Facebook Google+ Twitter

Prędkość internetu jak w reklamach? Ministerstwo szykuje zmiany

Użytkownicy nie będą musieli płacić za zbyt wolny internet. W myśl ustawy dostawcy internetu będą musieli zdeklarować minimalną oferowaną wartość transferu. Jeżeli prędkość przepływu danych obniży się, kontrahent będzie zwolniony z opłat.

Wizualizacja różnych dróg w części internetu / Fot. Matt Britt Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Internet_map_1024.jpg&filetimestamp=20070107155Resort infrastruktury pracuje nad projektem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Zakłada on, że każdy dostawca internetu będzie musiał w umowie określić minimalną gwarantowaną prędkość transferu danych. Jeżeli wartość ta przez 12 godzin z rzędu będzie niższa niż 90 proc. tej wartości, klient będzie zwolniony z płacenia rachunków za dany okres rozliczeniowy.

Internet - przyjaciel czy wróg?

Założeniem nowelizacji ma być walka z kłamstwami konsumenckimi, których dopuszczają się firmy telekomunikacyjne, kusząc w swoich reklamach astronomicznymi prędkościami transferu danych.

Gdzie w Polsce internet jest bezpłatny, bezprzewodowy i bez ograniczeń?

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jakby się wydawało. Przede wszystkim nie da się zrobić długoterminowego pomiaru prędkości bez specjalnego oprogramowania. Poza tym prędkość u nierzetelnych dostawców nieustannie waha się - w jednym momencie jest w normie po czym spada po to, by po chwili znowu wrócić do normy. Największym jednak problemem jest to, że dostawca w umowie gwarantuje transfer tak zwanej sieci szkieletowej, która łączy sieci lokalne. W wyniku takiego stanu rzeczy wielkość transferu uzależniona jest od tego z jakim serwisem dany użytkownik pragnie się połączyć.

Studiuj przez internet - kiedy chcesz i gdzie chcesz

Pojawia się także pytanie czy przeciętny, pracujący Kowalski będzie miał czas przez 12 godzin obserwować wykresy prędkości transferu danych? Prawdopodobnie nie, chyba że obowiązek ten spadnie na jego dzieci, które zamiast iść do szkoły zostaną w domu przed komputerem.

Warszawa: Darmowy Internet na Krakowskim Przedmieściu

Resort planuje ponadto wprowadzić kolejne zmiany. Aby uchronić konsumentów przed podpisywaniem długoterminowych umów z operatorami internetowymi, zostanie wprowadzony zakaz zawierania pierwszej umowy na okres dłuższy niż 24 miesiące. Ponadto operatorzy będą zobowiązani do umożliwienia konsumentom zawierania umów na okres krótszy niż 12 miesięcy. Ma to dotyczyć nie tylko umów dotyczących korzystania z internetu, ale także telefonu stacjonarnego oraz komórkowego w abonamencie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ania8731
  • ania8731
  • 28.09.2012 13:51

bardzo dobre

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin
  • Marcin
  • 08.03.2011 09:45

Tak jak wspomniano w artykule u różnych dostawców ta prędkość się waha i prawdopodobnie w ciągu tych 12 godzin prędkość choć na chwilę będzie w normie, to znaczy powyżej 90 % z tych zadeklarowanych ( tak jest u mnie przynajmniej i nic nie mogę ISP zrobić ) Druga sprawa to kwestia pomiaru i udokumentowania tego. Jeszcze ja potrafiłbym to zrobić, ale już 90 % Kowalskich nie. To będzie duży problem dla większości użytkowników. Inna sprawa, że zagwarantują nam prędkości w sieci szkieletowej. Nie da się zresztą zagwarantować prędkości do całego świata, "egzotycznych" serwerów gdzieś w Australii, Afryce. Nikt zresztą nie może odpowiadać za tranzyt przez wielu operatorów na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karol
  • Karol
  • 05.03.2011 12:47

Witam, jestem właścicielem firmy ISP i powiem na całą tą ustawę że to farsa. Zastanówmy się, jeżeli każdy użytkownik internetu będzie miał 4 Mb/s łącza (to powinien być standard) i niech 1024 osoby podłączy się w jednym czasie do jednego serwera to musiał by on wysyłać dane z prędkością 4 Gb/s. Taka sytuacja jest naturalnie możliwa, ale jeżeli dysponuje on łączem 2Gb/s to te 1024 osoby będą miały prędkość pobierania 2Mb/s co w takiej sytuacji? Internet działa z prędkością 2 Mb/s a operator utrzymuje dostęp 4 Mb/s jak to rozstrzygnąć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zachwycony tym pomysłem. Od 8 miesiecy jestem w sporze z Cyfrowym Polsatem , mam dwa modemy kupione w przedziale 3 tygodni dzialaly dobrze 5 tygodni .Od poczatku lipca jeden działa żenujaco slabo drugi wogóle nie działa. Cyfrowy Polsat umywa ręce umowa jest taka że jeszcze ponad rok mam placić za coś czego nie dostaję albo zapłacić karę umowną. Szykuje pozew o odszkodowane, liczę że ta ustawa pomoże mi uwolnić się od tej firmy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin
  • Marcin
  • 04.03.2011 16:30

Teoretycznie pomysł rewelacyjny. Zmusi to operatorów do dodatkowych inwesytcji. Kto na tym ucierpi? Oczywiście pracownicy firm telekomunikacyjnych, bo to na nich najłatwiej oszczędzić. Spadną zarobki (i tak dosyć niewielkie - nie biorąc pod uwagę prezesów), będą zwolnienia. A to oznacza dalszy spadek jakości obsługi klientów. I tak klient na końcu na tym straci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.