Facebook Google+ Twitter

Premier i prezydent pogratulowali Obamie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-20 20:52

Premier Donald Tusk wystosował list gratulacyjny do Baracka Obamy z okazji objęcia przez niego stanowiska prezydenta USA. Wyraził w nim przekonanie, że okres sprawowania władzy przez Baracka Obamę będzie dobrym czasem zarówno dla Ameryki, dla Polski i całego świata. Natomiast Lech Kaczyński przypomniał, że w tym roku obchodzimy 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Stany Zjednoczone. Obaj zaprosili nowego prezydenta USA do Polski.

Kierujący rządem w liście gratulacyjnym wyraził nadzieję, że relacje między Polską i USA będą dalej zacieśnienie.

Premier Tusk odniósł się także do współpracy transatlantyckiej. Stwierdził, że liczy na ożywienie tej współpracy i jej wzmocnienie. - Świat i Europa potrzebują Stanów Zjednoczonych silnych i otwartych na współpracę z tymi, którzy pragną pokoju i bezpieczeństwa - napisał Donald Tusk.

Lech Kaczyński zauważył w swoim liście, że 2009 to rok w którym Polska świętować będzie 20-lecie upadku komunizmu w naszym kraju. Przypomniał też o poparciu Waszyngtonu dla "Solidarności" w czasach komunizmu.

Prezydent zapewnił Baracka Obamę, że nasz kraj przywiązuje wielkie znaczenie do rozwijania przyjacielskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi i liczy na bliską współpracę. Przypomniał o udziale polskich wojsk w operacjach stabilizacyjnych na świecie i zapewnił, że "tym zakresie pozostajemy aktywnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych".

- Z całego serca życzę Panu Prezydentowi oraz wspierającej Pańskie działania nowej administracji wielu sukcesów w pełnieniu odpowiedzialnej misji oraz wszelkiej pomyślności w realizacji podejmowanych inicjatyw - zakończył list prezydent Kaczyński.

Obaj podkreślali bliską więź przyjaźni łączącą Polskę i Stany Zjednoczone. Donald Tusk zwrócił uwagę na intensywny rozwój stosunków między obydwoma państwami w ostatnich latach. Przejawia się to - zdaniem premiera - szczególnie w aktywnym współdziałaniu w Iraku i w Afganistanie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.