Facebook Google+ Twitter

Premier Donald Tusk rozpoczął wizytę w Sztokholmie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-17 15:51

O bezpieczeństwie energetycznym, sytuacji na Kaukazie i Partnerstwie Wschodnim Donald Tusk będzie rozmawiał z premierem Szwecji Frederikiem Reinfeldtem. Wieczorem szef rządu spotka się z Polonią.

Ze Szwecją łączy nas wspólnie opracowany program: Partnerstwo Wschodnie. Przewiduje on bliższą współpracę między innymi z Ukrainą i Gruzją. Przywódcy unijni na wrześniowym, specjalnym szczycie w Brukseli opowiedzieli się za wzmocnieniem stosunków ze wschodnimi sąsiadami.

Szwecja i Polska stanęły po tej samej stronie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego. Sztokholm potępił Moskwę za uznanie niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Szwedzki rząd zadeklarował, że weźmie udział w misji obserwacyjnej do Gruzji. Chce tam wysłać 27 osób, my zamierzamy skierować 30 ekspertów. Łącznie, misja obserwacyjna ma liczyć 200 osób, a do Gruzji zostanie wysłana najpóźniej do 1 października.

Negatywnie oceniamy także budowę Gazociągu Północnego. My wprawdzie mówimy w tym kontekście przede wszystkim o dywersyfikacji źródeł energii, Szwedzi natomiast naciskają na ochronę środowiska - efekt jest jednak taki, że zarówno Warszawa, jak i Sztokholm mają obawy związane z tym projektem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.