Facebook Google+ Twitter

Prawybory we Francji rozstrzygnięte. Znamy rywala Sarkozy'ego

Franocois Hollande, były przywódca francuskiej Partii Socjalistycznej, wygrał w niedzielę 16 października drugą turę prawyborów prezydenckich w swojej partii. Hollande w głosowaniu wyprzedził obecną szefową PS - Martine Aubry.

 / Fot. Aleph, CC 2.5 / wikipediaOrganizatorzy głosowania ujawnili niemal pełne wyniki głosowania - informuje portal onet.pl. W drugiej turze na Hollande'a zagłosowała ponad połowa uczestników prawyborów (56 proc.), natomiast Martine Aubry poparło ok. 44 proc. głosujących.

Wynik ten oznacza, że to właśnie Hollande będzie kandydatem Partii Socjalistycznej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Jego rywalem z ramienia centroprawicy będzie obecna głowa państwa, prezydent Nicolas Sarkozy. Co ciekawe, z badań sondażowych wynika, iż to właśnie Hollande ma największą szansę na pokonanie Sarkozy'ego. Kandydat socjalistów ma duże prawdopodobieństwo osiągnięcia korzystnego rezultatu w najważniejszych we Francji wyborach. Świadczy za tym fakt, iż poparcie dla obecnego prezydenta z miesiąca na miesiąc sukcesywnie spada.

Gdy pojawiły się niemal pełne wyniki ujawnione przez organizatorów, rywalka Hollanda w prawyborach nie czekała na ich oficjalne ogłoszenie. Aubry pogratulowała zwycięstwa swojemu konkurentowi, podkreślając, że "od dzisiaj (tj. od niedzieli - przyp. red.) zwycięzca prawyborów jest wspólnym kandydatem wszystkich socjalistów". Zadeklarowała także gotowość do poświęcenia "całej energii i siły", jaką gotowa jest przeznaczyć na wsparcie Hollanda w wyborach prezydenckich.

Z kolei sam triumfator prawyborów wyraził przekonanie, że "od teraz wszyscy socjaliści będą zjednani w wielkiej walce". Walka w tym przypadku oznacza start w wyborach. Co zamierza zrobić Holland w przypadku ewentualnej wygranej? "Chcę ofiarować młodzieży francuskiej życie lepsze od naszego" - mówił. Dodał, że to jego "marzenie francuskie", które Hollande pragnie "na nowo zrealizować".

Nie obyło się również bez krytyki skierowanej w stronę obecnego prezydenta. Zdaniem byłego przywódcy Partii Socjalistycznej, Francuzi "nie mogą już znieść" polityki prowadzonej przez Sarkozego. Wskazał również na różnice, jakie dzielą go od lidera centroprawicy. Hollande przekonywał, że jest on dużo bardziej "spokojny" i "wyważony" od obecnego prezydenta Francji. Zdaniem lidera PS Sarkozy jest "zbyt porywczy" i taką też politykę uprawia. Hollande zarzucił obecnej głowie państwa nadmierną koncentrację władzy w Pałacu Elizejskim, a
także zbytnie wywieranie presji na francuski wymiar sprawiedliwości.

Kandydat socjalistów na prezydenta obwieścił, że jedną z jego pierwszych decyzji jako głowy państwa będzie przeprowadzenie "wielkiej reformy podatkowej".

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się już za 7 miesięcy, na wiosnę 2011 roku.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na marginesie - jaka jest wg Ciebie definiacja okreslenia "prawybory"? Bo to byla II tura wyborow wewnatrzpartyjnych Partii Socjalistycznej wylaniajace kandydata na prezydenta tej partii. Tak samo jak juz sie stalo w Partii Zielonych. Wg mnie to nie ma nic wpsolnego z prawyborami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prosze zmienic tytul artykulu, jak na dzisiaj Sarkozy nie zglosil swojej kandydatury na prezydenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

autor nie miał niestety wpływu na dobór zdjęcia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 17.10.2011 08:30

Może zdjęcie rywala, a nie opatrzonego Sarkozego ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.