Facebook Google+ Twitter

Premier Izraela w Palestynie w sprawie państwa palestyńskiego

Ehud Olmert przybył dziś do miasta Jerycho, by rozmawiać z prezydentem Palestyny Mohamudem Abbasem o stworzeniu państwa palestyńskiego. To pierwsze spotkanie głów państw na terenie autonomii od siedmiu lat.

Spotkanie jest częścią planowanej serii spotkań. Jej celem są przygotowania do konferencji środkowo-wschodniej w Stanach Zjednoczonych w listopadzie. Jednak obie strony zdają się mięć sprzeczne oczekiwania. – Palestyńczycy mają nadzieję na określenie ram ostatecznego pokoju, które miały by być zaprezentowane w USA – powiedział palestyński negocjator Saeb Ereket. Główne kwestie to ostateczny kształt granic państwa palestyńskiego, podział Jerozolimy, usuniecie izraelskich osad oraz los palestyńskich uchodźców.

Jednak David Baker, urzędnik z biura Olmerta, twierdzi, że teraz będzie omawiana tylko pomoc humanitarna dla Palestyńczyków, zastrzeżenia Izraela do bezpieczeństwa i kształt instytucji państwa palestyńskiego.

Spotkanie jest częścią poszerzonego zaangażowania na rzecz pokoju po tym jak Hamas przejął siłą Zachodni Brzeg. Pod wpływem tych wydarzeń Abbas stworzył w tej części kraju umiarkowany rząd. Ma on szerokie międzynarodowe poparcie, a Hamas pozostaje w izolacji.

Źródło: CNN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.