Facebook Google+ Twitter

Prażanie są samotni, a warszawiacy niewyspani

Pokolenie dzisiejszych 20-30-latków w Czechach reprezentują bohaterowie filmu Davida Ondříčeka pt. „Samotni”, a w Polsce postaci z „Niewyspanych”, prozatorskiego debiutu Marty Kuszewskiej.

NiewyspaniNiespełna 30-letnia Marta Kuszewska, wielbicielka butów na wysokim obcasie, soku malinowego i wyścigów konnych, studiowała w Warszawie i tu umieściła akcję swojej powieści.


Bohaterami jej książki są warszawiacy - ci z dziada pradziada jak i przyjezdni. Nie można wskazać jednego, głównego bohatera. Rozdziały dotyczą rozmaitych problemów, zostały podzielone na podrozdziały, a narratorem każdego z nich jest inna osoba. Dzięki temu na dany problem możemy spojrzeć oczami wszystkich tych, których on dotyczy. Mamy możliwość obserwowania, jak każdą z postaci postrzegają pozostali bohaterowie i co każdy z nich myśli na swój temat.

Ciekawym przykładem jest Ewelina, na widok której przeciętny mężczyzna głupieje i nie jest w stanie oderwać wzroku od jej ciała. Kobieta jednak uważa, że jest brzydka, nieatrakcyjna, nie może znaleźć sobie nikogo na stałe. Definitywnie burzy tak promowaną dziś w mediach postać szczęśliwego singla:
„Nieźle zarabiamy, mamy staranny balejaż i wypielęgnowane paznokcie (...). Nasze najlepsze przyjaciółki już dawno wyszły za mąż; ślub ostatniej okupiłyśmy długotrwałą depresją. Nie pomogły prochy ani psychoterapia. (...) Chodzimy do fitness clubów. Do solariów. Do szkół tańca. W weekendy uprawiamy clubing. Latamy na Malediwy na specjalne wczasy dla singli. Zawsze wracamy rozczarowane. (...) Jest nas cała armia. Samotne kobiety z wielkich miast.”

Wszystkie postaci są ze sobą w jakiś sposób związane towarzysko. Osobą łączącą wszystkich jest egocentryczna, egoistyczna artystka Inka, która spina klamrą powieść rozpoczynając ją prologiem i kończąc epilogiem.
Bohaterowie są bardzo realistyczni, dotykają ich problemy przeciętnego młodego Polaka, to mogliby być ludzie, których znamy. Niektórzy mają stresującą pracę, innych życie zawodowe w ogóle nie interesuje, bo np. są pochłonięci wyścigami konnymi na warszawskim Służewcu. Do tego dochodzą oczywiście rozterki natury sercowo-seksualnej, biurowe romanse, niewierne żony i równie niestali mężowie oraz marzenia o wielkiej, miłości aż po grób.

Na stronie wydawnictwa czytamy:
Niewyspani Marty Kuszewskiej to nie kolejna powieść o zarzyganych klatkach schodowych i bólu egzystencji, lecz dojrzały debiut prozatorski ” i trudno się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Tej młodej, chociaż doświadczonej już autorce poezji i scenariuszy, udało się osiągnąć to, czego nie była w stanie zrobić Masłowska. Bohaterowie mówią językiem potocznym, przeklinają, gdy są zdenerwowani, organizują huczne imprezy, pojawiają się narkotyki. Wszystko jednak pasuje do opisywanych sytuacji, temperamentów i charakterów konkretnych osób. Dzięki temu postaci są o wiele prawdziwsze, niż gdyby ciągle przeklinały i używały narkotyków.

„Niewyspani”, słusznie reklamowani jako polscy „Samotni”, mają wiele wspólnego z bohaterami czeskiego filmu. Są równie zagubieni we współczesnym świecie, ciągle czegoś szukają, błądzą. Próbują ułożyć sobie życie, ale każde posunięcie okazuje się złym wyborem. Czy w ostatecznej rozgrywce wygrają?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawa recenzja nowej pozycji książkowej, zwłaszcza fakt iż, odnosi sie do filmu ktory jest juz znany. Łatwiej sobie wyograzić o czy ksiazka opowiada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tez nie wierzyłam i ciesze sie, ze ktos to wreszcie głosno powiedział, a raczej napisał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tam jakoś nigdy nie wierzyłem w ten mit szczęśliwego singla. I podejrzewam, że raczej zdania nie zmienię w tej sprawie...
Ciekawy artykuł +

Pozdrawiam;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.