Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14779 miejsce

Prelekcje policyjne. Uświadomienie nieletnich?

W dzisiejszych czasach młodzież jest o wiele bardziej samodzielna niż te parę lat temu. Ale czy jest świadoma swoich czynów i zachowań?

W dniu 30 października (czwartek) w jednym z łódzkich szkół ponadgimnazjalnych miały miejsce prelekcje prowadzone przez sierżanta sztabowego Piotra Szpakowskiego z II komisariatu Policji KMP w Łodzi przy ul Ciesielskiej 27. Dotyczyły głównie odpowiedzialności karnej nieletnich, konsekwencji pobić, zażywania oraz handlu narkotykami, spożywania alkoholu.

Zajęcia były przeprowadzone tylko i wyłącznie dla klas pierwszych. Trwały 45 minut. Sierżant przedstawiał młodzieży prawa i kary jakie ich dotyczą po ukończeniu szesnastego roku życia. Uświadamiał uczniów iż w wieku jaki osiągnęli (16/17lat) podlegają całkowicie kodeksowi karnemu oraz cywilnemu. Pojęcie nieletniego w prawie karnym nie odpowiada definicji małoletniego określonej w przepisach kodeksu cywilnego. Na zasadach określonych w kodeksie karnym odpowiada sprawca czynu zabronionego, który w chwili jego popełnienia miał ukończone lat 17, chociaż - w świetle przepisów prawa cywilnego - nie ma on jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych.

Odpowiedzialność karna nieletnich, a ściślej odpowiedzialność za popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary, została w polskim prawie uregulowana dwutorowo. Z jednej strony przepisy kodeksu karnego przewidują w pewnych wyjątkowych wypadkach możliwość zastosowania wobecnieletniego ogólnych zasad odpowiedzialności karnej, z drugiej natomiast obowiązująca ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich reguluje, między innymi, także postępowanie wobec nieletniego dopuszczającego się czynu zabronionego.

Tak więc przeprowadzoną rozmowę uważam za bardzo przydatną dla wszystkich i mam nadzieję, że będzie takowych więcej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.