Facebook Google+ Twitter

Predyspozycje do sprawowania władzy

Władza marzy się wielu i niektórzy do niej dochodzą, tylko czy mają odpowiednią wiedzę i predyspozycje, aby ją efektywnie sprawować?

Co i kto powinien umieć? Na przykład ktoś zawodowo układa płytki, robi to dosyć szybko, czysto i praca ma odpowiednią jakość, zatem jest polecanym kolejnym klientom fachowcem. Ktoś inny jest dobry w zarządzaniu, ma solidną merytoryczna bazę wiedzy, predyspozycje i doświadczenie, potrafi stosować niekonwencjonalne i twórcze rozwiązania. Na tej podstawie niejedną firmę z kryzysowej sytuacji wyprowadził i rozwój oraz zyski zapewnił, zatem jest cenionym i pożądanym fachowcem. Przykłady w zakresie rożnych profesji można mnożyć. Jak ktoś marnie płytki kładzie, czy do zarządzania w prawdziwym biznesie się nie nadaje to musi innego zajęcia szukać i jest to oczywiste. Nikt pieniędzy na takich marnych niby fachowców tracił nie będzie.

No a jak to jest w zakresie sprawowania władzy, tej największej, czyli rządzenia krajem? Jakie umiejętności, predyspozycje, bazę merytoryczną i doświadczenie trzeba posiadać? Jakie zdolności w zakresie wspomnianych, twórczych i niekonwencjonalnych rozwiązań? Tak na logikę powinny one być najlepsze z możliwych, bo podejmuje się decyzje los całego narodu, niekiedy na długie lata, ustawiające i dotyczące przecież wydatkowania gigantycznych kwot pieniędzy publicznych. Czyli wyselekcjonowani fachowcy umiejący także korzystać z wiedzy innych, bo wszystkiego nikt nie wie i nie umie, potrafiący przekuwać tę swoją i cudzą wiedzę na optymalne decyzje. Wtedy można założyć, że kraj mlekiem i miodem jest płynący, a obywatel zamożny i zadowolony.

Jeśli ja, przeciętny, prowadzę sklep i pieniędzy mi brakuje, to nie podnoszę cen o połowę, bo nikt u mnie towaru kupował nie będzie. Nie karzę też pracownikom 16 godzin na dobę pracować, bo wiem, że długo tak nie dadzą rady. Szukam innych rozwiązań, aby finanse swoje poprawić. Ale ja jestem tylko przeciętny, na przeciętnym poziomie, znam ten swój poziom i dlatego do grupy tych wyselekcjonowanych się nie pcham i władzy sprawować nie chcę.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jedna z moich ulubionych złotych myśli: "Punktem wyjścia jest silne i kompetentne przywództwo. Potrafi ono szybko reagować, przewidywać problemy i dokonywać wyborów niekonwencjonalnych rozwiązań, dostosowanych do sytuacji. Przywództwo to musi mieć właściwe kwalifikacji moralne. Integralność moralna i uczciwość przełoży się na sposób funkcjonowania i spójność całości.". Od tego trzeba zacząć bo ryba psuje się od głowy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hugo Sanchez
  • Hugo Sanchez
  • 01.03.2012 20:20

Tradycja jest wszechobecna, nie sposób z nią walczyć

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicia
  • kicia
  • 01.03.2012 19:35

Ten styl i sposób układania zdań jest jakiś znajomy i ...tradycyjny??

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Donet
  • Anna Donet
  • 01.03.2012 18:24

w sumie przekaz jasny w tekście ale chyba za trudny dla sporej części czytających, nauczonych nie myśleć tylko powtarzać

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Roten
  • Jan Roten
  • 01.03.2012 10:53

Kobieta prowadząca budkę ze słodyczami na bazarze lepiej by zarządzała sprawami naszymi, bo logikę biznesową ma w życiu codziennym. Jak to powiedział klasyk chcesz zarobić kasę idż do biznesu, chcesz zarobć naprawdę dużą kasę idż do polityki, tam umieć nic nie musisz i obejmując stanowisko za nic nie odpowiadasz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.