Facebook Google+ Twitter

Premier, czy prezydent - kto ma reprezentować Polskę?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-27 15:44

Kto powinien reprezentować Polskę na szczycie Unii Europejskiej - prezydent czy premier. Przed Trybunałem Konstytucyjnym trwa postępowanie, które ma rozstrzygnąć, kto na posiedzeniach Rady Europejskiej powinien reprezentować polskie stanowisko, a także kto ma ostateczny wpływ na kształt naszej delegacji.

Zdaniem wnioskodawców czyli reprezentantów premiera, spór trwa i podczas każdego szczytu odżywa na nowo. Dyrektor Rządowego Centrum Legislacyjnego Maciej Berek powiedział, że rozstrzygnięcie w tej sprawie jest koniecznością. Jego zdaniem przyczyną sporu jest rozbieżność interpretacji przepisów Konstytucji, a nie to, czy premier i prezydent w ramach realizacji konkretnego spotkania na forum Rady Europejskiej uzgodnią swój pogląd w tym zakresie.

Szef Katedry Prawa Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Dariusz Dudek przypomniał, że prezydent nie przestaje być najwyższym reprezentantem w żadnych warunkach. Jego zdaniem trudno by sobie wyobrazić, by premier któregokolwiek europejskiego kraju nie zgodził się na udział głowy państwa w posiedzeniu Rady Europejskiej. - Jest to hipoteza niewyobrażalna - podkreślił Dariusz Dudek.

Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga sprawę na wniosek premiera Donalda Tuska. Trybunał prowadzi postępowanie w pełnym - 15 osobowym składzie sędziów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.