Facebook Google+ Twitter

Premier Donald Tusk: nowelizacja tegorocznego budżetu w sierpniu

Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski poinformowali, że rząd przedstawi nowelizację tegorocznego budżetu w sierpniu. Deficyt budżetowy wzrośnie w tym roku o 16 mld zł, a oszczędności w resortach wyniosą 8,5-8,6 mld zł - poinformował premier wraz z ministrem finansów.

 / Fot. PAPNiższe dochody Polski w pierwszym półroczu 2013 r.

Politycy podkreślili, iż nowelizacja budżetu nastąpi w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. Szczególnie trudne pod tym względem były miesiące zimowe i wczesnowiosenne.

Donald Tusk zaznaczył, że w maju i w czerwcu było widać znaki poprawy jeśli chodzi o wpływy do budżetu, ale ciągle na tyle niewystarczające, żeby rząd mógł zagwarantować realizację budżetu tak, jak zostało zaplanowane w zeszłym roku.

Warto dodać, iż rząd planuje zawiesić działanie 50-proc. progu ostrożnościowego i reguły wydatkowej, według której wydatki mogą rosnąć nie więcej niż inflacja plus jeden proc.

Rok 2014 czasem ożywienia gospodarczego?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier rządu zaznaczył, iż rząd zamierza tak przeprowadzić nowelizację, by nie odczuł jej przeciętny Kowalski (np. poprzez podniesienie podatków).

"Skoro zakładamy, że w skali roku dochodów będzie mniej o 24 mld zł, to musieliśmy się zdecydować, jak podzielić ten brak. Zakładamy, że po stronie deficytu kładziemy 16 mld zł, natomiast cięcia dotyczące resortów wyniosą w granicach 8,5 mld zł, może 8,6 mld zł" - zaznaczył podczas konferencji prasowej premier.

Zmiany umożliwią walkę z dekoniunkturą

Donald Tusk poinformował również, iż rząd przyjął we wtorek korektę ustawy o finansach publicznych, która zakłada wprowadzenie nowej stabilizującej reguły wydatkowej.

Reguła wydatkowa zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, ale głównie z interesem Polski ma uczynić nasz system finansowy bardziej elastycznym w kwestii przeciwdziałania dekoniunkturze.

Zgodnie z korektą ustawy w 2013 i 2014 roku zawieszone byłoby działanie 50-proc. progu ostrożnościowego i reguły wydatkowej, według której wydatki mogą rosnąć nie więcej niż inflacja plus jeden proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.