Facebook Google+ Twitter

Precz z hałasem!

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-09-28 10:17

Opóźniają się pomiary hałasu emitowanego przez samoloty F-16 stacjonujące w bazie w Krzesinach. Wojsko zapewniało, że będą gotowe do końca września. Teraz mówi o połowie października. Zdezorientowani mieszkańcy czekają na dokument, bo na jego podstawie będą starali się o odszkodowania.

Protest przeciwko hałasowi zmobilizował nie tylko mieszkańców domów w sąsiedztwie lotniska. / Fot. Paweł MiecznikZdaniem pułkownika Jacka Adamka, szefa Wojskowego Zarządu Infrastruktury w Poznaniu, wina nie leży po stronie armii. Nie ponosi jej także firma przeprowadzająca pomiary.
– Badania hałasu muszą zostać przeprowadzone rzetelnie. Trzeba wziąć pod uwagę różne warianty odejścia samolotów i ich lądowań. Poza tym, często musimy czekać aż przestrzeń powietrzna nad Poznaniem będzie wolna, żeby samoloty mogły w ogóle wystartować. To wpływa na przedłużanie się badań – przekonuje płk Jacek Adamek. Szef Wojskowego Zarządu Infrastruktury twierdzi, że dokument będzie gotowy najpóźniej w ciągu dwóch tygodni. Wtedy zostanie przekazany Wielkopolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, który przygotuje nowe strefy ograniczonego użytkowania.
– Do tej pory mieliśmy dwa spotkania robocze. Wyjaśniliśmy sobie, jakich danych potrzebujemy. Nie sądzę więc, żeby pojawiły się jakieś niedociągnięcia. Jeśli dostaniemy dokument w najbliższych dniach, strefy powinny zostać wyznaczone do końca tego roku – przewiduje Jolanta Ratajczak, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa WUW.
Współpraca między urzędem a wojskiem nie zawsze układała się dobrze. WUW nałożył na WZI grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych. To kara za niewykonanie pomiarów hałasu w przewidzianym terminie. Pierwotnie zakładano, że dokument powstanie do połowy lipca tego roku. Gdyby dotrzymano terminu, wyznaczanie nowych stref byłoby na ukończeniu.
Wojsko spóźni się jednak aż kilka miesięcy. W lipcu tłumaczyło, że miało kłopoty z wyłonieniem firmy wykonującej pomiary. Przekonywało także, że musiało czekać na decyzję Agencji Ruchu Lotniczego. Chodziło o ustalenie kątów, pod jakimi będą startować i lądować F-16. A od tego uzależnione jest natężenie hałasu. Urzędników te argumenty nie przekonały i nałożyli karę finansową.
– Wojsko zgodziło się na dostarczenie dokumentu do połowy lipca – zapewnia Jolanta Ratajczak. – To nie nasza wina, że nie zdążyło.
Sprawę rozstrzygnie teraz Minister Środowiska, do którego odwołał się Wojskowy Zarząd Infrastruktury.
Urząd z kolei cierpliwe czeka na dostarczenie pomiarów. Nie wyznaczył nowego terminu. Pomiary rozpoczęły się krótko po nałożeniu grzywny i urzędnicy liczą na ich szybkie zakończenie. Istnieje jeszcze teoretyczna możliwość, że to urząd zleci przeprowadzenie badań, a ich koszty pokryje wojsko.
Na pomiary czekają mieszkańcy osiedli położonych w okolicach lotniska. To właśnie dla nich wyznaczenie nowych stref ma największe znaczenie. Pozwolą na ubieganie się o odszkodowania za życie w hałasie. – F-16 przeszkadzają nam w codziennym życiu. Najlepiej gdyby przestały latać, bo trudno żyć w takich warunkach. Na dodatek pomiary przedłużają się i wciąż mówi się nam o nowych terminach – ubolewa Grzegorz Małecki, przewodniczący Stowarzyszenia Ekologiczne Marlewo. •

Tysiące pozwów


Do poznańskich sądów napłynęło kilka tysięcy pozwów od mieszkańców i różnych instytucji. Podstawą prawną roszczeń jest jednak rozporządzenie poprzedniego wojewody o strefach ograniczonego użytkowania. Pomiary hałasu w nich zawarte dotyczyły rosyjskich Mig-21, a nie F-16, które w zeszłym roku przyleciały do Krzesin. Dziś wiadomo, że tamten dokument wkrótce straci ważność. Część osób czeka na nowe strefy. Inni rozważają ubieganie się o zwrot kosztów sądowych i pieniędzy wydanych na biegłych. Stanie się tak, jeśli znajdą się poza nową strefą.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.