Facebook Google+ Twitter

Prehistoryczna figurka złożona w całość po 80 latach

W Niemczech dokonano niezwykłego odkrycia archeologicznego. Znaleziono główkę paleolitycznej figurki wyrzeźbionej z ciosu mamuta. Okazała się częścią korpusu wydobytego w ziemi jeszcze w l1931 roku. Oczom naukowców ukazał się lew.

Ilustracja zastępcza. Przekrój przez stratyfikację paleolitycznego stanowiska Coudoulous we Francji z oznaczonymi jednostkami stratygraficznymi / Fot. Wikipedia Commons Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze odkopali główkę paleolitycznej figurki wyrzeźbionej z ciosu mamuta. Okazało się brakującym elementem znalezionego przed 80 laty korpusu. Dzięki temu znalezisku figurka wyrzeźbiona przez artystę sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat odzyskała swój kształt. Paleolityczny lew jest już eksponowany w muzeum uniwersyteckim na zamku Hohentuebingen w Tybindze.

Do odkrycia doszło w trakcie prac wykopaliskowych w jaskini Vogelherd w południowo-zachodnich Niemczech. Jest to miejsce szczególnie bogate w prehistoryczne skarby. Często znajdowane są tutaj wczesne przykłady sztuki figuralnej. Najstarsze znalezisko datuje się na 40 tys. lat. W sumie wykopano tam kilkadziesiąt podobnych figurek lub ich większych fragmentów. To właśnie tam w 1931 roku korpus prehistorycznej figurki odkrył Gustav Riek.

Ostatnie prace archeologiczne w jaskini Vogelherd trwały w latach 2005-2012. Obecnie trwają prace nad opracowaniem wyników wykopalisk. Część z nich prezentowana jest na łamach pisma "Archaeologische Ausgrabungen".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.