Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21606 miejsce

Premier Donald Tusk może zostać uznany za pokrzywdzonego

Decyzja o ponownym wszczęciu śledztwa w sprawie organizacji lotów do Smoleńska będzie dotyczyć setek osób jakie zostaną uznane za pokrzywdzonych. Oprócz bliskich ofiar katastrofy na liście znajdzie się też delegacja premiera Donalda Tuska.

Ponowne wszczęcie śledztwa dotyczące organizacji lotów do Smoleńska w dniach 7 i 10 kwietnia 2010r. tłumaczone jest premier Donald Tusk wikipedia/CC3.0 / Fot. Ryszard Hołubowiczwzględami formalnymi. Oprócz bliskich ofiar katastrofy dotyczyć będzie też osób, które trzy dni wcześniej leciały z premierem do Smoleńska. Pokrzywdzonym może zostać zatem również premier Donald Tusk.

Krzysztof Zasada, reporter RMF FM dotarł do uzasadnienia decyzji warszawskiego sądu rejonowego o nowym śledztwie. Wynika z niej, że sprawdzanie, czy urzędnicy popełnili przestępstwo przy organizowaniu wizyt i przygotowując loty "jest przedwczesne". Przede wszystkim chodzi o możliwość udziału w śledztwie wszystkich pokrzywdzonych. Wydając decyzję, sąd wziął pod uwagę zażalenie Jarosława Kaczyńskiego i jego bratanicy Marty Kaczyńskiej.

Jarosław Kaczyński wikipedia/CC3.0 / Fot. Tadeusz Rudzki Wcześniej, 30 czerwca 2012 roku prokuratura umorzyła postępowanie "z braku cech przestępstwa". Najbliżsi zmarłego Lecha Kaczyńskiego zgłosili wobec decyzji zastrzeżenia. Śledczy utrzymywali, że nikt nie może zaskarżyć decyzji, jako że nikt w tej sprawie nie ma statusu pokrzywdzonego. Jednakże w listopadzie 2012 roku sąd rejonowy uznał, że bliscy prezydenta Kaczyńskiego są w tej sprawie osobami pokrzywdzonymi.

Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego mecenas Piotr Pszczółkowski wypowiadał się już w tej kwestii, co odnotowywało jeszcze przed okresem świątecznym rp.pl: "Chcę zainteresować prokuraturę brakiem kontroli i nadzoru nad Kancelarią Premiera, MSZ i MON. Przygotowując wizytę działały wadliwie i dopuściły się szeregu uchybień, co już wskazała prokuratura, jak i NIK. Gdzie był nadzór ze strony chociażby szefa kancelarii premiera, dlaczego nie było żadnej reakcji prewencyjnej ani po katastrofie. Prokuratura powinna w tym kierunku pogłębić swe ustalenia." Uchybieniami jakie stwierdzano były m.in. nieprzestrzeganie instrukcji regulującej przewóz VIPów, niezłożenie zapotrzebowania na lot i in. Przy omawianiu niewłaściwej organizacji pracy wskazywano na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego.


article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.