Facebook Google+ Twitter

Prehistoria na DVD

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-21 21:07

Widowiskowy film "10.000BC" w reżyserii Rolanda Emmericha po kinowej premierze sprzed kilku miesięcy trafia na DVD. Ta płytowa edycja może wzbogacić wasze domowe kolekcje – tylko czy warto?

 / Fot. Plakat filmowyAkcja filmu rozgrywa się 10 tysięcy lat p.n.e. w plemieniu, które żyje wysoko w górach. Przed wiekami przepowiedziano proroctwo. Z głodu i wiecznego niedostatku lud ocali niebieskooka dziewczynka ocalona z wymordowanej wioski. Dodatkowo jej mężczyzna będzie najlepszym wojownikiem w historii plemienia. Najpierw jednak musi on własnoręcznie zabić największe żyjące niebezpieczeństwo czyli ogromnego mamuta.

W tym archaicznym świecie mitów i legend żyje młody myśliwy D’Leh (Steven Strait). Od dzieciństwa kocha się on z wzajemnością z wymienionej w przepowiedni niebieskookiej dziewczynie. I to właśnie jemu udaje się zabić mamuta i zostać wodzem. Świętująca wioska zostaje najechana przez okrutnych łowców niewolników, wyraźnie pochodzących z wyższej cywilizacji. Teraz D’Leh musi wyruszyć w podróż przez nieznany mu świat, by uwolnić swoich współplemieńców oraz swoją ukochaną, a przy okazji wyjaśnić tajemniczą historię swojego ojca.

Odbiór filmu pozytywny czy negatywny w dużym stopniu zależy od umiejętności przełykania absurdalnych pigułek, których reżyser i spółka zaserwowali widzowi sporą ilość. Tą pozytywną stronę produkcji na pewno reprezentuje strona wizualna. Wspaniałe pełne rozmachu i piękna zdjęcia zachwycą z pewnością każdego. Nie możemy także narzekać na szybką, wartką akcję i ciekawe ujęcia, które szczególnie widoczne są w scenach bitewnych. Prosta i pomysłowa fabuła świetnie pasująca do realiów filmu przygodowego wypada zadziwiająco dobrze. Niestety to wszystko, bowiem bardziej wymagający widz, dla którego akcja to nie wszystko, z nieporadności reżysera będzie ze złości wyrywał gąbki z siedzeń…

Od samego początku może zrazić nas język angielski wśród głównego plemienia, gdy inne mówią swoimi wymyślonymi czy prawdziwymi językami prehistorii. Czy nie można by wymyśleć jakiś wiarygodnych słów jeszcze dla jednego plemienia? Niestety przez to niedociągnięcie obraz bardzo traci na wiarygodności. A jeśli o nią chodzi to mamy tutaj do czynienia z prawdziwym workiem bez dna. Niedopracowana charakteryzacja bohaterów aż kuje w oczy. Czy idealnie białe zęby, uczesanie i wymodelowane zarosty to obrazek dzikusa z przed 12 tysięcy lat?

Kolejnym argumentem przemawiającym za absolutnym brakiem wiarygodności jest brak zgodności historycznej. Tak można to tłumaczyć tym, że nie jest to film historyczny czy dokumentalny, a przygodowy. Tylko, czy to nie oszukiwanie widza, gdy widzimy wielkie budowle i piramidy – powstałe około 2600 p.n.e. – albo oswojone konie, które faktycznie służyły człowiekowi od około 4000 roku p.n.e. To tylko dwa przykłady, których jest więcej i tłumaczenia na nic się zdają, bo chyba nikt nie lubi, gdy traktuje się go jak głupka…

Jest to przede wszystkim dzieło audiowizualne, niestety z wyraźnym podkreśleniem na wizualne. Muzyka bowiem jest niezauważalna, a przy tak pięknych obrazach aż prosi się o ściskające serce dźwięki. Na minus dodamy także małą brutalność przecież okropnie dzikiego świata prehistorycznego. Ten który nam przedstawiono jest jakby za „grzeczny”, dziecięcy a przez to sztuczny.

Na pocieszenie małego plusika można zaznaczyć przy dobrej grze aktorskiej, która wraz z wspomnianymi już zdjęciami utrzymuje nas w fotelu oraz dodatkom wydania DVD czyli: sceny niewykorzystane, materiał o efektach specjalnych i alternatywne zakończenie.

Film poleciłbym tylko fanom kina akcji z dużą tolerancją na „wybryki” reżysera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.09.2008 00:53

nie wybieram filmów pod kryterium lubie/nie lubie, tylko takie, które mam szanse obejrzec. dziękuje za opinię ;)

pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

słuchaj
nie lubuję się w tego rodzaju kinie, ale recenzja dość sprawnie napisana, bo mnie nie znudziła, a to dla mnie najważniejsze kryterium;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.