami 1958-1965.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która jest zbiorowym portretem kilku pokoleń mieszkańców warszawskiej Pragi. Może odnajdziecie na tych zdjęciach kogoś z rodziny lub znajomych? Będziemy wdzięczni, jeśli podzielicie się z nami swoją wiedzą na temat osób lub okoliczności wykonania fotografii, wpisując się do księgi pamiątkowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No to się wybiorę. Plus za obszerne info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.