Facebook Google+ Twitter

Premier jeszcze nie wie jak będzie uregulowana sprawa in vitro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-17 22:53

Premier Donald Tusk powiedział, że jeszcze nie wie w jaki sposób będzie uregulowana sprawa sztucznego zapłodnienia metodą in vitro. Najbardziej drażliwe kwestie, takie jak, tworzenie nadliczbowych zarodków i zamrażanie oraz to, czy in vitro będzie dostępne tylko dla małżeństw, będą rozstrzygane w Ministerstwie Zdrowia za pomocą rozporządzenia. Chodzi o uniknięcie sporu ideologicznego, który już powstał w klubie Platformy Obywatelskiej.

Premier podkreślił, że nie zna jeszcze rekomendacji klubu parlamentarnego PO w sprawie metody sztucznego zapłodnienia metodą in vitro. Powiedział, że ważne jest by kwestia in vitro była uregulowana i aby niemożliwe były takie "złe praktyki" jak handel zarodkami czy niszczenie zarodków. Według premiera, nie odgrywa to istotniejszej roli jaka będzie forma prawna tych uregulowań.

Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że rekomendacje w sprawie ustawy bioetycznej przygotowanej przez zespół Jarosława Gowina, będą przedstawione klubowi w najbliższych dniach. Dodała, że na pewno w Sejmie w drodze ustawy należy uregulować kwestie zawarte w dyrektywach Unii Europejskiej, takie jak na przykład, zakaz klonowania. "W Polsce ciągle nie ma zakazu klonowania czy eksperymentów na zarodkach więc uregulowanie tego jest konieczne" - powiedziała.

Według projektu ustawy bioetycznej przygotowanej przez Jarosława Gowina prawo do in vitro mają jedynie małżeństwa a tworzenie nadliczbowych zarodków i ich zamrażanie powinno być zakazane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.