Facebook Google+ Twitter

Premier Donald Tusk w Stalowej Woli

Dziś premier Donald Tusk na spotkaniu z pracownikami Huty Stalowa Wola zapewniał, że rząd pomoże hucie. Aż 160 mln zł ma zainwestować w samą hutę. Czy to pomoże?

Pracownicy Huty Stalowa Wola zadają sobie teraz tylko jedno pytanie: Czy rząd Donalda Tuska spełni obietnice? Ja zapowiedział, Huta dostanie nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości 60 mln zł pod zastaw maszyn już wyprodukowanych. Pożyczki ma najprawdopodobniej udzielić Agencja Rezerw Materiałowych. Oznacza to, że maszyny, które teraz zalegają wielkie magazyny, będą mogły opuścić hale. Pożyczka będzie dwuletnia po tym czasie HSW powinno spłacić swój kredyt.

To jednak jeszcze nie wszystko. Pomoc zaoferowało także samo Ministerstwo Obrony Narodowej, które ma przeznaczyć 100 mln zł na kupno sprzętu wojskowego w HSW. Resort ten ma kupić od HSW m.in. wyrzutnie rakiet Langusta.

Związkowcy z huty starali się także wynegocjować tzw. płatny urlop postojowy. Rząd miałby się zgodzić zapłacić każdemu pracownikowi 551 zł z funduszu świadczeń pracowniczych przez sześć miesięcy. Resztę do wysokości płacy minimalnej będzie zmuszony dołożyć sam zakład, który zdecyduje się na taki postój.

Jak dowiedziałem się od samych pracowników, huta pracuje teraz tylko cztery dni w tygodniu. Pracownicy zarabiają średnio o 20 proc. mniej. Istnieje także możliwość zwolnienia kolejnych 300 osób, jednak sami związkowcy chcą, aby rząd zapłacił im za odprawy, a także pomógł w znalezieniu pracy. Sami zainteresowani robotnicy zapowiadają że odwołają czerwcowy protest.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.