Facebook Google+ Twitter

Prawybory w USA pod znakiem niezadowolenia wyborców

We wtorek, 18 maja, w czterech stanach odbyły się prawybory przed tegorocznymi wyborami do Kongresu. Wyborców z obu partii połączyło niezadowolenie z obecnych polityków w Waszyngtonie, które zaszkodziło dwójce urzędujących senatorów.

Senator Arlan Specter (D-PA) / Fot. United States Senate, Office of Sen. SpecterDo największej niespodzianki doszło w Pensylvanii, gdzie w prawyborach demokratycznych przegrał urzędujący senator Arlan Specter. Specter, były republikanin, który na początku kadencji Obamy przeszedł do Partii Demokratycznej, uzyskał tylko 46 proc. głosów. Oznacza to koniec jego trzydziestoletniej kariery w Senacie. Jego główny konkurent, Joe Sestak, kontradmirał w stanie spoczynku z zaledwie czteroletnim doświadczeniem politycznym w Izbie Reprezentantów, zdobył poparcie ponad połowy wyborców. Tym samym to on będzie kandydatem demokratów w listopadowych wyborach do Senatu. Jego republikańskim konkurentem będzie były kongresman Pat Toomey, znany jako zwolennik konserwatyzmu fiskalnego i liberalizmu gospodarczego.

Problem ze startem w tegorocznych wyborach może też mieć senator Blanche Lincoln z Arkansas (także demokratka). W swoim stanie zdobyła tylko 45 proc. głosów, zaledwie o dwa punkty więcej niż jej konkurent wicegubernator Bill Halter. Zgodnie z prawem stanowym w takiej sytuacji musi zostać przeprowadzona druga tura, która odbędzie się 8 czerwca. Nominację republikańską otrzymał kongresman John Boozman, który pokonał rywali ze zdecydowaną przewagą.

W Kentucky, gdzie republikański senator Jim Bunning odchodzi w tym roku na emeryturę, prawybory republikańskie wygrał Rand Paul, syn republikańskiego kongresmana Rona Paula, znanego z libertariańskich poglądów. Pokonał on Sekretarza Stanu Kentucky Treya Graysona, popieranego przez partyjny establishment, większością 24 proc. W listopadzie o mandat Rand Paul, republikański kandydat na senatora z Kentucky / Fot. Gage Skidmore, http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rand_Paul_portrait_by_Gage_Skidmore_edit.jpgsenatorski Paul będzie walczył ze stanowym Prokuratorem Generalnym Jackiem Conway’em, który wygrał bardzo wyrównane prawybory demokratyczne większością zaledwie 3000 głosów.

Te wyniki potwierdzają, że wśród wyborców obu partii narasta niezadowolenie z obecnych polityków w Waszyngtonie. Republikanie są coraz bardziej zrażeni do prezydenta Obamy i liderów demokratycznych w Kongresie, którzy wykorzystują swoją przewagę do forsowania agendy politycznej zakładającej rozrost funkcji rządu (np. w sferze służby zdrowia).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.